Derecelendir
  • 1 Oylar - 1 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fransa vize deneyimim 2015-16
31-07-2015, 01:11 PM (Bu Mesaj 31-07-2015 01:16 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : pinqueen.)
Fransa vize deneyimim 2015-16
Daha önce bir arkadaşımız sağolsun böyle bir bilgilendirme yapmış. Son senelerde insanlar prosedurlerin degişip degişmediklerini merak ettikleri için bende kendi yaşadıklarımı, tavsiyelerimi yazmaya karar verdim.
Her şeyden önce Fransa'da olan karşı okula yapacağım başvuruda baya ayrıntılı bir sigorta istedikleri için 500tllik sigorta yaptırmak zorunda kaldım. Eğer host okul sizede böyle bir şart koşuyorsa sigortanızın 90.icinde girdi cıktılı olmamasına dikkat ediniz. Aksi takdirde her 90günde bir türkiyeye girip çıkmanız gerekir. Yoksa sigorta poliçeniz geçersiz kalır. Bu işlemlerle birlikte Learning agreement, pasaport işlemleri sürdü. Okulum pasaportumuda görmek istiyordu bu yüzden hemen okuldan aldığım harçsız pasaport yazısıyla 2 yıllık pasaport aldım. Bu esnada host okul kalacak yer formunu içeren bir mail attı. Şanslıydım ki elektrik su internet vs her şey dahil 100€ kira ile okulun erasmus öğrencilerine tahsis ettiği evlerde kalacaktık. (Fransada bu fiyata evde kalmak gerçekten şans) Okulla tüm işlemler hallolduğunda haziran başı gibi kabul mektubunu mail ve posta yoluyla bize yolladılar.
Fransa'ya öğrenci olarak gidecekseniz Campus France'dan geçmeniz şart. Öncelikle campus francein sitesinden hesap acıyorsunuz, karşınıza TR43624611 gibi bir numara çıkacak. Bunu tc kimliginiz kadar önemseyin bi kenara not alın. Garanti bankasından campus franceın belirtiği hesaba istedikleri parayı yatırın (suan için 180 tl) parayı yatırırken makbuza ad soyad ve o bahsettigim TRile baslayan numarayı yazdırın (yazdırmazsanız para uçabilir). Paranız onaylanınca campus france ile randevulaşın ve istedikleri belgeleri götürün. İşlemler tamamlanınca size vize için bir yazı verecekler. O kağıdı aman kaybetmeyin Smile
Bunun sonrasında buradan uzun süreli vize için temin etmeniz gereken belgeleri hazırlamaya başlayın. Bu belgelerin hepsini götürmeniz sizin yararınıza. Ben izmirde olduğum için Vfs Globalin sadece fransa için olan başvuru merkezinde (Swissotelin arkası) yaptım başvurumu. Başvuru esnasında sizden 25€ alıyorlar ve bir fiş veriyorlar. Pasaportunuzu oradan alacaksanız bu fişle giderese anneniz babanız vsde alabilir. Önemli olan fiş. Ama evime gelsin uğraşamam diyorsanız 30tl kargo ücretini gözden çıkartınız.
Vize başvurunuzdan sonra Ofii sizinle iletişime geçiyor. Oturma izni için sağlık kontrolünden geçmeniz şart. Bu işlemi İstanbul veya Fransa'da yapabilirsiniz. Ama genel kanı istanbulda yaptırmak yönündedir. Fransada sanırım bu işlem için 58€luk pul isteniyor. Hem istanbulda yaptırırsanız oturma izninizi daha hızlı alabilirsiniz.
Henüz ofiiye gitmedim randevum 5 agustosta ve erken saatte. Bu sebeple rötar olur randevu kaçar diye otobüsle gidip uçakla döneceğim.

Pasaportunuzun ne aşamada olduğunu buradan verdikleri fişin üzerindeki numaraları girerek veya 0212 373 58 10 – 11 numaralardan takip edebilirsiniz

Bu belgeleri fransızca nasıl dolduracagız diyorsanız forumda bu konular mevcut. Ben fransız dili ve edebiyatı öğrencisi olduğum için hiç zorlanmadım. Forumda var olduğum sürece herkese elimden geldigi kadar yardımcı olmaya çalışacağım.

Bu arada vizem 4 iş günü içinde sonuçlandı. Tüm belgeleri eksiksiz verdiğim için görüşmeye, ek belge istemeye çağırılmadım. Pasaportum pazartesi izmire gelirmiş. Vizenin çıktıgı kanaatindeyim.

Adnan Menderes Üniversitesi- ADÜ
Centre Universitaire Jean-François-Champollion- JFC /Fransa-Albi
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
31-07-2015, 01:44 PM
RE: Fransa vize deneyimim 2015-16
Arkadaş güzel yazı hazırlamış, teşekkürler.

Ek olarak Campus France dosyanızı onaylatmak için İstanbul'a gitmenize gerek yok. Gerekli evrakları taratıp verdikleri e-mail'e göndermeniz yeterlidir. Aynı şekilde onlar da pdf olarak onay belgesi yollayacaklar. Learning Agreement'ı yollamanıza gerek yok.

Bu arada ben de vfs ile görüştüm bugün 2.kurye ile pasaportun gelme ihtimali varmış. Yoksa p.tesiye kalacak

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
31-07-2015, 01:46 PM
(31-07-2015 01:44 PM)bavard Yazılan:  Arkadaş güzel yazı hazırlamış, teşekkürler.

Ek olarak Campus France dosyanızı onaylatmak için İstanbul'a gitmenize gerek yok. Gerekli evrakları taratıp verdikleri e-mail'e göndermeniz yeterlidir. Aynı şekilde onlar da pdf olarak onay belgesi yollayacaklar. Learning Agreement'ı yollamanıza gerek yok.

Bu arada ben de vfs ile görüştüm bugün 2.kurye ile pasaportun gelme ihtimali varmış. Yoksa p.tesiye kalacak

Banada öyle dediler muhtemelen kalır pazartesiye. Bizim okul ege bölgesinde olduğu için campus francedaki kadın burada yapılcagını söyledi. İzmirde olmayanlarıda getirtti valla Smile

Adnan Menderes Üniversitesi- ADÜ
Centre Universitaire Jean-François-Champollion- JFC /Fransa-Albi
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
31-07-2015, 01:56 PM
Doğrudur bölgeye göre değişiyor. Artık ne yapsak yapalım İstanbul'a bağlı olduğumuz için alışkanlık olmuşDodgy

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
10-08-2015, 01:57 PM
Ben de Fransa'ya gideceğim Campuse France dosyamı oluşturdum. yarın da randevu almak için arayacağım umarım çok geç kalmamışımdır.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Görüntüleyenler: Son Mesaj
  2019 Erasmus Fransa staj buraya dilatura47@gmail.com 4 9,168 24-06-2022 05:09 PM
Son Mesaj: Seydii
  2. DÖNEM ERASMUSTA KALMAK İÇİN VİZE UZATMA İŞLEMİ sevdekusak 0 5,404 03-01-2020 12:36 PM
Son Mesaj: sevdekusak
  2. DÖNEM ERASMUSTA KALMAK İÇİN VİZE UZATMA İŞLEMİ sevdekusak 2 3,769 15-12-2019 02:02 AM
Son Mesaj: sevdekusak
  Erasmus Fransa Dayanışma Grubu (Whatsapp) berk3535 21 34,059 05-08-2019 12:14 PM
Son Mesaj: anilanilanil
  VFS Global vize byca0s 4 7,851 01-08-2019 03:16 PM
Son Mesaj: Hypsiia
  campusfrance ve vize olayı ! puder 30 56,063 01-08-2019 03:15 PM
Son Mesaj: Hypsiia
Bug Fransa vizesi için sponsor Ezgiiii 4 7,986 30-11-2018 09:01 PM
Son Mesaj: protecttheearth
  Öğrenci gözünden Fransa yeliz09 2 5,009 10-11-2018 12:33 AM
Son Mesaj: yeliz09
  Fransa Crous Yemek Yardımı gurcan15 2 5,733 20-09-2017 09:10 AM
Son Mesaj: gurcan15
  D Tipi MULT Uzun Dönem Vize notesofnobody 5 16,381 18-08-2017 12:32 PM