Derecelendir
  • 0 Oylar - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Erasmus Stajı
13-12-2016, 12:50 PM
Erasmus Stajı
Tek başına, okuldan ayrı erasmus stajı ayarlamak çok zor mu? Şu ana kadar başvuruduğum yerlerlerden, erasmus stajyerlerlik programımız yok diye cevap alıyorum. Erasmus stajı yapmak istiyorum hibeli ya da hibesiz ama moralim çok bozuldu. Sad Ayarlamak için nasıl bir yol izlemeliyim? Bilen varsa lütfen yardım etsin. Undecided

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
13-12-2016, 02:42 PM
RE: Erasmus Stajı
okul zaten ayarlamaz, bu senin isin sadece.

erasmus staji olmasi icin okulunun hazirladigi erasmus sinavini gecip bu haktan yararlanabilirsin. Hibesiz gitmek icin de yine okuldan gerekli belgeleri alman gerekiyor.

Okul harici yapmak istiyorsan bu da normal staj kategorisine girer.

Yer bulmak icin bir kac tavsiyem var, daha once birisi icin yazmistim buraya mesaji kopyaliyorum

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Merhaba,

Maalesef bu surecler biraz sikintili olabiliyor ve bolume gore de degisebiliyor. Ancak bir kac tavsiyem var.

Oncelikle staj yapmak istediginiz alani belirleyin yani bu alan biraz ozel olsun. Mesela bilgisayar muhendisligi ogrencisiyseniz, bilgisayar muhendisligi icin staj yerine network guvenligi konusuna bakmak gerek. Tabi ki bu alanla ilgili hevesiniz, ilginiz, biraz bilginiz vs olmali. Yani neden bu alan, ne calismalar yaptiniz ve ne calismalar yapmak istiyorsunuz.

Bu alani belirledikden sonra bunlarla ilgili calisma yapan firmalari ve daha cok universitelerde hocalar bulmak gerekiyor. Bu insanlara toplu mail tarzinda degil de biraz arastirma yaparak mail atmis oldugunuzu gosterirseniz daha avantajli olur. Onlarla ayni konu uzerinde calistiginizi, bu konularda kendinizi gelistirmek istediginizi guzelce aciklayin ve maile cv nizi ekleyin (ayni zamanda cover letter ve motivation letter ne onlari arastirin onlari yazin.)

En onemli nokta burada maddiyattir. Hocalarin bir butcesi yok o yuzden universitenin belirli birimleri buna karar verir. Bu yuzden erasmus staj hareketliligi ile gelmek istedigini ve hic bir sekilde bir ucret beklemedigini soylemelisin (zaten sartlar geregi ucret alman yasak olmasi lazim). Bu sansini daha da arttirir.

Mail atarken duzgun bir mail adresiyle atmanda fayda var. Bana yolladigin mail direk junk klasorune gitmis, dikkatsiz biri gormeyebilirdi. O yuzden akademik bir mail adresin varsa (okul email adresi) daha iyi olabilir.

Bu sekilde arastirmalarini yap ve daha sonra basvurularini gerceklestir. Bunun bir surec oldugunu, yarin cevap alamacagini bil, biraz da psikilojik bir savastir. Gerekirse 100 yere bile mail atman lazim olabilir. Ve attiklarinin sadece cok az bir kismi donecektir, cogu da olumsuz olacaktir ama bunlarin moralini bozmasina izin verme, dogal normal sureclerdir cunku. Genelde boyle bir pozisyon yok cunku.

Bunlar disinda baska bir tavsiyem yok. Simdiden kolay gelsin. Basarilar

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
14-12-2016, 12:15 PM
Verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim. Bir sorum daha olacak, kabul alma açısından ülkeler arasında bir farklılık var mı? Almanya ve Avusturya'da birkaç yere başvurdum fakat şu ana kadar bir sonuç alamadım. Birleşik Krallık falan zorluk çıkarıyor sanki, çoğu şirket vize istiyor.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
14-12-2016, 10:58 PM
cogu sirket degil, ulke vize istiyor. Maalesef biz schengen vizesi ya da ingiltere icin birlesik krallik vizesi almak zorundayiz. Sen oncelikle oradan kabul almaya bak, kabul aldiktan sonra, bunu belgeleyen kagit ile birlikte bazi belgelerle ( kalacak yer, ucak bileti rezervasyonu, orada gecinebilecek kadar parayi gosteren banka hesabi ya da sponsor, sabika kaydi, ogrenci belgesi vs) vizeye basvurabilirsin.

meslegin nedir bilmiyorum, ancak bu is biraz uzun suren bir sey. Ben de zamaninda cok yere basvurdum, birak kabul almayi cevap yazanlar bile cok azdi. O yuzden vazgecmeden surekli basvurmak gerekiyor. Vize olayina yapacak bir seyin yok. Eger yesil pasaport sahibiysen vizesiz gidebilirsin. (ingiltere icin emin yine de vize almak sart). Ya da kendi üniversiten bir kagit hazirlayip gri (hizmet) pasaportla vizesiz gidebilirsin. Ben staj icin bu sekilde gitmistim, okulun bana verdigi belgeyle gri pasaport almistim

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
17-12-2016, 01:34 AM
İşte şirkette başvuruda şart koşuyor, "right to work in the UK" diyerek. Anladığım kadarıyla kabul aldıktan sonra gerisi kolay. Smile 20-25 yere mail attım, ya dönüş alamadım ya da olumsuz dönüş aldım.

İnşaat mühendisliği okuyorum, öyle çok seçeneğim yok anlaşılan.

Teşekkürler Smile

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Görüntüleyenler: Son Mesaj
  2. Erasmus pamuk234 0 569 13-02-2024 10:00 PM
Son Mesaj: pamuk234
  Erasmus Tüm Derslerden Kalmak svrlrahmet 1 1,009 10-01-2024 10:34 PM
Son Mesaj: Firosh
  yüksek lisans erasmus aysegulc 0 438 11-12-2023 12:41 PM
Son Mesaj: aysegulc