Derecelendir
  • 0 Oylar - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TL-Euro hesabı???
04-09-2013, 12:53 AM
TL-Euro hesabı???
Arkadaşlar ben hem tl hem euro hesabı açtırdım yapı krediden. Yurt dışında komisyonsuz çekebiliyormuşuz sanırım anlaşmalı atmlerden. Ailem burdan para yatırdığı zaman ben de yurtdışından çekeceğim. Ama forumda euro hesabına gerek yok şeklinde bikaç yorum okudum. Benim ailem zaten parayı euro olarak gönderecek. Bu durumda euro hesabını kullanmam gerekir öyle değil mi? Emin olmak istedim. Rolleyes

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
04-09-2013, 01:26 AM
RE: TL-Euro hesabı???
Kardeşim ben bugun yapı kredıye gıttım bazı sorular sordum senın konunla alakalı da bana soledıklerı su:
TL YADA EURO HESABI OLMASININ BI ONEMI YOKMUS ORNEGIN BUNLARIN ANLAŞMALI OLDUGU BANKALARIN ATMLERINDEN PARA CEKERKEN HANGI ULKEDEYSEN O ULKENIN PARA BIRIMINE CEVRILMIS OLARAK ISTEDIGIN GIBI CEKEBILIRSIN DEDILER HATTA HIC KOMISYON ODEWMEK ISTEMIOSAN KREDI KARTI KULLAN DEDI BEN OYLE YAPICAM. Ama sen yınede bu soledıklerımle ıs yapma kesın emın ol

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
04-09-2013, 03:00 AM
Selamlar, bu konu eskide çok konuşuldu hala da konuşuluyor. bunla ilgili açtığım konulara bakarsan makale bulabilirsin..

imkanın varsa yanında euro götür, paran gittiğinde yatacaksa, ailenden hibe miktarın kadar borç al ve aileden birine vekalet ver,sen çek e gittiğinde senin yerine parayı çeker..

eğer böyle bi şey mümkün değilse

euro hesabındaki parayı atmlerde kullanamıyorsun, bunu öncelikle tl hesabına aktarman gerekecek. eğer western union, swift gibi şeyler kullanmayacaksan direk türk banka kartıyla çekeceksen parayı buraya aktarman gerekiyor. bunun için de ya birine vekalet vereceksin euro yu çekip, bozdurup senin tl hesabına yatıracak (dövizciler, bankalara oranla daha iyi bozar Wink ) ya da internet bankacılığı kullanarak sen banka kuru kullanarak euroyu tl hesabına aktaracaksın.

güvenlik amacıyla yurtdışında internet bankacılığı kullanamıyorsun bunu açtırmn gerekecek. ama çok sorun yaşayanlar oldu bu konuda, banka açıldı demesine rağmen giremeyen çok vardı. bunun yerine otp kullanılıyor ya da gittiğin ülke sms destekliyorsa senin tr hattında (yani banka yurtdışına sms yolluyor ve sen de alabiliyorsan) mobil şifre kullanarak yurtdışından hesabına girebilirsin ama tekrar diyorum bankanı arayarak yurtdışı için intrnet bankacılığını aktif ettirmelisin aksi halde erişemezsin..

karışık yola girmek istemiyorsan biri parayı çeksin senin tl hesabına yatırsın. sonra sen de (yapıkredi kullandığın için unicredit i kullanabilirsin) unicredit atm lerinden komisyonsuz para çekebilirsin. ama şöyle bi durum var.

euro yu tl ye çevirdiğin için zaten para miktarında düşüş oluyor, unicredit komisyon almamasına rağmen kur fiyatları oldukça düşük.
para (yapıkredideki tl hesabındaki para) öncelikle imkb nin dolar kuruna bağlı olarak dolara çevriliyor, çevrildikten sonra unicredit yaşadığın ülkedeki para birimine kendi kur fiyatıyla çeviriyor.

mesela çek cumhuriyetindeysen
paran tl ->dolar -> çek kronu şeklinde çevrim uğruyor bu da hibeden baya bi kesintiye sebep oluyor.

unicredit ile değil her hangi bir bankadan çeksn de bu çevrim yine böyle bir de ek olarak sabit ya da yüzdeli komisyonlar giriyor. bazı bankalar her çekimde atıyorum 20 tl alıyo bazıları çekilen paradan %2 alıyor bazıları hem sabit hem yüzde komisyon kesiyor..

velhasıl kelam çok karışık işler, en mantıklısı ve zararsızı bi yerden hibe miktarın kadar para bulup onla yurtdışına çıkmaktır. ülkeye girdikten sonra bir bankada hem euro hem o ülkenin para biriminden bir hesap açtır, euronun bir kısmını arap dövizcilere bozdur (türk oluğunu söylersen iyi paraya bozarlar) sonra euroyu hesabına yatırırsın, oranın parasının da bi kısmını karta atarsın bi kısmı yanında kalır.. gezmeye gidince de oradaki euro hesabından paranı çekersin .. bu şekld yaparsan en az 200-300 tl karın olacağını düşünüyorum.. tahmini bi rakam ama o kadar kur çevriminde para çok düşüyor..

iyi erasmuslar

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
04-09-2013, 03:27 AM (Bu Mesaj 04-09-2013 03:29 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : dollparts.)
Öncelikle çok teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla euro olarak yatırılan para dolara sonra tekrar euroya çevrilecek. (avusturyaya gidiyorum.) Fakat ben yanımda o kadar nakit taşımak istemiyorum nolur nolmaz.
(Eğer çevirme kısmını doğru anlamışsam)olabilecek kur kaybını yapı kredi kuruna burdan bakarak şu şekilde hesaplamaya çalıştım; http://kur.doviz.com/yapikredi

Euro
alış;2,7033 satış;2,7228

Amerikan Doları
alış;2,0558 satış;2,0681

diyelim 1000 euro yatırılmış karşı taraftan.
1000*2.7033=20703,3
20703,3/2,0558=1314,962
1314,962*2,0681=2719,474
2719,474/2.7228=998,77847

yani kur farkından kaynaklanan kayıp 2 euroya yakın bir miktar, doğru mudur? bu işten anlayan arkadaşlar bi el atsın ben bakkal gibi daldım hesaba ama Big Grin

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
10-09-2013, 10:58 PM
(04-09-2013 03:00 AM)ertan2002 Yazılan:  Selamlar, bu konu eskide çok konuşuldu hala da konuşuluyor. bunla ilgili açtığım konulara bakarsan makale bulabilirsin..

imkanın varsa yanında euro götür, paran gittiğinde yatacaksa, ailenden hibe miktarın kadar borç al ve aileden birine vekalet ver,sen çek e gittiğinde senin yerine parayı çeker..

eğer böyle bi şey mümkün değilse

euro hesabındaki parayı atmlerde kullanamıyorsun, bunu öncelikle tl hesabına aktarman gerekecek. eğer western union, swift gibi şeyler kullanmayacaksan direk türk banka kartıyla çekeceksen parayı buraya aktarman gerekiyor. bunun için de ya birine vekalet vereceksin euro yu çekip, bozdurup senin tl hesabına yatıracak (dövizciler, bankalara oranla daha iyi bozar Wink ) ya da internet bankacılığı kullanarak sen banka kuru kullanarak euroyu tl hesabına aktaracaksın.

güvenlik amacıyla yurtdışında internet bankacılığı kullanamıyorsun bunu açtırmn gerekecek. ama çok sorun yaşayanlar oldu bu konuda, banka açıldı demesine rağmen giremeyen çok vardı. bunun yerine otp kullanılıyor ya da gittiğin ülke sms destekliyorsa senin tr hattında (yani banka yurtdışına sms yolluyor ve sen de alabiliyorsan) mobil şifre kullanarak yurtdışından hesabına girebilirsin ama tekrar diyorum bankanı arayarak yurtdışı için intrnet bankacılığını aktif ettirmelisin aksi halde erişemezsin..

karışık yola girmek istemiyorsan biri parayı çeksin senin tl hesabına yatırsın. sonra sen de (yapıkredi kullandığın için unicredit i kullanabilirsin) unicredit atm lerinden komisyonsuz para çekebilirsin. ama şöyle bi durum var.

euro yu tl ye çevirdiğin için zaten para miktarında düşüş oluyor, unicredit komisyon almamasına rağmen kur fiyatları oldukça düşük.
para (yapıkredideki tl hesabındaki para) öncelikle imkb nin dolar kuruna bağlı olarak dolara çevriliyor, çevrildikten sonra unicredit yaşadığın ülkedeki para birimine kendi kur fiyatıyla çeviriyor.

mesela çek cumhuriyetindeysen
paran tl ->dolar -> çek kronu şeklinde çevrim uğruyor bu da hibeden baya bi kesintiye sebep oluyor.

unicredit ile değil her hangi bir bankadan çeksn de bu çevrim yine böyle bir de ek olarak sabit ya da yüzdeli komisyonlar giriyor. bazı bankalar her çekimde atıyorum 20 tl alıyo bazıları çekilen paradan %2 alıyor bazıları hem sabit hem yüzde komisyon kesiyor..

velhasıl kelam çok karışık işler, en mantıklısı ve zararsızı bi yerden hibe miktarın kadar para bulup onla yurtdışına çıkmaktır. ülkeye girdikten sonra bir bankada hem euro hem o ülkenin para biriminden bir hesap açtır, euronun bir kısmını arap dövizcilere bozdur (türk oluğunu söylersen iyi paraya bozarlar) sonra euroyu hesabına yatırırsın, oranın parasının da bi kısmını karta atarsın bi kısmı yanında kalır.. gezmeye gidince de oradaki euro hesabından paranı çekersin .. bu şekld yaparsan en az 200-300 tl karın olacağını düşünüyorum.. tahmini bi rakam ama o kadar kur çevriminde para çok düşüyor..

iyi erasmuslar

Benim param vakıfbank'a yatacak.
Babama vekalet versem benim yerime çekebilir mi? Noterden mi olacak vekalet işi ?

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Görüntüleyenler: Son Mesaj
  Hibe için Euro hesabı hangi bankadan açılmalı? fosforlusiyah 2 7,396 25-11-2016 06:01 PM
Son Mesaj: caga_89
  ailem paramı tl mi euro mu yatırmalı? macaristan oaoa 2 6,524 25-08-2016 10:52 PM
Son Mesaj: oaoa
  Ziraat euro hesabı açtırma hk. bir soru mcan07 2 5,274 11-07-2016 10:58 PM
Son Mesaj: mcan07
  Euro hesabımdan para çekemiyorum!!!! ssecill 6 10,405 29-09-2015 12:11 AM
Son Mesaj: dream_on
Question Euro Olarak Para Gönderimi - Letonya - Ceemcan 3 6,728 28-08-2015 11:33 PM
Son Mesaj: Ceemcan
  Denizbank Euro Hesabı Kartı eppursimuove 1 6,074 19-08-2014 08:59 AM
Son Mesaj: siroz
  Hollanda Bankasına 3670 Euro Göndermek MMG 1 5,462 31-12-2013 04:57 AM
Son Mesaj: ertan2002
Question hibeyi euro hesabına yatırsak ?? aisa_sed 6 11,720 19-10-2013 03:30 AM
Son Mesaj: deutsch_tr
Exclamation Ziraat Bankası Euro Hesabı ve Polonya ? Zeus 5 21,174 28-08-2013 12:55 PM
Son Mesaj: ömer faruk osmanlı
  Banka hesabı sorunsalı fatih33yucel 5 12,455 06-05-2013 02:47 PM
Son Mesaj: mustafagungor

Forum Atla: