Derecelendir
  • 0 Oylar - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Erasmus+ (Plus) Sertifikası Faydaları
28-12-2016, 06:59 PM (Bu Mesaj 28-12-2016 07:08 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : Alihanbozdag.)
Information Erasmus+ (Plus) Sertifikası Faydaları
Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba.
Ben Sağlık Meslek Lisesi som sınıf öğrencisiyim. Lise 2 olduğum zaman, 2015 Haziran ayında Erasmus+ (Plus) ile Berlin'e gidip staj yapmaya hak kazanmıştım. Almanya, Berlin'de 21 iş günü olan Geriatri Hemşireliği Stajı'nı başarıyla tamamladım. Staj yaptığıma dair bir sertifika aldım.
Öğrenmek istediğim konu şudur;
Bu sene Sağlık Meslek Lisesi'ni bitireceğim ve mezun bir Hemşire (Erkek) olacağım. Elimdeki bu sertifika ile Almanya'da çalışabilir miyim? Bu aldığım sertifika bana ne gibi şeyler kazandıracak? Benim isteğim mesleğini Almanyada devam ettirmektir. Bu konuda neler yapabilirim? Şu anlık sertifika aldığım ülkeden hicbir yetkili ile bağlantım yok. Ama sertifikanin bir ise yaradığını öğrenirsem rahatlikla iletişim kurabilirim. Orada birkac arkadaşım tanıdığım var. Cevaplarinizi bekliyorum. Herşeyi açıkça belirttim. Tesekkur ederim. Sertifika dosya ekindedir.
Ek: http://hizliresimyukle.com/image/MjxK

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
28-12-2016, 09:05 PM
RE: Erasmus+ (Plus) Sertifikası Faydaları
Selam Alihan,

Öncelikle cok guzel seylere adim atmissin, tebrik ederim seni. Yurtdisinda isler zaten genellikle sertifika ya da diplomayla döner. Tabi ki bu sertifika ve diplomalar türkiye'deki gibi kolay verilen seyler degil. O yüzden aldigin her seyin degerli oldugunu bil.

Ancak almanya'da calismak icin bu sertifika tek basina yetmez. Cünkü orada ve bir cok avrupa ülkesinde kalite önplanda tutuldugu icin isini cok iyi yapan uzmanlar ariyorlar.

Bu uzmanlik da genelde ya mesleki okullar (bizdeki meslek yüksek okullari gibi) ya da üniversitelerle olabiliyor, bunun yaninda özel sertifika kurslari da olabiliyor.

Senin izelemen gereken yol, orada calismak istedigin bölüm üzerine mesleki egitim alman lazim. Yani hangi sehirde okumak istiyorsan oradaki üniversitelere bakip onlara basvurabilirsin.
Genellikle basvurular nisan-mayis ayinda oluyor ama yaza dogru da olanlar var. Ayrica ikinci dönem de baslama imkani veriyorlar, onlarin basvurusu da eylül-ekim gibi baslar.

Okullarin sitelerine girip istenilen belgelere bakabilirsin. Senin en cok sikinti yasayacagin sey dil konusu olabilir. Dil biliyorum ya da ogrenecegim demeyle olmaz, bunu ispatlaman gerekecek. O yüzden basvururken almanca bilgini gösteren sertifikayi da basvuru belgelerine eklemen gerekmekte. Ya da eger okul sana bir dil hazirlik programi sunuyorsa ona basvurman da gerekebilir. Bildigim kadariyla seviye olarak en az B1 seviyesi yeterli ancak %100 boyledir diyemiyorum. 1 yillik caba ile de B1 seviyesine gelebilirsin.

Eger zaten almanca biliyorsan, bunun sertifikasini alman gerekiyor ( Goethe nin sertifikalarinin uluslararasi gecerliligi var. ve yine onlarin kursuna gidip sertifika alabilirsin, tavsiye de ederim)

Bunun haricinde, oradaki okullara girebilmek icin notlarinin da iyi olmasi gerekmektedir. O yüzden ne kadar notlarini yüksek tutarsan senin avantajina olur.

Kücük bir tiyo vermek gerekirse; onlara bos bir insan olmadigini, bir seyler icin cabaladigini gostermen, ispatlaman lazim. Yani yaptigin her sey, kendini gelistirdigin her alan senin oraya kolay gitmene yardimci olacaktir. Sosyal klüp üyelikleri, dil bilgisi, okul basarisi gibi seyler önem arzediyor.

Orada ogrenci olduktan sonra yanlis bilmiyorsam haftalik 20 saat kadar calisma hakkin oluyor. Kazandigin parayla da gecimini asagi yukari saglayabilirsin. Tabi kendi alaninda bir yerde calisabilsen ya da ücretli staj yapabilsen cok daha iyi olur senin icin.

Yine yanlis hatirlamiyorsam 21 ay (24 de olabilir) sonra kalici oturum iznini alabilirsin almanya icin.

Soyleyeceklerim bu kadar, simdiden basarilar dilerim. Yolun acik olsun.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
28-12-2016, 10:05 PM
RE: Erasmus+ (Plus) Sertifikası Faydaları
Çok tesekkurler

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Görüntüleyenler: Son Mesaj
Wink flensburg erasmus ssyy 2 2,120 11-02-2017 04:51 PM
Son Mesaj: rsnms