Erasmus Forum
FRANSA 2016/17 - Yazdırılabilir Sürüm

+- Erasmus Forum (http://www.erasmusum.com)
+-- Forum: Ülkeler (/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Forum: Fransa (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Konu: FRANSA 2016/17 (/showthread.php?tid=15091)

FRANSA 2016/17 - hanuysal - 16-07-2016 10:24 AM

Arkadaşlar merhaba. Gelecek dönem Fransa'ya gidecekler için herhangi bir başlık ve konu açılmamış. Öğrenciler olarak 2016/17 eğitim öğretim yılının güz dönemi için vize işlemlerine başlayacak, Campus France sürecine girecek herkes için bu konuyu açıyorum.

Biliyorsunuz ki, 13 Temmuz tarihinde Fransa konsoloslukları ve elçiliği ikinci bir uyarıya kadar kapatıldı. VFS Global ile randevu almak için yaptığım görüşmede vize başvurularının devam ettiğini belirttiler. Ben İzmir'de ikamet ediyorum lakin okulum Campus France Ankara bürosuna bağlı yine de VFS Global vize işlemlerimi İzmir'de sürdürebileceğimi belirtti. Campus France bu yıl Erasmus öğrencileri işlem ücretini 180 TL'ye çekmiş. Randevu gününüzden en az 3 gün önce ödemenizi belirtiyor.

Ben Universite de Haute Alsace, Mulhouse'da eğitim göreceğim. Benim sorum, vize sürecimde Fransa'da ikamet edeceğim yeri gösteremeyeceğim. Çünkü henüz belli değil. Bunun için ne yapabilirim?

Sorusu ya da cevabı olan herkesi bu konu altında bekliyorum.
Teşekkürler.

RE: FRANSA 2016/17 - fatma9 - 17-07-2016 04:27 PM

En az üç aylık kalacak bir yer göstermeniz gerekiyor diye biliyorum. Ya da rezervasyon yapın oraya gittiğinizde kendiniz ayarlarsınız zaten.

Bende Lille 1 Univesity de olacağım. Okulun şuanda uluslararası ofisi kapalıymış(28.08.2016 da açılacak diyorlar) Kabul mektubunun aslına erişemiyorum haliyle. Taranmış versiyonunu vize işlemlerinde kullanırsam reddedilir miyim?

RE: FRANSA 2016/17 - hanuysal - 18-07-2016 12:39 PM

(17-07-2016 04:27 PM)fatma9 Yazılan:  En az üç aylık kalacak bir yer göstermeniz gerekiyor diye biliyorum. Ya da rezervasyon yapın oraya gittiğinizde kendiniz ayarlarsınız zaten.

Bende Lille 1 Univesity de olacağım. Okulun şuanda uluslararası ofisi kapalıymış(28.08.2016 da açılacak diyorlar) Kabul mektubunun aslına erişemiyorum haliyle. Taranmış versiyonunu vize işlemlerinde kullanırsam reddedilir miyim?

Taranmış belgeyi vize işlemlerinde kullanabiliyor muyuz bilmiyorum zira VFS Global'e mail atarsanız size en kısa sürede (30 dk. gibi) cevap veriyorlar. Umarım "kabul mektubunuzun aslını sunamıyorsanız durumunuzu anlatan bir dilekçe sunmanız gerekmektedir fakat son kararı Yetkililer verecektir." gibisinden bir cevap vermezler.

Campus France ile de görüşün. Onlar da maile hızlı cevap veriyorlar. Ben Learning Agreement formumun karşı üniversitenin imzalı halini tarayarak gönderdiğini, aslını yollamadıklarını belirtmiştim. Problem olmayacağını söylediler.

Umarım kabul edilir. 28 Agustos cok geç bir tarih. Posta yoluyla okuluna göndermiş olabilirler. Okulunun dış ilişkiler departmanı ile de görüş bence.

RE: FRANSA 2016/17 - fatma9 - 19-07-2016 09:17 PM

Vfs ile görüştüm. Kabul edilemeyeceğini söylediler. Fakat lille 1 deki gorevli ise gerekmedigini soyluyor. Kaldim irtada. Taranmis belgeyle basvurmaktan baska carem yok artik. Hayirlisi

RE: FRANSA 2016/17 - Eeysi - 20-07-2016 11:56 PM

(17-07-2016 04:27 PM)fatma9 Yazılan:  En az üç aylık kalacak bir yer göstermeniz gerekiyor diye biliyorum. Ya da rezervasyon yapın oraya gittiğinizde kendiniz ayarlarsınız zaten.

Merhaba, arkadaşım 2 gün önce vfs'ye evraklarını teslim etti ve kabul mektubunun taranmış halini kabul ettiler.

RE: FRANSA 2016/17 - fatma9 - 23-07-2016 03:25 PM

(20-07-2016 11:56 PM)Eeysi Yazılan:  

Merhaba, arkadaşım 2 gün önce vfs'ye evraklarını teslim etti ve kabul mektubunun taranmış halini kabul ettiler.

Cok sevindim. Benimde kabul edilir umarım.

RE: FRANSA 2016/17 - rapunzellik - 26-07-2016 09:57 AM

Merhaba arkadaşlar
Erasmus vizesi için Vfsye başvurdum birkaç gün sonra konsolosluğun beni mülakata çağırdığını öğrendim. Daha önce mülakata gidenler var mı neler soruluyor? Hiçbir yerde bilgi bulamadım yardım edin lütfeeeen

RE: FRANSA 2016/17 - hanuysal - 27-07-2016 09:19 AM

(26-07-2016 09:57 AM)rapunzellik Yazılan:  Merhaba arkadaşlar
Erasmus vizesi için Vfsye başvurdum birkaç gün sonra konsolosluğun beni mülakata çağırdığını öğrendim. Daha önce mülakata gidenler var mı neler soruluyor? Hiçbir yerde bilgi bulamadım yardım edin lütfeeeen

Konsolosluk neden mülakata çağırıyor? Eramus öğrencisisin, VFS'ye belgelerini teslim edip vizenin çıkmasını beklemen lazım. Campus France başvurunu tamamladın mı? VFS'den önce onlar ile görüşmen lazım.

RE: FRANSA 2016/17 - gencoguz - 29-07-2016 11:37 AM

merhaba arkadaşlar,vfs'den 10 agustos'a randevu aldım şu anda uçak biletide aldım,ailem hesap cüzdanı,hesap dökümü vs çıkarıd ayrıca 3 aylık maaş bordrosunu çıkardım,ailem yazı yazdı karsılıyorum işte hepsini diye fakat bu konaklama işini halledemedim. gittiğim zaman ev tutmayı planlıyorum fakat şu anda herhangi bir adres yok ama bütün belgelerde -ofi,visa long sejour vs- için oradan bir adres istiyor? bunu nasıl halledebilirim ve bankada para gösterme muhabbeti olarak makul bir fiyat mı var konsoloslugun belirlerdiği??

RE: FRANSA 2016/17 - fatma9 - 29-07-2016 06:39 PM

(29-07-2016 11:37 AM)gencoguz Yazılan:  merhaba arkadaşlar,vfs'den 10 agustos'a randevu aldım şu anda uçak biletide aldım,ailem hesap cüzdanı,hesap dökümü vs çıkarıd ayrıca 3 aylık maaş bordrosunu çıkardım,ailem yazı yazdı karsılıyorum işte hepsini diye fakat bu konaklama işini halledemedim. gittiğim zaman ev tutmayı planlıyorum fakat şu anda herhangi bir adres yok ama bütün belgelerde -ofi,visa long sejour vs- için oradan bir adres istiyor? bunu nasıl halledebilirim ve bankada para gösterme muhabbeti olarak makul bir fiyat mı var konsoloslugun belirlerdiği??

En az 3 aylik kalacak yer gostermeniz gerekiyor. Eger yurt ayarlayamiyorsaniz lokaviz diye bir site var. Oradan ilk uc ay icin bir oda kiralayabilirsiniz.
Bu arada bileti aldiniz mi? Cikmama ihtimaline karsi ben rezervasyon yaptim. Bu gun VFS ye basvurumuda yaptim. Umarim tam bilet istemiyorlardir.

RE: FRANSA 2016/17 - betüllykt - 31-07-2016 04:05 PM

Merhaba arkadaşlar, ben de bahar dönemi için Fransa'ya gidicem insallah ocak ayında yani. Yalnız bir sorum var ben hibesiz olarak gidecegim bu durumda hesabımda asagı yukarı belli bir miktar para göstermem gerekiyor mu vize için yoksa anne babanın aylık olarak kazandıkları para miktarını gösterip bu işten sıyrılma imkanımız var mı? Undecided

RE: FRANSA 2016/17 - gencoguz - 31-07-2016 05:30 PM

(29-07-2016 06:39 PM)fatma9 Yazılan:  
(29-07-2016 11:37 AM)gencoguz Yazılan:  merhaba arkadaşlar,vfs'den 10 agustos'a randevu aldım şu anda uçak biletide aldım,ailem hesap cüzdanı,hesap dökümü vs çıkarıd ayrıca 3 aylık maaş bordrosunu çıkardım,ailem yazı yazdı karsılıyorum işte hepsini diye fakat bu konaklama işini halledemedim. gittiğim zaman ev tutmayı planlıyorum fakat şu anda herhangi bir adres yok ama bütün belgelerde -ofi,visa long sejour vs- için oradan bir adres istiyor? bunu nasıl halledebilirim ve bankada para gösterme muhabbeti olarak makul bir fiyat mı var konsoloslugun belirlerdiği??

En az 3 aylik kalacak yer gostermeniz gerekiyor. Eger yurt ayarlayamiyorsaniz lokaviz diye bir site var. Oradan ilk uc ay icin bir oda kiralayabilirsiniz.
Bu arada bileti aldiniz mi? Cikmama ihtimaline karsi ben rezervasyon yaptim. Bu gun VFS ye basvurumuda yaptim. Umarim tam bilet istemiyorlardir.

Geçen sene Paris,Creteil'e giden arkadaş Booking'den bir aylık rezervasyon yapmış ve hibeside yokmuş ona vermişler vize,yani illa 3 ay olacak diye bir kural,kaide yok sanırıım.

RE: FRANSA 2016/17 - Mertair - 01-08-2016 08:55 PM

Arkadaşlar Ankara dan 15 temmuzda basvurdum daha vfs ye pasaportum gelmemis . 2 haftadan fazla oldu acaba bi problem mi var?

RE: FRANSA 2016/17 - fatma9 - 11-08-2016 04:37 PM

Arkadaşlar vizemi aldım. Şimdi sıra sağlık sigortasında. SGK dan yapamıyor muyuz? Okula kayıt yaparken 215 euro yu vermeme şansımız yok mu?

RE: FRANSA 2016/17 - hanuysal - 11-08-2016 09:37 PM

(11-08-2016 04:37 PM)fatma9 Yazılan:  Arkadaşlar vizemi aldım. Şimdi sıra sağlık sigortasında. SGK dan yapamıyor muyuz? Okula kayıt yaparken 215 euro yu vermeme şansımız yok mu?

Sağlık sigortasını almanız zorunlu diyorlar. Geçen yıl Clermont-Ferrand Blaise Pascal'a giden bir arkadaşıma okul öğrenci kimliğini verirken bu parayı ödemeniz lazım demiş. Onlar da bizim sigortamız var ödemiyoruz demişler belgeleri gösterip ve ödememişler. Halbuki benim gideceğim üniversite Haziran ayından beri bana sağlık sigortası zorunludur diye mail atıyor. Kaldı ki kendim sigorta yaptırdım. Bir de 215€ ödemek istemiyorum açıkçası.

RE: FRANSA 2016/17 - fatma9 - 15-08-2016 12:33 PM

(11-08-2016 09:37 PM)hanuysal Yazılan:  
(11-08-2016 04:37 PM)fatma9 Yazılan:  Arkadaşlar vizemi aldım. Şimdi sıra sağlık sigortasında. SGK dan yapamıyor muyuz? Okula kayıt yaparken 215 euro yu vermeme şansımız yok mu?

Sağlık sigortasını almanız zorunlu diyorlar. Geçen yıl Clermont-Ferrand Blaise Pascal'a giden bir arkadaşıma okul öğrenci kimliğini verirken bu parayı ödemeniz lazım demiş. Onlar da bizim sigortamız var ödemiyoruz demişler belgeleri gösterip ve ödememişler. Halbuki benim gideceğim üniversite Haziran ayından beri bana sağlık sigortası zorunludur diye mail atıyor. Kaldı ki kendim sigorta yaptırdım. Bir de 215€ ödemek istemiyorum açıkçası.
Bende ödeme yanlısı değilim. Bir iki kişinin ödemediğini yazdığını okudum bende. Zannedersem oradaki görevlinin inisiyatifine kalmış bir durum.

RE: FRANSA 2016/17 - ssoyu - 21-08-2016 08:19 AM

Arkadaşlar merhaba, yurt işlemlerim hala devam ettiği için ve ağustosta herkes tatilde olduğu için yurtla ilgili konaklama bilgilerimi alamadım, Bu nedenle vize için ve olası yurt problemlerine karşı otel rezervasyonu yaptırdım. Fakat ofii ve vize başvuru formlarında benden fransada bir adres göstermem isteniyor ya buraya otelin adresini mi yazmam gerekiyor? Bu konuda bir bilginiz var mı acaba?

RE: FRANSA 2016/17 - fatma9 - 25-08-2016 04:53 PM

(21-08-2016 08:19 AM)ssoyu Yazılan:  Arkadaşlar merhaba, yurt işlemlerim hala devam ettiği için ve ağustosta herkes tatilde olduğu için yurtla ilgili konaklama bilgilerimi alamadım, Bu nedenle vize için ve olası yurt problemlerine karşı otel rezervasyonu yaptırdım. Fakat ofii ve vize başvuru formlarında benden fransada bir adres göstermem isteniyor ya buraya otelin adresini mi yazmam gerekiyor? Bu konuda bir bilginiz var mı acaba?

Ben 3 aylık konaklama yeri gösterilmeli diye biliyordum ama buradaki arkadaşlar daha kısa süreli olarak gösterildiğinde de sıkıntı olmadığını söylediler. Konaklama işini ayarlayamadığınıza göre mecburen otel rezervasyonu yapacaksınız. Sıkıntı olacağını sanmıyorum ama en azından 1 aylık yapın bence.

RE: FRANSA 2016/17 - Sinemylmz - 10-10-2016 06:32 PM

takip