Erasmus Forum
İSPANYA PARA ÇEKİMİ - Yazdırılabilir Sürüm

+- Erasmus Forum (http://www.erasmusum.com)
+-- Forum: Ülkeler (/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Forum: İspanya (/forumdisplay.php?fid=8)
+--- Konu: İSPANYA PARA ÇEKİMİ (/showthread.php?tid=4402)

İSPANYA PARA ÇEKİMİ - kadirbozca - 18-08-2011 11:42 AM

Arkadaşlar merhaba, şimdi İş bankası ile görüştüm ,i spanyadan para çekiminde minimum kesinti için yapacağımız işlemler şu şekilde olacak ,

1- İSPANYADA GİTTİĞİMİZ YERDE BANKADA BİR EURO HESABI AÇTIRACAĞIZ, BANKANIN VERDİĞİ IBAN NUMARASINI TÜRKİYEDEN PARA GÖNDERECEK KİMSE ARTIK ONA İLETECEĞİZ SONRASINDA İŞ BANKASINDAN BİZİM İSPANYADAKİ HESABIMIZA PARA GÖNDERİLDİĞİNDE ALINACAK KOMİSYON TUTARI 0,005 YANİ 1000 EURO İÇİN 5 EURO , FAKAT SİSTEM GEREĞİ GÖNDERİLEN TUTARIN KOMİSYONU 15 DOLARIN ALTINDA OLDUĞU TAKDİRDE 15 DOLAR KOMİSYON ÜCRETİ ALINIYORMUŞ , YANİ YAKLAŞIK 2000 EUROYA KADAR OLAN TRANSFERLERDE ÜCRET 15 DOLAR OLMAKTA ,DİĞER BANKALARLADA GÖRÜŞTÜKTEN SONRA BİLGİSİNİ İLETECEĞİM SİZE.
HSBC BANKASI İLE GÖRÜŞTÜM HSBC BANKASI AYNI İŞLEM İÇİN 30 TL KOMİSYOPN DİYOR AYRICA ARACI KURUMLAR VARMI PARAMIZIN SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE TANSFERİNİN GERÇEKLEŞMESİ İÇİN OLAN KURUMLAR ONLARDAN AYRICA BİR KOMİSYON ALYORLAR O MİKTARI BİLEMİYORUZ BİZ DEDİ KİMİ MÜŞTERİLER 50 EURO OLDUGUNU SÖYLEDİ DEDİLER, BİLGİSİ OLAN ARSA ARKDAŞLAR PAYLAŞIN LÜTFEN

RE: İSPANYA PARA ÇEKİMİ - Español61 - 18-08-2011 01:14 PM

Ben dediginizi 3 yil once yaptim,is bankasindan euro hesabim vardi, hatta is bankasina ispanyadan dilekce yollayarak parami SWIFT/IBAN koduyla transferttigimde 1000 euro icin 36 euro faiz odedim..bu faiz orani sizin elinizde degil, bu faiz fiyati degisiklik goterir cunku hem turkiyedkei banka hemde ispanyadaki bankalar bu para transferinden komisyon aliyor, o yuzden her banka degisik oranda faiz alir.
ama yinede soyleyebilrim ki en dusuk faizli para transfer yontemidir..
veya genelde halk arasinda kullanilan yontem sudur: bir yabanci ile alisverise gidilir,ona siz kartiniz ile 200-500 euro her ne kadarsa alisveris yapilir..o yabanci arkadasinizda parayi size elden verir..faizsiz ve en hizli para transferiSmile

RE: İSPANYA PARA ÇEKİMİ - angelqan - 18-08-2011 01:50 PM

CitiBank'tan ortak hesap actirabilirsiniz daha sonra kartinizida alirsiniz, TR'de hesap actirdiginiz subeden parayi yatirirlar hesabiniza sonra sizlerde kartinizla ispanyada her hangi bi CitiBank'tan paranizi cekebilirsiniz, sifir komisyonla =) Bilginize...

RE: İSPANYA PARA ÇEKİMİ - mervekaya - 18-08-2011 02:14 PM

(18-08-2011 01:50 PM)angelqan Yazılan:  CitiBank'tan ortak hesap actirabilirsiniz daha sonra kartinizida alirsiniz, TR'de hesap actirdiginiz subeden parayi yatirirlar hesabiniza sonra sizlerde kartinizla ispanyada her hangi bi CitiBank'tan paranizi cekebilirsiniz, sifir komisyonla =) Bilginize...

0 komisyon mu??bnmde bir arkadaşım ziratten ne kdr çekersen çek %2 faiz dedi ünirversitedeki bankalar daha ii anlıyorlarmş bu olayı bnde daa sormadım b ilen varmı bnu?

RE: İSPANYA PARA ÇEKİMİ - deathfear - 18-08-2011 02:28 PM

Citibanktan hesap actirirken 105 dolar odemen gerekiyor. Bu ucret zaten swift i yada diger yontemlerle gidecek parayi geciyor. En mantiklisi orda hesap actrip swift yapmak.

RE: İSPANYA PARA ÇEKİMİ - kadirbozca - 18-08-2011 09:43 PM

o zaman en mantıklısı city banktan hesap açtırmak hatta biz 3 arkadas gidecez o hesabı 3 kişi kullanırız bak bu güzelmiş Smile

RE: İSPANYA PARA ÇEKİMİ - trafo - 21-08-2011 09:22 PM

TEB in İspanya'da şubesi bulunan BNP Paribas ile ortaklığı var, Türkiye'de TEB den hesap açtırıp paramızı oaraya koyup teb in bankamatik kartıyla ispanyadaki bnp paribas bankamatiğinden paramızı çektiğimizde ne kadar komisyon alır diye merak ediyorum? ortak falan oldukları için daha ucuza gelir mi?

yada Garanti bankası BBVA ile ortakmış. garanti kartımı ispanya'da BBVA bankasından para çekmek için kullansam ne kadar kesinti olur?

yada iş bankası kartımla para çeksem ne kadar komisyon alınır?

RE: İSPANYA PARA ÇEKİMİ - angelqan - 22-08-2011 12:56 AM

(21-08-2011 09:22 PM)trafo Yazılan:  TEB in İspanya'da şubesi bulunan BNP Paribas ile ortaklığı var...

anlasma olsa da olmasa da farkli bankalar olduklari icin her iki tarafda komisyonunu alir =)
tabi yine de bu anlasmalari oldugunu bildigin bankalari arayip sorabilirsin, gerekli bilgiyi verirler, hatta bizleri de bilgilendirirsen super olur =)

RE: İSPANYA PARA ÇEKİMİ - ptburak - 22-08-2011 04:03 AM

Hiç bişey ödemeden paranızı olduğu gibi kullanabileceğiniz, ki bence en iyisi, tek bi yol var.O da toplamda yaklaşık olarak götüreceğiniz 2000 euroyu beşyüzlük 4 tane banknot olarak kaybetmeyeceğiniz bi şekilde yanınıza alıp öyle İspanya'ya gitmek.Ve en kısa zamanda bi hesap açtırıp ona yatırmak.Dört tane kağıt parçasıSmile Sanki hiç para taşımamış gibi "ya kaybedersem, çaldırırsam" ihtimali çok akla geliyor ama en iyi yol bence.Ben 2010 şubatında swiftle 2000€ aktarmıştım burdaki hesabıma.Bankadan bankaya farkediyormu bilmiyorum ama 65€ kesmişlerdi.Bu gelişimde cebimde getirdim paramı.Denemeye değer.

RE: İSPANYA PARA ÇEKİMİ - trafo - 22-08-2011 11:24 AM

@ANGELGAN
TEB e gittim sordum kadının en ufak bir fikri yoktu bu konuda. ben nerden biliyim ne kadar komisyon alınır falan dedi o derece bilgisiz.oraya gidip kullananlara sorarak öğrenebilirsin ancak dedi.

forumda okuduklarıma göre en az komisyon alan banka BBVA imiş.

@ptburak
Hibe gitmeden hesabıma yatırılırsa dediğin yapılabilir ama hibe ben oraya gidince yatırılırsa biraz zor. Sad

RE: İSPANYA PARA ÇEKİMİ - deathfear - 22-08-2011 11:30 AM

arkadaşlar yada ptburak.
ispanyaya gitmiş ve orada hesap açtırmış olan bir arkadaş iban numarasını ve banka adını söylerse her bankadan ne kadar ücret kesilceğini söyleyebilirim Big Grin

RE: İSPANYA PARA ÇEKİMİ - angelqan - 22-08-2011 11:30 AM

@Trafa
Tek mi gidiyorsun gidecegin okula? Bir iki arkadas ortak hesap actirin CitiBank'tan 0 komisyonla cekin paranizi.

RE: İSPANYA PARA ÇEKİMİ - trafo - 22-08-2011 12:06 PM

Citibank Vadesiz Döviz Hesabı sayesinde Türkiye'deki Citibank ATM'lerinden hem Dolar hem de Türk Lirası olarak para çekebilirsiniz.
Citibank ile anlaşmalı bankaların yurtçapındaki 4000'e yakın ATM'sinden Dolar karşılığı Türk Lirası çekebilirsiniz.
Yurtdışı yolculuklarınızda ise 100'ü aşkın ülkede bulunan Citibank ATM'lerinden komisyon ödemeden bulunduğunuz ülkenin para biriminde nakit çekebilirsiniz.
bu global hesaptan farklı. bunu kullanmayı düşünüyorum. ama çok fazla atms si yok gideceğim yerde 1 tane atm var. bbva nın ve bnp parbas ın çok atmsi var o yuzden garanti ve teb den mi hesap açtırsam dedim.

RE: İSPANYA PARA ÇEKİMİ - angelqan - 22-08-2011 12:26 PM

bir sube olmasi da yeter zaten, genel olarak para sana ulassin ceker alirsin =) ispanya'nin neredeyse tum sehirlerinde var CitiBank, rahat ol ! Tek sorun hesap açim ücreti, ki o ne kadardi hatirlamiyorum.

RE: İSPANYA PARA ÇEKİMİ - ptburak - 22-08-2011 02:16 PM

@trafo
Hibeler siz gittikten sonra yatırılacak.Ama aile,eş dost birinden temin edip gelince hesabındaki parayı çekip ödeyebilirsin.

RE: İSPANYA PARA ÇEKİMİ - angelqan - 22-08-2011 08:43 PM

Hibeleri Kasim basinda yatarirlar genelde, buradan giderken tedarikli gitmek lazim ...

RE: İSPANYA PARA ÇEKİMİ - mervekaya - 22-08-2011 09:50 PM

şimdi en mantıklısı city bakmı,garantimi,iş bankasımı,ziraat mı anlamdım bana bir açıklama yapabilirmsniz ona gre knşmaya gdecegmde banlkalarla.ben Valencia'da olacagım en mantıklısı hangisi olur sizce.şimdiden teşekkürler

RE: İSPANYA PARA ÇEKİMİ - angelqan - 23-08-2011 01:12 AM

CitiBank iyidir, candir, kandir =)
Valencia'da 4 adet ofisi var dediler ama ben parami hep 'Plaza de Ayuntamiento'daki Subenin ATM'sinden cektim.

RE: İSPANYA PARA ÇEKİMİ - mervekaya - 23-08-2011 10:29 PM

(23-08-2011 01:12 AM)angelqan Yazılan:  CitiBank iyidir, candir, kandir =)
Valencia'da 4 adet ofisi var dediler ama ben parami hep 'Plaza de Ayuntamiento'daki Subenin ATM'sinden cektim.

valencia'da ziraatında ofisi varmı peki kmi ziraat iyi diyor şaşrdm dgrusu

RE: İSPANYA PARA ÇEKİMİ - angelqan - 24-08-2011 02:52 AM

tabiki de yok =) ama ziraatBank'a ait vadesizHesap kredi kartini kullanabilirsin, dusuk bir komisyon aliyorlar die biliyorum. hesabini online islemler icin aktive ettirirsen, hesap hareketlerini gorebilirsin.

RE: İSPANYA PARA ÇEKİMİ - ptburak - 24-08-2011 03:03 AM

Ziraatin İspanya'da hiç bir şehirde ofisi yok.Ziraat ve onun gibi ispanya'da olmayan diğer bankaların isminin forumda geçmesi şundan:İspanya'ya gittiğinde bir hesap açtırman lazım.O hesabın swift code ve IBAN nosunu kullanarak türkiye'den para gönderecek kişi ziraat,işbank..... gibi her türlü banka ARACILIĞIYLA paranı yollar.Yaklaşık 2-3 gün içinde gönderilen para İspanyadaki banka hesabında olur.Ama belli bir komisyon bedeli kesilir.Bu da bankadan bankaya değişiyor.Citibank hakkında hiçbir fikrim yok.Moneygram, westernunion gibi özel bişey sanırım.

Şimdi durum çok karışacak ama bence bir denizbankı araştırın.İlk gelişimde forumda "denizbank hiç komisyon almıyor paranızı yatırıldığı şekilde çekebiliyorsunuz" diye okuduğum bir yorum üzerine denizbanka gitmiştim.Görevli hiç bilgi sahibi değildi.Müşteri hizmetleriyle iletişime geçti ama tam aydınlatamadı.Gidişime az bir zaman kaldığından kart için başvurdum ama kart bana ulaşmadan İspanya'ya gelmiştim.İspanyadan döndüm üzerinden bir sene geçtikten sonra bu sefer de staj için düştü yolumuz ispanyaya.Elime geçmeyen kart için gittim yine denizbanka.yine sordum komisyon alıyor musunuz diye?Yine görevli bilmiyordu.Kartımın bir hafta sonra gelebileceğini, bu sürede de komisyon mevzuunu araştıracağını söyledi.Telefonla arayıp haber verdi ki "hayır hiç bir şekilde komisyon almıyoruz" diye.Ama yine kart bana ulaşmadan ben İspanya'ya geldim.Yine kullanamadım anlayacağınız.Hani düşünüyor insan madem denizbank komisyon almıyor o kadar erasmus öğrencisi bu zamana kadar niye keşfedememiş diye:)Ama bi araştırın derim.

RE: İSPANYA PARA ÇEKİMİ - kadirbozca - 24-08-2011 08:52 AM

ben iş bankasıla görüştüm ,adam direk şunu söyluyor sisteme bakıp, internet üzerinden havale yap dedi online bankacılıgı kulan burdaki hesabından euroyu direk ispanyadaki hesaba akatar dedi 7 tl ücreti var ayrıca aracı kurum ücreti dedim biyeri aradı sordu oda dahil bu 7 tl içine dedi, peki karşı bankadan kesinti oluyormu dedim oda dediki paranın kabulu sırasında hiçbir kesinti gözükmüyor dedi yani sadece 7 tl, ama buda beni kuşkulandırdı tabi.

RE: İSPANYA PARA ÇEKİMİ - mariposa34 - 24-08-2011 04:17 PM

Merhaba arkadaslar, en az kesintinin BBVA bankasindan oldugunu duydum. Bu bankanin atm sinden halkbank maestro kartimla para cekebilir miyim? Bir problem olmaz degil mi?

RE: İSPANYA PARA ÇEKİMİ - kadirbozca - 24-08-2011 07:52 PM

mariposa Smile naber nasılsın, ben bugün tüm bankaları arastırdım, en uygunu her ay para gönderilecekse citibank,neden diye soracaksın 1.si ispanyadan x bankasından para çekmek istersek şu işlemler oluyor,1.si hesaptakiğ euromuzu tl ye ceviriyoruz orda bir komsiyon var sonra tekrardan atm tlyi önce dolar sonra euroya cevırıyor orda 2 kur farkı oluyor ve bide şu işlem var eğer sana para göndereceklerse yaklaşık 50 euro gibi bir kesinti oluyor,citi bank ile ise,burda açtırırken 105 dolar kesinti var sonrasında ne para yatırırlırken ne de atmden cekılırken komisyon kesilmiyor ,Smile umarım yardımcı olabilidimm

RE: İSPANYA PARA ÇEKİMİ - angelqan - 07-09-2011 02:10 PM

Turkish Banks'in Nakito isimli karti ile para gonderimi su an en ucuz olan yontemmis ve adiniza hesap acilmadan gider gitmez alabiliyorsunuz kartinizi =)

RE: İSPANYA PARA ÇEKİMİ - trafo - 10-09-2011 10:17 AM

Turkish bank'ın kartı hakkında bilgisi olan var mı?
İspanya da sorunsuzca kullanılabilir mi?
maestro atm si bulmak zor olur mu?
para gönderimi en ucuzu denmiş para gönderiminin detayları hakkında bilgi verebilir misiniz?

RE: İSPANYA PARA ÇEKİMİ - amelie08 - 04-10-2011 10:16 PM

ben euro hesabi actirmistim .ama bana atmden cekmek icin kart falan vermediler. simdi yurt disindan parama dokunamiyorum. ne yapmam lazim banka bana yardimci olabilir mi? elimde visa ziraat ve isbank var turk parasini euro olarak cekince ne kadar kesiyor? acil yanitt lutfen

RE: İSPANYA PARA ÇEKİMİ - guasa - 05-10-2011 03:56 PM

isbanksının bankamatiğini kullanıyorum ben suanda her para çektiğimde, miktarın %2,5 kesiliyor die biliyorum amelie

RE: İSPANYA PARA ÇEKİMİ - xasuo - 21-11-2011 05:33 AM

ziraat bankasi hesap kartinizla cajasol bankasindan para cektiginizde komisyon yok diye biliyorum.

ps 1;yuzde yuz emin degilim,ben oyle yapiyorum.
ps 2;hem turk arkadaslarimdan duydum hem de para cektikten sonra "NO COMMISSION FEE WILL BE CHARGED FOR THIS PROCESS" yaziyor.
ps 3;biraz alkollu olabilirim. Smile