Erasmus Forum
2018-2019 Finlandiya Bahar Dönemi Erasmus - Yazdırılabilir Sürüm

+- Erasmus Forum (http://www.erasmusum.com)
+-- Forum: Ülkeler (/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Forum: Diğer... (/forumdisplay.php?fid=16)
+---- Forum: Finlandiya (/forumdisplay.php?fid=40)
+---- Konu: 2018-2019 Finlandiya Bahar Dönemi Erasmus (/showthread.php?tid=16220)

2018-2019 Finlandiya Bahar Dönemi Erasmus - zuhal.tunc - 28-10-2018 09:52 PM

Merhaba,

Ben bir aksilik olmazsa 2019 bahar döneminde (Mart-Nisan-Mayıs ayları) Helsinki Üniversitesi'ne gideceğim. Şuan e-maille fakülteden bir kabul yazısı aldım. Gitmeden önce sormak istediğim birkaç soru var, yardımcı olursanız çok sevinirim:

1) Şuanda 2 yıllık geçerli Schengen vizem var ancak Finlandiya'da 1.3.19-31.5.19 arasında yani 92 gün eğitim için bulunacağımdan oturma izni gerektiği belirtildi aracı firma tarafından. Henüz kendi Schengen vizemin geçerli olup olmadığıyla ilgili kesin bir yanıt alamadım. Daha önce Çekya mevcut vizemi kabul etmeyip sıfırdan vize başvurusu almıştı. Bu nedenle aynı prosedür Finlandiya'da işliyor mu merak ettim. Kısacası hem vize hem de oturma iznine mi başvurmam gerekiyor?

2) Helsinki Üni. online başvuru sisteminde eşzamanlı olarak konaklama için de başvuru yapabildim. Ancak konaklamayla ilgili bir e-mail almadım. Vize ve oturma izni başvurularında Finlandiya bizden nasıl bir konaklama belgesi istiyor veya istiyor mu? Daha önce Almanya vize başvurusunda yurtta yer ayarlayamayıp öğrenci hosteli rezervasyonumu gösterecekken aracı firma konaklama masrafının belli bir ücreti geçmesi nedeniyle vizeden red yiyebileceğimi söylemişti, bu nedenle başvuru bile yapamamıştım. Finlandiya'da da böyle hassasiyetler sözkonusu mu?

3) Sizce gri pasaport başvurusu mu yoksa bordo pasaportla mı başvuru yapmalıyım? 90 günü geçtiği için prosedürlerle ilgili en hızlı ve kolay işlem yapabileceğim prosedür hangisi?

4) Mart-Nisan-Mayıs aylarında Helsinki'de hava nasıl Smile Soğukluyla meşhur olan bir yer için nasıl bir Decathlon alışveriş listesi oluşturmamız lazım Smile

5) Student Union of Uni. Of Helsinki tanıtım broşürü geldi üniversiteden. Yeme-içme indirimli yerlerden yararlanmayla ilgili. Bunun belli bir avantajını gören var mı? veya olmasa da olur bir üyelik mi? 20 euro yu çöpe atmamak için sormak istedim.

6) Klasik bir soru ama yine de sormak istiyorum. Helsinki Üni.'de öğrenim görecek birinin (tek vasıtayla okula gittiğimi, öğlen yemeklerini yemekhanede yediğimi varsayalım) ortalama gideri sizce ne olur? Konaklamayla ilgili 500 euro kiralar olması, henüz konaklamayla ilgili bir cevap almamışım olmam ve hibemin 500 euro olması biraz stres yaratmış durumda. Akbil tarzı indirimli kartlar olduğunu gördüğüm için sevindim ama yine de ne kadarlık bir bütçe hazırlamam gerektiğiyle ilgili bilen birileri bilgi verebilirse çok mutlu olurum.

Zuhal