Erasmus Forum
Erasmus - Kısa süreliği Türkiyeye Dönüş - Yazdırılabilir Sürüm

+- Erasmus Forum (http://www.erasmusum.com)
+-- Forum: Erasmus (/forumdisplay.php?fid=31)
+--- Forum: Erasmus Karışık (/forumdisplay.php?fid=36)
+--- Konu: Erasmus - Kısa süreliği Türkiyeye Dönüş (/showthread.php?tid=14811)

Erasmus - Kısa süreliği Türkiyeye Dönüş - M.Dexter - 03-05-2016 10:56 AM

Arkadaşlar Almanyada erasmustayım 6 gün için türkiyeye dönmem gerekiyor geleli tam 2.5 ay olmuş olacak döneceğim zaman.

Şimdi sorularım ise;

1:)Hibe kesintisi 6 gün için olacak mı (misafir olunan ülkeden başka ülkeye gidiyorum)

2:)Hibe kesintisi ulusal ajansa göre 1 haftaya kadar hakkım olduğunu okuluma söyledim ama karar yüksek öğretim kururuna aittir diye mesaj attılar böyle bi hakkın var demiyorlar binevi el kitabı ulusal ajansın her yüksek ogretım kurumu tarafından geçerli değil mi?

3:)ve bu 1 hafta eğer var ise istediğim zaman kullanabilirmiyim yoksa minumum 3 ay burda geçirmeli miyim?

4SmileŞayet bu 1 hafta yok ise kısa süreli donus ıcın yıne mınumum 90 gün burda gecirip öyle mi donmelıyım oyle yapmazsam erasmus tamamen yanmaz değil mi?

Arkadaslar acil cevaplarsanız sevinirim bileti bugun alıcam cok kısıtlı zamanım var teşekkürler

RE: Erasmus - Kısa süreliği Türkiyeye Dönüş - M.Dexter - 03-05-2016 03:28 PM

upupup bilet almam lazım

RE: Erasmus - Kısa süreliği Türkiyeye Dönüş - M.Dexter - 03-05-2016 04:47 PM

arkadaşlar acil..

RE: Erasmus - Kısa süreliği Türkiyeye Dönüş - Mr548 - 03-05-2016 05:08 PM

Misafir olduğun ülkeden çıkıp 7 gün kaldığında hakkın da dolmuş oluyor. 7.ci gün den sonrası erasmus hibenden bir hafta olarak kesilir diye söylenildi bana erasmus toplantısında. diğer sorularına emin olmadığım için cevap veremeyeceğim. Kurum koordinatörünün senin bu tür her soruna cevap verebilmesi gerekiyor. Üniversitenin erasmus ofisinle iletişime geç acilen. Saygılarımla...

RE: Erasmus - Kısa süreliği Türkiyeye Dönüş - M.Dexter - 03-05-2016 05:15 PM

(03-05-2016 05:08 PM)Mr548 Yazılan:  Misafir olduğun ülkeden çıkıp 7 gün kaldığında hakkın da dolmuş oluyor. 7.ci gün den sonrası erasmus hibenden bir hafta olarak kesilir diye söylenildi bana erasmus toplantısında. diğer sorularına emin olmadığım için cevap veremeyeceğim. Kurum koordinatörünün senin bu tür her soruna cevap verebilmesi gerekiyor. Üniversitenin erasmus ofisinle iletişime geç acilen. Saygılarımla...

1 hafta olayı ulusal ajans ın genel şeyi değil mi yanı bütün üniler uymak zorunda ?

asıl ogrenmek ıstedıgım kesıntı olsa bile ben turkıyeye dondugumde 2.5 ay olmus olcak erasmus temelli donmucem ama sadece 1 hafta donucem yanı 3 aylık asgari tutar var erasmus ıcın o 3 ay toplamda erasmus faaliyetı boyunca mı yoksa sımdı 2.5 ay sonra türkiyeye gittim geldim devam ettim 3 ayı gectı öylede sayılıyor mu bu asıl sorum ?

RE: Erasmus - Kısa süreliği Türkiyeye Dönüş - M.Dexter - 03-05-2016 06:22 PM

asgari 3 aylık süre toplamda mı yanı türkiyeye giriş cıkıs yapıp gelsem 6 aylık süre içinde 3 ayı toplamda tamamlasam asgariyi saglamıs oluyormuym yoksa geldiğim gibi mi 3 ay biyere cıkıs yapamıcam ?

acilllll bilet almam gerek hemen

RE: Erasmus - Kısa süreliği Türkiyeye Dönüş - sem6 - 03-05-2016 06:47 PM

(03-05-2016 06:22 PM)M.Dexter Yazılan:  asgari 3 aylık süre toplamda mı yanı türkiyeye giriş cıkıs yapıp gelsem 6 aylık süre içinde 3 ayı toplamda tamamlasam asgariyi saglamıs oluyormuym yoksa geldiğim gibi mi 3 ay biyere cıkıs yapamıcam ?

Ben 3 günlüğüne dönmüştüm geçen dönem keyiften, istediğin ülkeye gir çık yapabilirsin kesilicek max miktar 60€ 6gün için, schengen olmadığı için pasaportta kontrol ediyolar döndüğünde ne kadar schengen harici ülkelere gittin diye, zaten schengen ülkelerinde damga hiç bişey yok gezdiğini anlamıyolar.

RE: Erasmus - Kısa süreliği Türkiyeye Dönüş - M.Dexter - 03-05-2016 06:52 PM

(03-05-2016 06:47 PM)sem6 Yazılan:  
(03-05-2016 06:22 PM)M.Dexter Yazılan:  asgari 3 aylık süre toplamda mı yanı türkiyeye giriş cıkıs yapıp gelsem 6 aylık süre içinde 3 ayı toplamda tamamlasam asgariyi saglamıs oluyormuym yoksa geldiğim gibi mi 3 ay biyere cıkıs yapamıcam ?

Ben 3 günlüğüne dönmüştüm geçen dönem keyiften, istediğin ülkeye gir çık yapabilirsin kesilicek max miktar 60€ 6gün için, schengen olmadığı için pasaportta kontrol ediyolar döndüğünde ne kadar schengen harici ülkelere gittin diye, zaten schengen ülkelerinde damga hiç bişey yok gezdiğini anlamıyolar.

türkiyeye dönebilirim yani 3 ayı tamamlamadan geri gelip tamamlayabilirmi sonradan ?

3 ay asgari süre var erasmusta ben geleli 2.5 ay oldu ama dönmem lazım 6 günlüğüne sonra geri gelip 3.5 ay daha kalıcam bi skıntı olmaz hibe kesintisi dısında değilmi toplam hibe geri istenmesi filan ve max 60 euro ?

RE: Erasmus - Kısa süreliği Türkiyeye Dönüş - M.Dexter - 03-05-2016 08:04 PM

upupup

RE: Erasmus - Kısa süreliği Türkiyeye Dönüş - meenma - 22-05-2016 11:18 AM

(03-05-2016 06:52 PM)M.Dexter Yazılan:  
(03-05-2016 06:47 PM)sem6 Yazılan:  

türkiyeye dönebilirim yani 3 ayı tamamlamadan geri gelip tamamlayabilirmi sonradan ?

3 ay asgari süre var erasmusta ben geleli 2.5 ay oldu ama dönmem lazım 6 günlüğüne sonra geri gelip 3.5 ay daha kalıcam bi skıntı olmaz hibe kesintisi dısında değilmi toplam hibe geri istenmesi filan ve max 60 euro ?

Toplam hibe istenmesi gibi bir durum olmaz Big Grin birçok arkadaşım erasmustayken Türkiye'ye gelip gittiler, birisi 10 günden fazla kaldı hatta. Tek kesinti schengen bölgesi dışında geçirdiğin gün kadar olur. Örneğin Türkiye'de para kesintisi olmadan geçirebileceğin süre 7 gün ise -bunu dış ilişkiler ofisi sana söyler- sen de Türkiye'de 10 gün kaldıysan 3 günlük bir kesinti olur, onun dışında sıkıntı olmaz. Erasmus sürecinde Türkiye'ye girip çıkamazsın diye bir kaide yok, Türkiye'de kaldığın süre kadar paran kesilir ki onun da kesilen ve kesilmeyen gün gibi belirli bir kotası vardır. Önemli olan programı tamamlayıp ülkeye kesin dönüş yapman Big Grin keyfini çıkar, iyi erasmuslar! Smile