Derecelendir
  • 1 Oylar - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Polonya için önemli gerekli bilgiler
26-12-2013, 05:58 PM (Bu Mesaj 27-12-2013 03:52 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : yavuzhizarci.)
Polonya için önemli gerekli bilgiler
Merhaba arkadaşlar,

18 Şubat'ta SGH Varşova'da Erasmus başlıyor benim için. Normalde blog yazıp burada paylaşacaktım ama bu şekilde yazmak daha iyi olur diye düşündüm. Bu site bana çok yardımcı oldu şimdi benim sıram Smile

1. Öncelikle arkadaşlar, pasaportunuzu iyi ayarlayın. Mesela kabul mektubunuz 30 haziran 2014 te bitiyor diyelim. Pasaportunuz da 25 Eylül 2014'te bitiyor olsun. Normalde 30 haziran +15 gün = 15 Temmuz'a kadar vize alabiliyorken, pasaportunuzun son 3 ayı geçersiz sayılıyor ve 25 hazirana kadar vize alabiliyorsunuz.

2. Gitmeden önce gidiş-dönüş biletlerinizi ayarlayın. Ben 3 ay öncesinden biletlerimi hallettim. Hem ucuz olur, hem de bir problem ortadan kalkar. Benim tercihim LOT oldu. Direkt uçuş ve yaklaşık 2 saat 40 dakika falan sürecek diyor. Diğerlerinden alırsanız büyük ihtimal aktarmalı almak zorundasınız.

3. Kıyafetlerinizi kendi yaşam stilinize göre ayarlayın derim. Daha gitmedim ama normal bir insansanız kazak falan giyilebilir. Ama partilere falan giderim diyorsanız t-shirt, kapşonlu bir ceket ve kalın bir mont iyi bir seçim olabilir.

4. Para çekme konusunda kesin bir şey söyleyemem şu an. Ama Yapı Kredi UniCredit üyesi olduğu için çok az bir komisyonla paramı çekebilmeyi umuyorum

5. Ben Bilkent Üniversitesi'nde okuyorum. O yüzden uluslararası ortama alışkınım. Takdir edersiniz ingilizce eğitim olduğu için benim için erasmus daha kolay geçecek gibi. Sakın yanlış anlamayın kendimi övmüyorum fakat lütfen ama lütfen ingilizce çalışın ve uluslararası olmaya çalışın.

6. Uluslararası olmaktan kastım, mesela şu an Polonya'da olsanız noel kutlamaktan çekinmeyin. Herkesin kendi inancı ayrıdır tabi ki, ama unutmayın çok farklı yerlerden gelen insanların çok fazla şey paylaştığı bir ortamda olacaksınız. Bu yüzden bugün siz noel kutlayın, yarın sizin ramazan bayramınızı da onlar kutlar. (Tecrübeyle sabittir.)

7. Kendi üniversitemde erasmuslarla ilgili sorumluluklar alıyorum (bakınız buddy sistemi), orada sizle eşleştirilen biri mutlaka var. Onunla kontak kurmaktan ve ona soru sormaktan çekinmeyin. Beni sorularla bunaltan insanları buraya yazmak istemem tabi ki Smile

8. Milliyetçilik yapmayın, sadece Türklerle takılmayın, hatta ve hatta mümkün olduğunca Türklerle takılmamaya çalışın Smile Ne kadar çok uluslararası arkadaş, sizin için o kadar yararlı olacaktır ilerde.

9. Klasiklerden vazgeçin, her şeyi deneyin, hayatınızı iskendere ve lahmacuna adamayın Smile

10. Forumda gezinirken yemek konusunda problemler gördüm. Çok dindar bir insan değilim ama orada kesilen etler Allah adına kesilmiyor, dolayısıyla islama aykırı bir şey olduğunu düşünüyorum. Ben alkol de alırım, domuz eti de yerim derseniz (ben diyorum mesela Big Grin ), problem değil. Bu bölüm sadece bu konuyu düşünen arkadaşlarım için.

11. Nazi ve hitler konusunda sakın şaka yapmayın. Türkiye'de bile bir arkadaşımı Erasmus partisinden atmak zorunda kaldım.

12. Ve en önemlisi, medeni bir şekilde davranalım arkadaşlar lütfen. Takdir edersiniz, bazı Türk insanına "Avrupa = Alkol ve Kız" şeklinde görünüyor ne yazık ki. Oraya gidince lütfen dozunu kaçırmadan, uluslararası bir tecrübe kazanmaya çalışın. Çok fazla insanla tanışın.

Arkadaşlar şimdilik bu kadar Big Grin aklıma gelirse düzenler yazarım, sizin de soru ve yorumlarınız olur da yazarsanız çok sevinirim Smile

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
26-12-2013, 07:36 PM
RE: Polonya için birkaç öneri :)
şu 1. maddedeki pasaport olayı benim başımı yaktı .. 9 gün kaybım olacak . sınavlara denk gelirse felaket Sad tekrar pasaport ve vize çıkartmak için de çok geç...

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
27-12-2013, 02:07 AM
RE: Polonya için birkaç öneri :)
Tespitlerinize aynen katılıyorum,daha önce İngiltere ve Hollanda 'da bulundum ve 12.maddeniz gerçekten doğru ve bir o kadar da üzücü,her şekilde ülkemizi temsil ettiğimizi unutmayalım herkese iyi şanslar...

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
28-12-2013, 01:49 PM
RE: Polonya için önemli gerekli bilgiler
paintbrush arkadaşım eğer vizen çıktıysa geç kalmışsın, ama çıkmamışsa ve başvuru aşamasındaysa 2 günde yeni bir pasaport alıp teslim edebilirsin Wink

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
29-12-2013, 08:15 PM
RE: Polonya için önemli gerekli bilgiler
(28-12-2013 01:49 PM)hitman92 Yazılan:  paintbrush arkadaşım eğer vizen çıktıysa geç kalmışsın, ama çıkmamışsa ve başvuru aşamasındaysa 2 günde yeni bir pasaport alıp teslim edebilirsin Wink

konsolosluk tatilde galiba ulaşamıyorum, gerçi hiç uğraşasım da yok bu saatten sonra artık.. aksilik üzerine aksilik... her iki tarafın koordinatörü de çok ilgiisiz..karşı taraftaki (bu arada gideceğim ülke litvanya) koordinatör pasaport fotokopisi için acele ettirdi ve erken başvuru yaptım. yukarıdaki kuralı da bilmiyordum learning agreement belgelerinin orijinalleri bile hala ulaşmadı tam 1 ay oldu! . hangi postayla gönderdilerse artık.. hiçbir beklentim kalmadı bu erasmustan. Angry

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Görüntüleyenler: Son Mesaj
  Polonya'da Erasmus için ÖNEMLİ tavsiyeler Polonyadayız 0 6,514 26-01-2020 07:11 PM
Son Mesaj: Polonyadayız
  Polonya War Studies University Daisyflower 2 5,371 04-07-2019 12:35 PM
Son Mesaj: aslanbulut
  İlk giriş yapılacak ülke (polonya) (erasmus) denizokumus1 6 11,758 03-01-2019 07:39 PM
Son Mesaj: rikab3
  Polonya sinemcaliskan 0 3,782 30-11-2018 02:43 AM
Son Mesaj: sinemcaliskan
  POLONYA' BERLINDEN GECMEYI DÜŞÜNEN VAR MI Veletay 1 4,640 05-11-2018 06:09 PM
Son Mesaj: omerfe
  Polonya erasmus(Acil yardım!) Mellberry 6 9,559 07-10-2018 09:07 PM
Son Mesaj: Mellberry
  PWSZ Konin -Polonya 27oktober 1 4,624 06-09-2018 12:39 PM
Son Mesaj: Zeynokcmn
  Polonya da vize alabilir miyim? civilkazova 0 2,847 28-08-2018 02:20 PM
Son Mesaj: civilkazova
  Erasmus Stajı polonya vize işlemleri Fezakyk 2 4,119 09-07-2018 12:35 AM