Derecelendir
  • 0 Oylar - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çek Cumhuriyeti (Brno) vs. Polonya (Szczecin) - hafif acil
20-11-2016, 02:36 AM
Çek Cumhuriyeti (Brno) vs. Polonya (Szczecin) - hafif acil
Arkadaşlar selam,

Brno University of Technology ve West Pomeranian University of Technology arasında kaldım, kısa süre içerisinde birini seçmem gerekiyor. Kriterlerim şunlar:

-Ucuzluk
-Diğer şehir/ülkelere daha kolay/kısa süreli/ucuz seyahat
-Bomboş bir şehir olmaması, güzel, hoş mekanların olduğu bir şehir olması (sakin olması tercih sebebidir)

Brno: Çek Cumhuriyeti'nde, Avrupa'nın merkezinde, raylı sistem yönünden gelişmiş. İstiklal Caddesi gibi bir cadde var sanırım şehirde. Gezip görülebilecek daha çok yer var gibi.

West: Fotoğraflara göre Brno Üniversitesine kıyasla daha güzel, 20 yıldır İstanbul'da olup denize alıştığımdan şehrin denize kıyısı olması fazla cezbediyor. Merkezi değil, raylı sistem pek gelişmemiş, Almanya sınırında, Berlin'e yakın. İstediğim gibi sakin, ama fazla sakin, gezip görülecek pek yer de yok gibi.

Ucuzlukları ve ülkeler hakkında bir kıyas yapmadım. Buralara gitmiş ve/veya bilgili arkadaşlardan bilgi almak istiyorum.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
20-11-2016, 10:18 AM
RE: Çek Cumhuriyeti (Brno) vs. Polonya (Szczecin) - hafif acil
polonya'yi bilmiyorum cok fazla. Bir kac sehrine gezmeye gittim pek hosuma gitmedi. Ben cek cumhuriyeti'nde erasmus yaptim (ostrava) ve brno'da da calistim. Brno prag'dan sonra 2. buyuk sehri. Ostrava'dan geldigim icin ve kiz arkadasim orada oldugu icin pek brno'yu sevmedim. Gordugum kadariyla brno'da daha cok cingene var. Sehir guzel, bir kac universitesi var. Ben bi ara maserkova universitesinin yurdunda kaldim. Genel olarak ceklerin yurdunu pek begenmedim. 1950 lerden kalma bir goruntusu var cok eskiler. Simdi degistirmis olabilirler (2011 yilindan bahsediyorum).

Fiyat olarak cek cumhuriyeti polonya'ya gore daha ucuz. Ama karsilastirmam ostrava ve krakow icin. Tabi polonya'nin merkezi olmayan sehirleri de ucuz olabilir. Genelde turkiye standarti pahalilik olarak gorebilirsin buralari.

Ben de univ tercih yaparken onumde portekiz, polonya ve cek cumhuriyeti vardi. Direk cek'i sevdim ve de cok guzel gecti benim adima. Ama polonya'ya gidenler de cok mutluydular. Cek'in tek dezavantaji vizede surundurmeleri. 2 ay civari bekletiyorlar, tam bir psikolojik savas. Cok sikinti cikiyor bu konuda. Polonya bu konuda cok daha hizli. Arkadas bir kac gune falan almisti vizesini ben 2 aydan fazla (67 gun) beklemistim. 84 gun bekleyen arkadasim vardi Smile Suan en fazla 2 ay bekliyorlar diye duydum. Ama 20 gunde de alan var. Randevu almak bile sorunlu. Smile Bunlara katlanirim diyorsan,

iki universitenin de sitelerine girip bir bak imkanlari nasil. Hatta facebook hesaplari varsa oralara abone olup ogrencilere sorabilirsin universiteleri..

Rayli sistem konusunda evet ceklerin genel olarak bu tarafi cok gelismis. Her yere giden tramvaylar, troleybuslar ve otobusler var. Fiyat olarak da cok uygundu. Brno icin hatirlamiyorum fiyati ama ostrava icin 50 tl ye 5.5 ay lik abonement yaptirmistik Smile Yasa gore fiyat da dusuyor.

forumda arastirma yaparsan daha farkli bilgiler bulabilirsin..

kolay gelsin.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
04-12-2016, 01:59 PM
RE: Çek Cumhuriyeti (Brno) vs. Polonya (Szczecin) - hafif acil
Brno'yu seçtim ancak Brno'nun başvuru tarihi geçmiş, onu dikkate almamışım. Szczecin'e gidiyorum herhangi bir problemle karşılaşmazsam.

Çok teşekkürler cevap için.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Görüntüleyenler: Son Mesaj
  Staj icin Malta mi Polonya mi seviltopal 0 835 14-05-2018 09:20 AM
Son Mesaj: seviltopal
  Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Portekiz Hakkında Bilgi (Turizm Rehberliği) amacsizim 1 1,585 27-12-2017 11:48 PM
Son Mesaj: emrecan
  İtalya,İspanya,Polonya arasındayım Meriç. 1 1,026 22-02-2017 07:19 PM
Son Mesaj: forest964
  west pomeranian of technology university , szczecin hcankaradag 3 1,615 20-10-2016 05:23 AM
Son Mesaj: willwf
Bug POLONYA MI LİTVANYA MI eeness 4 2,468 11-09-2016 05:07 PM
Son Mesaj: DeStAn_YaZaN
  Çek Cum. vs Polonya maliyeci01 5 3,180 30-07-2016 02:36 AM
Son Mesaj: ledzepo
  Almanya - Polonya Ladadidej 5 3,386 24-05-2016 01:40 PM
Son Mesaj: selinle
Smile macaristan-çek-ispanya-polonya-slovakya-ispanya kimyager54 2 1,871 29-03-2016 06:00 PM
Son Mesaj: sem6
  Krakow-Bielsko Biala-Brno mehaku95 4 1,546 20-03-2016 12:48 AM
Son Mesaj: carl
  Budapeşte BME mi yoksa Polonya mı? buzdanadam 1 1,529 15-03-2016 09:57 PM
Son Mesaj: celik.10ur

Forum Atla: