Derecelendir
  • 0 Oylar - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dönüşle ilgili 4 soru
14-01-2017, 11:11 PM (Bu Mesaj 14-01-2017 11:12 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : songsteel.)
Dönüşle ilgili 4 soru
1 - sınavlara girmezsem sıkıntı yaşarmıyım? not tabelasında kaldı olarak gözükecek ama derslere devam ettim lab derslerinden geçtim. girsem bile dil yetersizliğinden dolayı hepsinden kalacağım.

2 - bütün derslerden kalacağım. herhangi bir hibe geri ödeme söz konusu olur mu? verecekleri 25%i almamaya razıyım. malum euro aşırı arttı geri isterlerse pek ödeme gücüm yok.

3 - dersleri saydırmak zorunda mıyım? bütün derslerden kaldığım için ortalama düşürmek haricinde hiç bir işime yaramayacak ki zaten 1. sınıfı iyi bir ortalamayla bitirdim şimdi 32 kredi FF eklenirse transkriptime ortalamam çok kötü olucak. alttan tekrar alıp toparlarım ama o zamana kadar başka sıkıntılar yaratabilir.

4 - türkiyedeki okulum buradaki bitmeden 3 hafta önce açılıyor. mecburen türkiyeye erken döneceğim. buda tam olarak 24 gün erkene denk geliyor ve 24 günün parasını geri isterler mi? normalde dönüşte verecekleri paradan kessinler derdim ama ona da derslerden kaldığım için el koyacaklar. yoksa geri istemeyip başarısız olduğum + erken döndüğüm için sadece 25% e mi el koyarlar.

okul akdeniz üniversitesi.

okuyan herkese şimdiden teşekkür ederim cevaplarınızı bekliyorum.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
15-01-2017, 11:15 AM
RE: Dönüşle ilgili 4 soru
Merhaba.
Derslerden başarısız olduğun durumlarda kalan hibeyi vermeme gibi bir hakları var ama okulun AB ofisinin insiyatifinde olan bir durum. Genelde kalan hibeyi dahi ödüyorlar. Bşarasızlık durumunda çok sorun olmuyor ama devamsızlık durumunda aldığın hibeyi bile isteyebilirler/istemeye hakları var. Ama ben bugüne kadar Türkiye'ye erken dönenler haricinde derslere gitmediği ya da kaldığı için hibesi geri istenen birisini ne gördüm ne de duydumç Hatta bütün derslerden devamsızlıktan kalıp üstüne sınavlara girmeden dönmesine rağmen kalan hibenin bile ödendiği durumlar olabiliyor. Dediğim gibi bu okulun AB ofisiyle alakalı bir durum onlara bir danışman çok iyi olur. Erken dönmen halinde ise eğer aldığın hibeye göre daha az kalmışşın o farkı isteme ihtimalleri çok yüksek.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
15-01-2017, 12:00 PM
(14-01-2017 11:11 PM)songsteel Yazılan:  1 - sınavlara girmezsem sıkıntı yaşarmıyım? not tabelasında kaldı olarak gözükecek ama derslere devam ettim lab derslerinden geçtim. girsem bile dil yetersizliğinden dolayı hepsinden kalacağım.

2 - bütün derslerden kalacağım. herhangi bir hibe geri ödeme söz konusu olur mu? verecekleri 25%i almamaya razıyım. malum euro aşırı arttı geri isterlerse pek ödeme gücüm yok.

3 - dersleri saydırmak zorunda mıyım? bütün derslerden kaldığım için ortalama düşürmek haricinde hiç bir işime yaramayacak ki zaten 1. sınıfı iyi bir ortalamayla bitirdim şimdi 32 kredi FF eklenirse transkriptime ortalamam çok kötü olucak. alttan tekrar alıp toparlarım ama o zamana kadar başka sıkıntılar yaratabilir.

4 - türkiyedeki okulum buradaki bitmeden 3 hafta önce açılıyor. mecburen türkiyeye erken döneceğim. buda tam olarak 24 gün erkene denk geliyor ve 24 günün parasını geri isterler mi? normalde dönüşte verecekleri paradan kessinler derdim ama ona da derslerden kaldığım için el koyacaklar. yoksa geri istemeyip başarısız olduğum + erken döndüğüm için sadece 25% e mi el koyarlar.

okul akdeniz üniversitesi.

okuyan herkese şimdiden teşekkür ederim cevaplarınızı bekliyorum.
1-)Geçen yıl erasmus 'a giderken erasmus ofisimiz derslerin %70 'ini geçemezseniz hibenin kalanını alamazsınız dedi. Derslere hiç katılım sağlamamış ve sınavlarına girmemişsek de verdikleri hibeyi geri isteme hakları var. Ama yukarıda arkadaşın dediği gibi insiyatif alan üniversiteler oluyormuş forumlarda okuduğum kadarıyla. Yine de isteseler itiraz edemezsin bence.
2-)1. maddede cevaplamış oldum Smile
3-)Fikrim yok açıkçası. Geçen yıl FF olan bir dersimi saydırmamayı başarmıştım. Hepsini saydırmamak farklı bir durum olabilir. Ayrıca erasmus koordinatörüne de bağlı.
4-)O 24 günün parasını bence kesinlikle alırlar. Geçen yıl yaklaşık 9 gün falan erken döndüğüm için o kısmın parasını kestiler.

Önerim: Yaptınız mı bilmiyorum ama geç değilse ordaki hocalar ile konuşup durumunuzu anlatın. Sınav yerine ödev gibi bir şey yapmayı önerin. En azından bir iki dersi kurtarırsın

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
15-01-2017, 04:06 PM (Bu Mesaj 15-01-2017 04:10 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : songsteel.)
tamamdır teşekkürler. erken döndüğüm için parayı benden mi geriye isterler yoksa zaten derslerden kalıcağım için kestikleri kısımdan mı alırlar?

derslere gittim sadece sınavlardan kesin kalacağım için gitmeyeceğim. bir iki dersin labını geçtim ama türkiyede karşılığı yok

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
15-01-2017, 04:32 PM
(15-01-2017 04:06 PM)songsteel Yazılan:  tamamdır teşekkürler. erken döndüğüm için parayı benden mi geriye isterler yoksa zaten derslerden kalıcağım için kestikleri kısımdan mı alırlar?

derslere gittim sadece sınavlardan kesin kalacağım için gitmeyeceğim. bir iki dersin labını geçtim ama türkiyede karşılığı yok

Derslerden kaldığın için zaten Erasmus hibenin kalanını alamayacaksın. O yüzden Erken döndüğün gün kadar da hibeyi senden geri talep ederler diye düşünüyorum. Yine de sağlıklı bilgi için ofisinden bilgi alman daha doğru olur.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Görüntüleyenler: Son Mesaj
Question Erken Dönüş Hakkında Soru bretch 5 7,786 24-04-2019 01:04 PM
Son Mesaj: ertan2002
  Ders seçme - ders eşleştirme hususu hakkında soru işareti.. dimitri vasili nazarov 2 4,237 05-08-2015 02:18 PM
Son Mesaj: dimitri vasili nazarov
  Davet mektubu soru? emregul.1994 1 3,781 20-10-2014 12:52 AM
Son Mesaj: ertan2002
  Erasmusla ilgili sorularım var ipkkr 4 6,131 18-10-2014 12:32 AM
Son Mesaj: ipkkr
  önemli bir soru,acil emregul.1994 1 3,368 20-09-2014 06:48 PM
Son Mesaj: SeSSiZLiK
  hibe belgesi ile ilgili acil yardım kedidirokedi 2 4,814 13-08-2014 09:33 PM
Son Mesaj: kedidirokedi
  fransa konaklama belgesi ile ilgili cm3535 0 2,624 01-08-2014 02:01 PM
Son Mesaj: cm3535
  kabul mektubu ile ilgili yardim edecek biri yok mu ??? kssf03 2 5,133 05-04-2014 09:18 PM
Son Mesaj: kssf03
  Üniversite Değiştirme Hk.Çok Kısa bir Soru Xander01 2 4,748 19-03-2014 01:24 AM
Son Mesaj: SeSSiZLiK
  Çek Cumhuriyeti ile İlgili Ozcan16 0 2,535 12-01-2014 03:33 PM
Son Mesaj: Ozcan16

Forum Atla: