Erasmus Forum
LETONYA ERASMUS SCHENGEN - Yazdırılabilir Sürüm

+- Erasmus Forum (http://www.erasmusum.com)
+-- Forum: Ülkeler (/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Forum: Diğer... (/forumdisplay.php?fid=16)
+--- Konu: LETONYA ERASMUS SCHENGEN (/showthread.php?tid=6944)

LETONYA ERASMUS SCHENGEN - bugra1945 - 03-08-2012 12:47 AM

Arkadaşlar bi kaç gün önce oturma izni yapmıştım oturumum iptal edildi..
Şimdi direk vizeye başvurmam gerekiyor.
Vizeye başvuran arkadaşlar bilgi verebilirler mi acaba vize için tam olarak ne belgeleri götürdüler ?
Teşekkürler.

RE: LETONYA ERASMUS SCHENGEN - Aytül - 03-08-2012 02:06 PM

Bende lletonyaya gidiyorum.. ve ayın 1'inde vizeye başvurdum... ayın 8inde almaya gidiyorum. Bende shengen için başvurdum götürdüğüm belgeler : application form for shengen visa( bu formu boşluksuz doldur),2 tane biometrik foto, Kabul mektubun, okuldan(türkiye'deki okulun) senın adına düzenlenen belge, sağlık sigortası. Ben bunları götürdüm ankaratya kabul ettilr.

Benimde sana sorum olucak Bize rigada kalabilmemiz için yanımızda giderken apostilli sabıka kaydı götürmmemizi söyledileri. Bende ankara adli sicil istatistik kurumunda ingilizce apostil samgalı sabıka kaydı aldım... Ve bir kac duyum aldım kı bunu noterde onaylatıp kaymakama imzalatmam gerekıyormus... Bir bilgin var mı ?

RE: LETONYA ERASMUS SCHENGEN - bugra1945 - 03-08-2012 03:36 PM

aytül ben şimdi oturuma başvurdum ayın 30 unda sanırım işlemlerimiz yetişmeyeceği için bizim oturumumuzu iptal ettiller ve vize almamız gerektiği söylendi..
oturum için ben adliyeye gittiğimde ingilizce sabıka kaydı vermiyoruz dediler. Türkçe aldım daha sonra yeminli tercümana ingilizceye çevirttim ve notere gidip onaylattım..
kaymakamlıktan yapılmıyormuş buralarda. yeminli tercümanların anlaşmalı oldukları noterler var sadece oralardan onaylatabiliyorsun.

RE: LETONYA ERASMUS SCHENGEN - metinvarna - 10-08-2012 12:42 PM

selam soruları olan varsa yardımcı olabilrim.

RE: LETONYA ERASMUS SCHENGEN - Aytül - 16-08-2012 10:18 PM

merhaba akadaşlar benimde bir sorum olacak...! Ben ankara adliyeden ingilizce apostilli sabıka kaydı aldım. Bu aldıgım sabıka kaydını tekrardan notere onaylatmam ya da kaymakama mühürletmem gerekiyor mu? adliyede apostil damgası atmıslar.

RE: LETONYA ERASMUS SCHENGEN - yaski - 29-08-2012 09:51 AM

(10-08-2012 12:42 PM)metinvarna Yazılan:  selam soruları olan varsa yardımcı olabilrim.
evet benim sorularım var. bahar döneminde Letonyaya gidicem ama hiç bir işleme henüz başlamadım. daha önce gidenler daha vaktim olduğunu söylemişlerdi. işlemlerimi yaparken en çok dikkat etmem gereken ve en önemli olan işlem hangisi olacak biliyor musunuz?

RE: LETONYA ERASMUS SCHENGEN - aserejeha - 06-12-2012 02:23 PM

Ben de Letonya'ya gideceğim, belgeleri birkaç gün içerisinde toplarım, bir buçuk ay sürüyrmuş oturma izni çıkartmak. Bu sabıka kaydı kesin gerekli mi ? Bir de yeşil pasaportum olduğundan schengen vizesi çıkartmama gerek yok değil mi ? Bir de daha önce gitmiş arkadaşlar var mı bazı konuarda yardımcı olabilecek ?

RE: LETONYA ERASMUS SCHENGEN - ssvdd - 29-12-2012 07:00 PM

(06-12-2012 02:23 PM)aserejeha Yazılan:  Ben de Letonya'ya gideceğim, belgeleri birkaç gün içerisinde toplarım, bir buçuk ay sürüyrmuş oturma izni çıkartmak. Bu sabıka kaydı kesin gerekli mi ? Bir de yeşil pasaportum olduğundan schengen vizesi çıkartmama gerek yok değil mi ? Bir de daha önce gitmiş arkadaşlar var mı bazı konuarda yardımcı olabilecek ?

vize almana gerek yok lakin oturma izni için koordinatörün yazı gönderdiyse oturma izni için başvuru yapabilirsin. eğer gerek yok dediyse buraya giriş yaptıktan sonra başvurunu buradan da yapabilirsin.

daha önce oturma izni başvurusu için istenen belgeler:
-Oturma izni başvuru formu
-Pasaport kopyası
-2 adet fotoğraf (1 tanesini forma yapıştıracaksınız)
-Apostilli sabıka kaydı
-Oturma izin sürenizi kapsayan seyahat sağlık sigortası
-İnvitation number
-Kalacağınız yeri gösteren belge (davetiyenizde yazıyor olabilir)
-Alacağınız hibe miktarını gösteren belge

Eğer başvurunuzu Letonya'da yapma niyetindeyseniz, Letonya'ya gelmeden önce apostilli sabıka kaydı işlemini halledip de gelin. Buradan başvuru yapan birkaç arkadaşım bu işlem için Riga'ya gidip konsolosluga dilekçe vermek zorunda kaldılar.