Derecelendir
  • 1 Oylar - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
erasmus ilk gun tecrubem...
20-02-2011, 03:43 AM (Bu Mesaj 28-02-2011 04:45 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : neriman.)
RE: erasmus ilk gun tecrubem...
İlk kez uçağa binen kızın kalbi uçak hareket ederken duracak gibidir. Uçağın düşmemesi için dualar eder, yol boyu bulutlar üzerinde uçmanın dadını çıkarmayı da eksik etmez. Uçak iner, esas macera başlar. Yaban ellerde hakim olmadığı dille diğer uçağının kalkacağı 'gate'i arayıp bulur. Ve kalp bir kez daha hızlanır, bulutların üzerine tekrar yükselir. Artık erasmus ülkesine varmıştır. İner inmez adrenalin salgılanmaya devam eder, havaalanında bomba ihbarı vardır Big Grin - bilmem kaç derecede karlar üzerinde bikaç saat bekler. Fakat yalnız değildir. Leh arkadaşı olan Almanyalı bir Türk onu bulmuştur. Leh kız can-ı gönülden zavallı kıza ve arkdşına yardım eder. Otobüs bomba ihbarı yüzünden gelemez, ama taksi gelir Big Grin sarılmalar, öpüşmeler, teşekkürler derken genç kız ve arkdşı kendi şehirlerine varır. İngilizcenin deyim yerindeyse 'yasaklı' olduğu bu şehirde "tarzanca" anlaşmaya çalışırlar. Acıkırlar yemek siparşi veremezler, alışveriş yapacakları bi yer bulurlar ama dönüş yolunu kaybedip farklı otobüse binerler Big Grin yoldan kimse geçmezken, birini bulup yakasına yapışırlar. Herkesi Türkiye'deki gibi ırzlarına geçmeye çalıştıklarını zannedip yardımseverden şüphelenseler de o kişi onlara yurt yolunu doğru şekilde tarif eder. Odalarına vardıklarında uzun bir süre dışarı çıkmamak için adeta yeminler edilir.

Neriman ŞEN
Kocaeli Üniversitesi - İngiliz Dili ve Edebiyatı
Pomorska Akademia - Slupsk / Polonya
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
20-02-2011, 08:44 PM
(03-12-2008 03:15 PM)onurcuk01 Yazılan:  arkadaslar sunu bilinki ilk tecrubeler hep kotu baslar ve sonu gzel biter..ben ilk geldigim siralar ev bulma konsuusnda en buyuk sorunu yasadim ve erasmus ofisi bile fazla yardimci olmadi hatta kavga edecek hale bile geldik..sunu bilinki en buyuk sikinti ev konusunda disarda bile kalacaksiniz yeri gelecek ve sanmayinki turkler yardimci olur...ama su var yasadiklariniz ilerde komik ve guzel bir ani olacak her ne kadar kotu anilar olsada..ben 1 haftadan fazla ev bulamadim yeri geldi 1 gece o sogukta sikis tikis ricaylkaarklarda kaldim..disarda gecirdigimde oldu metroda..ama cok tehlikeli hic tavsiye etmem...en guzeli hostel ama o bile pahali degmez en ucuzu ogrenciler icin 20-25 euro dahi osla ytl olarak sonucta bir gece 40-50 ytl vermek bile adama koyar..o yuzden sakin geri donmeye vs gibi bunalimlara girip asla pes etmeyin bilinki sansiniz yagver mutlaka gidecektir ve bi sekilde ev bulacaksiniz..benim anim su..evi http://www.couchsurfing.com (ki bu siteyi herkese tavsiye ederim eksiden bu sitenin amacini arastirin once...otel yerine bir sahsin evinde kalabilir kultur vs degisimide yapabilirsiniz...ayrica beles Smile ) bu siteden bi italyan arkadastan yardim istemistim..ve geldi beni arabasiyal aldi supriz bi sekilde ona durumumu izah ettim..oda elinden geleni yapti ...sika sika disimizi en sonunda bir ev buldu ve italyanca translate oldu benim icin Smile ve hem ucuza hemde sehrin tam gobeginde ev buldu ve su an o kadar mutluyumki hem ev arkadaslarim iyi hem italyanlarla kaliyorum hemde para sikintisi fazla yasamiyorum cunku ev sahibim super bomba yaaa...signoram yaaa Sleepy...dedigim gibi ilk gun bilmediginiz bi yerde oldugunuz icin keskeleri cok soyleyeceksiniz sonra..mesela 1 dilim pizza yiyerek 1.5 euroya geciniyorduk ve simdi o kadar pismanizki ucuz marketler yerler buldukca keske o paralar gitmeseydi vs..ama siz bizlerden ornek alin hazirlikli gelin marketlerini ogrenin onu bunu sunu ne varsa ogrenin ulasim vs...mesela millet otobuslere trenlere para vermiyor bilet almiyor bizim turkelr ozellikle Tongue cunku kontrol yapilmiyor genelde ama yakalanirsaiz agir cezasi var..burda ulasim sistemi farkli ama paranin cepte kalmasi konusunda sizin yarariniza Big Grin gozu acik olmak lazim!! farkli konularda sorunuz varsa paylasirim

bu arada italyaya gelen biri olursa bana babasinin hayrina bi bioxin sampuan getirebilirmi? kafamda sac kalmayacak yaw Sad

bende italyaya gideceğim ve ilk zman nasıl ev bulurum nasıl alışırım bilemiyorum. ben genova şehrinde olucam sende oradaysan yada yakınlardaysan, ben sana bioxin getiririm.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
04-03-2011, 01:24 PM
ahahahhaha Smile)

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
12-03-2011, 03:23 PM
15 mart itibariyle ilk gün tecrübemi de bende burada paylaşacağım bakalım hayırlısı Big Grin Big Grin

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
12-03-2011, 05:44 PM
nereye gıdeceksın cumhur?

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Görüntüleyenler: Son Mesaj
  Venedikte Erasmus ilk gün aybukegokce 0 4,676 09-03-2016 09:35 PM
Son Mesaj: aybukegokce
Information Erasmus İlk Gün; Bradford,İngiltere fromalltoall 1 7,257 23-09-2014 07:57 PM
Son Mesaj: Gozdetrk
  hollandada erasmus netherlands 0 4,594 28-05-2012 12:38 AM
Son Mesaj: netherlands

Forum Atla: