Derecelendir
  • 0 Oylar - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Erasmus Sonrası Hibe Sıkıntısı
07-10-2018, 03:52 PM
Erasmus Sonrası Hibe Sıkıntısı
Merhaba arkadaşlar biraz uzun yazacağım şimdiden okuyan arkadaşlara teşekkür ederim.

2017-2018 Eğitim Yılının Güz döneminde Çek Cumhuriyetinin Univerzita Palackeho v Olomouci (Palacky Universitesi) nde geçirdim. Erasmus yapmış olan kişiler bilir ya gitmeme yakın ya da gittikten 1-2 hafta sonra okulumdan bana bir hibe sözleşmesi geldi. İlk sıkıntı burada başlıyor. Palacky Universitesinin akademik takviminde Sınav tarihlerinin Yeni Yıl tatilinden sonra (17 Aralık - 1 Ocak ) 10 Ocak ile 12 Şubat arası yapılacağı yazıyordu. Tam hatırlayamıyorum ancak bu iki ay arasındaydı. 2. sıkıntı burada başlıyor, aralık ayının başında öğretmenlerim tek tek çek, yabancı farketmezsizin haftaya sınav olacağımızı ve dönemimizin biteceğini söyledi (????) öğretmenlere akademik takvimde böyle yazıyor tarzı bir şey sorduğumda dönem konularının erken bittiğini söyledi. Aralığın 12 sinde bütün sınavları olup sarı kağıdımı (notların yazılıp öğretmenlerin imzaladığı kağıt) imzalattım, ve hibemden çok az bir miktar para kalması sebebi ile Aralığın 18'in de Türkiye'ye döndüm. Tabi o zamanlar sözleşme falan aklımda yok sorun olacağını da düşünmüyorum çünkü oradaki eğitimimi zaten tamamlamışım ve okulla ilişkim ıslak imzalı transcriptim türkiyedeki adresime yollandığında tamamen kesilmiş olacaktı. Hibemin %80'i giderken %20 si belli bir başarı ortalamasını yakalarsam verilecekti bunuda tutturmuştum. 3. ve en büyük sıkıntı burada başlıyor Ocak ayında Erasmus ofisi ile mücadelem başladı.Bir yandan anketimi bekliyorum öbür yandan da Hibemin %20 lik kısmını ne zaman alabilirim? Ne zaman vereceksiniz? gibi sorular sormak için erasmus ofisine 1-2 ayda bir gidip sorduruyorum çünkü o para sonuçta benim hakkım. 4 ay geçiyor, dönem bitiyor, yaz tatilinin ortasına geliyoruz Erasmus ofisinden ses soluk yok param ile ilgili. 2018-2019 Eğitim yılının başlamasına 15 gün kala yani Erasmusa gidişimden tamıtamına 1 Yıl sonra çat diye bir mail. Sözleşmenizden erken ülkeye dönmeniz sebebi ile %20 lik hibe ödemenizi yapmayacağız ayrıca okula belli bir miktar iadeniz çıktı 323 Euro bunu ödemeniz gerekiyor, ardından pat diye bir e-mail. Erasmus+ participant report. Bahsettiğim anket ve anket maili aynen şöyle başlıyor ;

'' You recently took part in an Erasmus+ project. ''

Şimdi arkadaşlar ben 400 euromun alınmasına üzüldüm ancak sinirlenemiyorum çünkü benim tek suçum orada daha uzun kalmamak ki bu durum elimde değil hibem suyunu çekmiş, eğitimim bitmiş, hava buz gibi, kar yağıyor dönmek dışında pek bir seçeneğim kalmamıştı malesef. Akademik takvimde yazan tarihlerde oynama olması sebebi ile ben bu parayı alamıyorum ve üstüne üstlük okula borçlanıyorum. Bana bu konu hakkında pek bir uyarı ve öneri de yapılmadı işte tarihleri kontrol edin tarzında bu benim görevim biliyorum ama erasmus heyecanı ile arada kaynamış ki tarihler zaten akademik takvime uyuyordu görsem bile bir değişikliğe gerek kalmayacaktı. Hemen sözleşme maddelerini okumaya başladım ve şöyle bir madde ile karşılaştım.

''Madde 4.1 uyarınca yapılacak ödeme mali desteğin %100'ünden az ise, çevrim içi AB anketinin teslim
edilmesi katılımcının mali desteğin geriye kalan kısmının ödenmesini talep etmesi olarak kabul edilir.
Kurum, AB anketinin teslim edilmesinden itibaren geriye kalan miktarı ödemesi veya geri ödeme
yapılacaksa bir iade emri çıkarması için 45 takvim gününe sahiptir.''

Şimdi size sormak istediğim asıl soruya gelelim. Ben 1 yıl boyunca %20 lik hibe ödememi isterken ses çıkarmayıp, Erasmusa gideli TAMITAMINA 1 yıl geçtikten sonra bana böyle bir olayın olduğunu söyleyip, döndükten hemen sonra atmaları gereken anketi tam 1 yıl sonra atmalarını beni biraz sinirlendiriyor. Bu durumu Ulusal Ajans'a anlatıp en azından ekonomik sorunu çözebilmem mümkün mü arkadaşlar? Çünkü gerçekten elimde olmayan bir sebepten ötürü ve Erasmus Ofisimin haylazlığı, tembelliği yüzünden 323 EURO para, ki öğrenciyim şu an ekonominin böyle kötü olduğu bir zamanda öğrenci halimde bu parayı nasıl ödeyebilirim o ayrı bir konu. Bu parayı ödemek zorunda kalmak istemiyorum. Sizce
Ulusal Ajans bu konuya bir çare bulabilir mi? Haklı çıkabilir miyim? Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
07-10-2018, 08:26 PM
RE: Erasmus Sonrası Hibe Sıkıntısı
selam, gecmis olsun..

Eramus'a gidip geldigin icin %20 alacagim var demek pek mantikli degildi ilk basta. Cünkü gün olarak hesaplaniyor. Yani erken döndüysen daha az alirsin, eger sana fazla ödeme yapilmissa geri isterler. Sen bilgilendirilmemis olabilirsin ama benim bildigim kurallar böyle. Benim okulum da haziranin ortasinda bitmisti ama ben agustos sonuna kadar kaldim ve sanirim max temmuz sonuna kadardi bana ödeme yaptilar hepsini hatta daha fazlasini cünkü daha fazla kaldim ve kagidim daha erkenden gitmisti bildigim kadariyla. Orada kontrol ettikleri pasaportta yazilan türkiye dönüs tarihi. Simdi edevletten alinan belge.

Okula karsi dava acabilirsin ancak bi sey geri alabilecegini sanmiyorum. Senin bir yanlisin mail ile haberlesmen. Direk uluslaarasi ajansina gidebilirdin zaten üniversitenin icerisinde oluyor. Bizim ünivinki yol gecen hani gibiydi, sürekli gidip konusabiliyorduk, ayrica maillerimize ivedilikle cevap alabiliyorduk. Maalesef bazen isleri senin takip etmen gerek.

Simdi gidip önce kendi fakültenin erasmus koordinatörü ile konus ve daha sonra ulusalajansa gidip konus. Baskani kimse ondan randevu talep et (bizimkinin baskani, bölümün dekaniydi sansa). Ona durumunu anlat, belki bir yol bulurlar.

Diger bir ihtimal, erasmus staj hareketiliginden yararlanmaya calis, bana max 4 ay ödeme yapabileceklerini söylediler ama 1 yillik vize isteidgim icin 1 yillik hibe alacagim gibi bir kagit verdiler (güven meselesi, aksi halde dava acsam kazanirdim). Sen de belki erasmus staj hareketliligine giderek para alabilirsin ve bi sekilde kapatabilirler. Ayrica ben cek cumhuriyeti'nde egitimimden sonra yazin orada calistim. cünkü aldigimiz vize ile tatil günleri %100 calisma hakkina sahip olabiliyorsun. Ben yazilimci oldugum icin, is bulmam zor olmadi ancak sehir degistirmem gerekti.. Biraz daha aktif olabilseydin, net cevaplar alabilseydin, ya da direk telefonla ulasabilseydin farkli olabilirdi.

Yerinde olsam, gidip yüzyüze konusarak cözüm aramak. Sonucta onlar senin düsmanin degil, para da onlarin cebine girmiyor.. Yardimci olurlar düzgünce derdini anlatirsan.

gecmis olsun tekrar

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
13-10-2018, 02:20 PM
RE: Erasmus Sonrası Hibe Sıkıntısı
Hibe sözleşmende ki tarihe göre %80i veriyorlar ki zaten. Örneğin 12 şubata kadar olan hibenin %80'lik kısmını vermişler sana. Senin Aralık da paranın kalmaması demek şubattaki hibeni de harcamış olman demek. O yüzden diyolar ki şubat için de para verdik ama bu öğrenci burda. Ayrıca erken dönmenden bağımsız olarak derslerin belirli kısmını geçtiysen %20 lik hibeni alabilirsin aslında sözleşmede öyle yazmıyor mu? %20'lik hiben borç miktarın kadarsa o yüzden vermiyo olabilirler. Arkadaşın yazdığı gibi yüzyüze görüşmeni tavsiye ediyorum.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Görüntüleyenler: Son Mesaj
  2. Erasmus pamuk234 0 448 13-02-2024 10:00 PM
Son Mesaj: pamuk234
  Lisansüstünde Erasmus coğrafyadoktora 1 3,335 31-05-2023 11:15 AM
Son Mesaj: L. SEDA ŞİŞLİOĞLU
  Erasmus sorunları profiteroldoktor 2 3,163 21-01-2022 05:29 PM
Son Mesaj: profiteroldoktor
  Hibe Geri Ödemesi Sbower 1 2,593 09-10-2021 11:36 PM
Son Mesaj: ertan2002
  Erasmus Kyk heryer 2 5,512 26-08-2019 03:16 PM
Son Mesaj: heryer
  Hibe hakkınnda Erkan97 1 3,844 15-02-2019 10:37 PM
  İkinci erasmus+ akorukmez 2 6,799 17-06-2018 12:59 AM
Son Mesaj: jscull
Question Başka ülkeden dönsem hibe kesilir mi? ykggny 1 4,401 31-07-2017 01:06 AM
Son Mesaj: omerfe
  Hibe faruk0012 1 3,965 01-07-2017 11:51 AM
  Fazla Krediyi Bırakma ve Hibe İadesi em1r 1 4,306 15-03-2017 09:55 PM

Forum Atla: