Derecelendir
  • 0 Oylar - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Korkuyorum!
17-02-2018, 06:19 PM
Sad Korkuyorum!
Herkese merhaba öncelikle!
Dokuz eylül üniversitesinde okuyorum. Not ortalamam iyi, ingilizcem de var, almancam da mevcut. 3 yıl Almanya geçmişim var. Karşıma erasmus şansı çıktı, son şans.
Fakat bende bir kaç sorun mevcut. Öncelikle, ben her zaman ailemle beraber yaşadım. Şu yaşıma kadar herşeyde ailem bana destek oldu. Yemek yapmak dışında her şeyi yapabiliyorum, kendi başımın çaresine biraz zor bakıyorum ama. Sosyal biriyim ilişkilerde hiç sıkıntım yok.
Tamamen farklı bir ülkeye gitmek beni çok korkutuyor. Tek başıma kalacak olmak. Tanıdığın kimsenin olmaması da ayrı bir dert. Oraya nasıl gideceğim? Tek mi olacağım? İndiğimde kimler beni karşılayacak, yalnız mı olacağım? Şehirde kaybolursam ne olucak?
Bunlar beni çok panik yaptıran şeyler. Başka insanların da düşüncesini almak istiyorum. Benim gibi durumda olup erasmus yapan var mı? Erasmusta ne kadar destek oluyorlar mesela ve ne konularda?
Şimdiden cevaplar için teşekkürler!

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
18-02-2018, 03:06 AM
RE: Korkuyorum!
Merhaba,
yatmadan önce konunu gördüm, bir kac sey yazmak istedim.. Biraz sohbet ediyoruz misali yazayim sikilmazsin Smile

Ben lisansimi türkiye'de yaptim ve okudugum üniversitenin bana katkisi ne oldu dersen, en büyük belki de tek katkisi olarak yurtdisi yolunu acmasi oldu derim. Cünkü zaten okudugum bölüm derslerinin cogunu biliyordum, ancak erasmus deneyimi benim hayatimi degistirdi.

Ben okula baslarken hedefim okulumu 1 yil erken bitirmekti.Bizim bölümün yaz okulu olmadigi icin, baska bir üniversitenin yaz okulundan üstten dersler aliyordum.Ve orada biriyle tanistim, erasmusla polonya'ya gitmis. Ilk erasmus ismini de orada duydum zaten. Anlattigi seyler cok ilgimi cekti. Yeni kültürler, yabanci dil gelisimi falan.. Benim icin dönüm noktasi o oldu diyebilirim.

Kendi üniversiteme dönünce erasmus ile ilgili arayislara basladim. Önce erasmus IP ile yunanistan'a 2 haftalik yogunlastirilmis program adi altinda yaz okulu dersleri aldim. Daha sonra cek cumhuriyetinde erasmus ögrenim hareketliligi kapsaminda 1 yil kaldim ve yazin bir firmada yazilimci olarak calistim. Daha sonra türkiye'ye dönmek zorunda kaldim. Ancak son sinifin 2. döneminde bu sefer de erasmus staj hareketliligi kapsaminda yine cek cumhuriyeti'ne gittim 3-4 ay süreyle kaldim.

Yaklasik o zamanin parasiyla 10 bin euro gibi bir para kullanmis oldum Smile Ve ailemden para almadan hatta para arttirarak ülkeme döndüm..

Erasmus bana cok sey kazandirdi. Oncelikle ufkumu cok acti. Farkli insanlar tanidim, farkli beyinlerle tanistim, yeni seyler ögrendim, yabanci dilimi gelistirdim. Avrupa'yi bir kita gibi degil de bir köy gibi görmeyi ögrendim yani korkularimi yendim ve bu yurtdisi deneyimi bana acayip bir özgüven kazandirdi. Oraya gittikten bir iki ay sonra bir kiz arkadasim oldu.O sayede cevremdeki türklerden iyice koptum, böylece yabancilarin kültürüne daha iyi girebildim ve sadece ingilizce konusmak zorunda kaldim.

Bazi arkadaslar, sadece türklerle takildigi icin ekstra bir sey elde edemiyorlar. Bazilari da erasmus hic iyi degil vs diyor.. Bu kisiyle alakali.Cevre kuramayan biri, yurt odasinda tek basina tikali kalirsa zaten sikilmasi normaldir.. Mesajinda öyle olmadigin yaziyor o yüzden erasmus'un sana cok sey katacagindan süphen olmasin.

Ben bu ülkenin milli egitim bakani olsaydim, her türk vatandasi ögrenciyi en az 6 ay olarak yurtdisina gönderirdim ve sadece bu, türkiye'nin tamamen dönüsüp degismesi icin yeterli olurdu.

Ders konusu genellikle sikinti olmuyor, hocalar rahat birakiyorlar. Ama tabi her yer öyle olmayabilir.

Korkacak bir sey yok. Anladigim kadariyla dil bilgin iyi. O zaman korkacak ne var? Biri seni havaalanindan alsa ne olur almasa ne olur? Her sey türkiye'deki gibi karisik degil.Genelde belli bir organizasyon icinde. Gitmeden önce gereken arastirmalari yaparsan, kalacagin yere nasil ulacagini bulabilirsin. Ayrica üniversite sana buddy ayarliyor bi tane. Genellikle okulun sehrinden seni alip yurda birakiyor. Sana buddy nin mail adresini veriyorlar, onla iletisime gecip anlasiyorsun. Okulu vs tanitiyor. Ilk heyecani öyle atabilirsin. Ayni zamanda okulda oryantasyon haftasi denilen bir hafta oluyor (ben hic katilmadim). Erasmus ögrencileri birbirlerini taniyor vs. Orada arkadaslar edinebilirsin. Tavsiyem türkler ile degil de yabancilar ile arkadaslik etmen yönünde. Ama korkuyorsan da bir iki türk ile iletisim icinde olabilirsin ilk asamada.

Suan ki korkularin benim icin 4 yasindaki cocugun korkusu gibi geliyor. Cünkü hic öyle bi sey yok. Ben o kadar cok insan tanidim ki, zerre dil bilmeden her seyi yapabiliyorlar.. Bugün artik elimizde akilli telefonlar var. Google un offline haritalarini indirirsin, sehirde kaybolsan da, internetin olmasa da istedigin yeri bulursun. Ayrica insanlara sorabilirsin,emin ol hic büyütülecek seyler degil. Zaten gidecegin yerde senin gibi türkler de olacaktir. Issiz bucaksiz yerlerde cok karsima ciktilar benim Smile

Erasmus bittikten sonra ve okulumdan mezun olduktan sonra, bir arkadasla türkiye'de devlet destekli (kosgeb) is kurmak istedik ancak onlarin kücük vizyonlu olmalari sebebiyle olmadi, cok da ugrasmak istemedim.. Bu olay benim canimi cok siktigi icin farkli bir cözüm aradim ve o cözümü de bana erasmus'un verdigi özgüven sayesinde buldum.

Suan isvicre'de bir firmada yüksek yazilim mühendisi olarak calisiyorum. Isvicre'de bir üniversiteye yüksek lisans basvurusu yaptim ve kabul edildim. Geldikten sonra bir staj yeri buldum. Hem okuyup hem calistim. Burasi pahali oldugu icin calismadan gecinmek baya bir.. Okulum bittikten sonra, staj yaptigim firmada kalarak calismaya devam ettim. Ingilizce harici birazcik fransizcam ve cekcem var ve b2 seviyesi almancam var.. C1 sertifikami aldiktan sonra baska bir dil ögrenmeyi planliyorum Smile

Suan geldigim yer benim icin cok önemli. Cünkü baya bir emek verdim burada olabilmek icin. Ve bana bu vizyonu saglayan erasmus oldu.Eger erasmus ile böyle bir yolculuga cikmamis olasydim, suanda muhtemelen türkiye'de ya bir firmada amele yazilimci olurdum ya da bilgisayar / elektronik ögretmeni olurdum.. Benim hayatimi böyle degistirdi ve cok olumlu yönde oldu. Zerre bir pismanligim olmadi. Cünkü erasmus'u sonuna kadar kullandigimi düsünüyorum Smile Oradaki hocalarla vs de aram cok iyiydi, bi cok seyi zorlanmadan hallettim. Elbette siknitilar yasadim ancak suan dönüp baktigimda, aslinda o kadar da büyütülecek seylere canimi siktigimi fark ediyorum.

Sana tavsiyem, vizyonunu genis tut, korkacak bi sey yok. Zaten anladigim kadariyla yurtdisinda yasamissin. O yüzden korkacak bi seyin olmamasi lazim. Kendine güven, gerisi gelir. Seni tanimiyorum, vizyonun nedir neler yapmak istiyorsun bilmiyorum. Sadece hayatimdan kücük bir kesit verdim, belki benimle ortak noktalarin olabilir ve yazdigim seyler fikir verebilir. Sorun olursa buradan sorabilirsin, zaman olmadigi icin artik pek siteye girmiyorum.O yüzden sorunu görmeyebilirim, özelden de sorabilirsin, zaman buldukca yardimci olmaya calisirim.

Simdiden iyi erasmuslar!

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
22-02-2018, 04:18 PM
RE: Korkuyorum!
Dostum çok düşünme. Başvur gitsin. Döndüğünde tekrar konuşalım

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla: