Derecelendir
  • 6 Oylar - 4 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Erasmus Mundus Programi
23-12-2008, 06:12 AM
Erasmus Mundus Programi
Arkadaslar "Erasmus Mundus" Programini Erasmus-ögrenci degisim hareketliligi programi ile (yani hepinizin oldugu erasmus ile) karistirmayin.
*20 yıldan beri uygulanmakta olan Erasmus programından edinilen tecrübe ile Erasmus Mundus 2004 yılında başlatılmıştır.
*AB üyesi OLMAYAN ülkelerin basarili ögrencilerinin avrupada egitim görmesi amaçlanmakta.Egitim yaninda cift master diplomasi saglayabilmektedir.
*Erasmus Programina €40milyon hibe ayrilmisken, "Erasmus Mundus" programinin butcesi 2004-2008 dönemine ait €230 milyondan, (2009-2013) €950 milyona Yükseltilmstir.

BU PROGRAM 3. DUNYA ULKESI OLARAK GORULEN ULKELERE VERILMEKTEDIR.(TURKIYE´DE BUNLARDAN BIRIDIR).TURKIYE 3. DUNYA ULKESI SAYILMASINA RAGMEN BU PROGRAM DAHILI DISINDADIR.SADECE TURKIYEYE BU PROGRAMDAN BURS SAGLANMAMAKTADIR.(TÜRKIYE BU PROGRAMIN DISINDA TUTULMAKTADIR.)

Bu programin islevi su sekilde;
Ögrencilere yillik €15.000 verilir. ve En az 3 ülkede egitim gorme Lisans Egitimi, Master, doktora Ve ayrica iki universiteden 2 master diplomasi almani sunar.diploma denkligi saglamayi sunar.
3 ülkede en fazla 2 yillik süre ile burstan faydalanilabilir..
Bu programdan faal olarak genelde Brezilya Arjantin, ulkeleridir..
Bu konuyu cok arastirdim ve Ulusal Ajanstan Aldigim bilgi Sunlari soylemektedir:
"Ulke olarak henuz Erasmus Mundus programina dahil olmadigimiz ve konu ile ilgili calismak uzere yetkilendirilmis bir kurum olmadigimiz icin programin detaylari hakkinda bilgimiz bulunmamaktadir. Ancak, Avrupa Komisyonu’nun Avrupa ulkeleri ile ucuncu ulke universiteleri arasindaki isbirligini artirmak amaci ile destekledigi "Erasmus Mundus External Cooperation Window" projelerine Turkiye’den bazi universitelerimizin dahil oldugunu biliyoruz."

Bu konuya dahil universitelerden görebildigim KTÜ var sadece, digerlerine ulasamadim..

siempre hay alguien que te espera...Herzaman seni bekleyen birisi birseyler vardir..
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
23-12-2008, 01:27 PM
RE: Erasmus Mundus Programi
bizim portekizdeki brezilyalılar sanırım bu programa dahil bende diorm basıl erasmus bunlar Smile burda arjantin brezilya afrika vs. her yerden bir sürü öğrenci varda merak ediyordum teşekkürler Smile

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
23-12-2008, 08:37 PM
Bende diyordum Erasmus diye ortalikta gezinenler kimler falan die..nasil erasmus bunlar AB ulkesi bile degiller, gelmisler brezilyadan falan diyordum.Demekki Bu program ile geliyorlar Smile..ama isin ilginci dikaktinizi cekerse hacli olayini almaya basladi.Müslüman iseniz bu tur programlara katilamiyorsunuz.20 yillik erasmus `programina bile 2004 yilindan sonra zor dahil olabildik, ulkemizde erasmus hala yeni.
Ayrica ben yurtdisinda her ne kadar burs bulsamda hepsi ya ispanyo vatandaslari ya da AB vatandaslari icin gecerli..nasil ayaarladiysalar artik..Smile
Ve yukardaki Eramsus Mundus Porograminda da aslinda tüm sartlar bize uyuyor ancak sebepsiz yere sadece biz katilamiyoruz ve hibe verilmiyor..

siempre hay alguien que te espera...Herzaman seni bekleyen birisi birseyler vardir..
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
26-12-2008, 03:43 PM
spain61 eramus mundus kavramini biraz daha acabilir misin?? ben suan danimarkada bulunuyorum.. ve yazdan sonra master yapmayi düsünüyorum..ben cift vatandas oldugumdan dolayi..avrupa vatandasligim var.. yani benim anladigim kadariyla masterimi 3 ayri ülkede 2 yil icinde yaparsam..yillik 15.000 euro alma imkanina sahip olacagim... benim anlamadigim niye 3 ayri ülke.. iki yil sadece ispanya olursa olmaz mi? haydi olmaz diyelim.. bende ispanya, italya ve ingiltereyi sectim.. iki yil icinde nasil 2 master diplomasini bana verebilirler..bunu anlamis degilim ??? biraz yardimci olursaniz yazdan sonra bu imkandan yararlanmak isterim..

Cuando el gato no está los ratones se divierten
YO SOY EL GATO
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
26-12-2008, 09:01 PM (Bu Mesaj 26-12-2008 09:07 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : spain61.)
Erasmus Mundus programina katilmayi bende düsündüm, ancak T.C. vatandasi oldugum için Türkiye kosullarinda anlatmaya calistim.Tam olarak anlatamadim çünkü Türkiye bu programa dahil olmadigi için basvuru kosullari, $artlar, istenilen belgeler vs. Hakkinda hiçbir sey belirtilmedi, Turkiyede ki Eramsus Konusunda en yetkili kisilerden bana gelen mail de yukarida yazdigim gibi, yani onlar bu programa dahil olmadigimizi söyldikleri için ne yapilacagi hakkinda detayli bilgi veremiyorlar.
Sen en detayli bilgiyi kendi ülkendeki veya üniversitende ki uluslararasi iliskiler koordonatorlugunden ögrenebilirsin.
Ayrica Master bildigin gibi avrupada 1 yil.sürüyor mesela ben Turkiyede master yaparken ayni zaman da 1 yilligina normal Erasmus programi ile geldim ve buradanda diplomam olacak, Erasmus Mundus ile 3 ülke 2 yil boyunca gezme sansin var neden 2 diploma almayasin.2 yil sure boyunca bagli oldugun okul haricinde diger universitelerdende diploma alabilirsin (okulun kabuluna bagli).
Ayrica Erasmus Mundus Programin´dan yukarda yazdigim gibi 3. Dünya Ülkeleri yararlanabiliyor, AVRUPA BIRLIGI ULKESI OLMAYAN ülkeler yararlanabiliyor.Bildigim kadariyla Danimarka AB üyesi degilmi?.
Asagidaki web sayfalarindan detayli bilgilere ulasabilirsin..
http://eacea.ec.europa.eu/extcoop/call/2...dex_en.htm
http://www.em-a.eu/
http://ofinaf.ktu.edu.tr/?ofinaf=sub2&num=71
http://web.firat.edu.tr/international/pa...s_Mund.asp
http://www.istanbulburda.com/2-bin-ogren...ursu-10239
http://www.euractiv.com.tr/abnin-geleceg...yuk-destek
kolay gelsin

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Görüntüleyenler: Son Mesaj
  İkinci erasmus+ akorukmez 2 673 17-06-2018 12:59 AM
Son Mesaj: jscull
  Erasmus ortalama sorunu joomla0099 0 145 17-06-2018 12:48 AM
Son Mesaj: joomla0099
  Erasmus+ Bitirme Projesi hasalp 1 528 31-03-2018 01:11 AM
Son Mesaj: ertan2002
  Erasmus Erken Dönüş frtcnby 3 6,220 29-08-2017 04:31 PM
Son Mesaj: omerfe
Smile Spor bilimlerinden Erasmus'a persians 0 829 19-07-2017 07:12 PM
Son Mesaj: persians
  Erasmus ve Erasmus stajı için aynı zamanda hibe alabilir miyim? enproceso 1 1,018 12-03-2017 10:52 AM
Son Mesaj: ertan2002
  Erasmus Stajı darkydark 5 2,598 04-01-2017 01:53 PM
Son Mesaj: darkydark
  Erasmus nasıl bırakılır? Aida96 6 3,473 29-12-2016 03:37 PM
Son Mesaj: ademkayasaroglu
  Erasmus 1.sınıf mstr 4 2,080 22-12-2016 12:31 PM
Son Mesaj: 1qa2ws3ed
  Erasmus hibesi çıkar mı ? Frost 3 2,673 22-12-2016 12:28 PM
Son Mesaj: 1qa2ws3ed

Forum Atla: