Cevapla 
 
Derecelendir
  • 0 Oylar - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lille'de Erasmus - Gittikten Sonra Önemli Bilgiler
30-06-2018, 03:14 PM (Bu Mesaj 08-11-2018 11:19 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : fifti.)
Mesaj: #1
Lille'de Erasmus - Gittikten Sonra Önemli Bilgiler

Bu yazıdan önce Lille’de Erasmus – Gitmeden Önce yazımı mutlaka okumalısın, Lille’e gitmeden önceki deneyimlerimlerinden ve önemli tavsiyelerden bahsetmiştim.
Lille’de Erasmus macerama Gare Lille Flandres’da indiğimde başladı ve hemen bir metro bileti aldım. Aşağıda paylaştığım görsel Lille’in metro haritası, görüldüğü gibi 2 hat var ve oldukça basit. Eğer Lille üniversitesine gelecekseniz muhtemelen vaktinizin çoğu sarı hatta geçecektir.
Metro haritasını tamamını şu şekilde görebilirsiniz.

Lille’de internet
Cite scientifique’de indim ve internetim olmadığı için önceden şehrin haritasını Google Maps ile indirmiştim. Bu konuda işinize yarayabilir çünkü burada uzun süre kalacaksanız yeni bir telefon hattı almanız gerekecek. Cite scientifique’de indiğinizde kampüsün içine gelmiş oluyorsunuz ve eğer Türkiye’deki üniversitenizde Eduroam kullanıyorsanız burda da aynı şekilde şifrenizle giriş yapabilirsiniz. Anadolu Üniversitesinden geliyorsanız kullanabilirsiniz. Onun haricinde önerim şehir merkezinde sarı hat üzerinde Rihour’da inip “Free” mağazasına gitmek. 100 gb internet 25 gb avrupa içinde sınırsız konuşma ve mesajlaşma gibi özellikleri olan sim kartını aylık 20 euroya veriyorlar. Oraya gittiğinizde fransızca bilmediğinizi söylerseniz size yardımcı oluyorlar, kayıt için kredi kartı gerekiyor(banka kartı değil), nakit kabul etmiyorlar. erasmusunuz bitmeden 10 gün önce tekrar oraya gidip iptal işlemlerini başlatabiliyorsunuz, size bir adres veriyorlar ve form veriyorlar doldurup postaya veriyorsunuz. Ben Free hattı kullanmıştım ve gayet güzeldi. Fransa’da çok iyi çekmese de her gittiğim şehirde interneti iyiydi ve işime yaradı.

Reeflex yurduna ilk giriş
Cite scientefique durağından indikten sonra 3 dakika yürüme mesafesinde Reeflex Residence Internationale yazısını görüyorsunuz. Epey büyük ve bence Lille’de erasmus yaparken kalacağınız en iyi yerlerden bir tanesi. Özellikle erasmus gibi bir program yapıyorsanız sosyalleşmek açısından kesinlikle tavsiye ederim. Yurda ilk girdiğimde ilk olarak resepsiyona uğradım. Merhaba ben Atakan erasmus öğrencisiyim dedim yeni erasmusu kazanmış ingilizcemle birlikte ve resepsiyondaki adam(Volkan abi) burada türkçe konuşabilirsin demesiyle şok olduğumu söylemeliyim. Evet resepsiyondaki çalışan türk bir abimizdi ve ilk geldiğimde epey yardımı olmuştu. Genellikle saat 4 den sonra geliyor ve akşam 11 e kadar kalıyor. Eğer akşam 6 dan sonra yurda ilk kez gelecekseniz kapılar kapatılmış oluyor kapıyı birisinin açmasını beklemelisiniz, genellikle 5 dakikada birisi geliyor. Onun haricinde size kayıt sırasında verilen kartla hem dış kapıyı hem de oda kapınızı açabiliyorsunuz. Güvenlikli ve temiz bir yurttu, en iyi anılarımı en iyi zamanlarımı burda geçirdim diyebilirim. International bir yurt olduğundan fransız harici bütün milletlerden insanlarla tanışabilirsiniz, çoğunluğun arap olduğunu söylemeliyim. Önceki yazımda yurtla ilgili bilgiler paylaşmıştım.

[size=large]Lille’de Ders Seçimi

Geldikten sonra 1-2 hafta boş zamanınız oluyor bu süre içerisinde diğer Lille’de erasmus yapanöğrencilerle yurt lobisinde veya bahçesinde tanışabilir, vakit geçirebilirsiniz. Daha sonrasında size okul tarafından bir mail geliyor ve kayıt zamanını söylüyorlar. Güncel ders listesini ve onlar için doldurmanız gereken Learning Agreement’ı yolluyorlar. İktisat bölümü için söylüyorum: ben gitmeden önce kordinatörüm derslerin çok zor olacağını kalabileceğimi söylemişti. Ben de buraya geldiğimde kolay dersler almaya çalıştım, aldığım derslerin çoğunluğu Master-1 dersleriydi evet ben Türkiye’de henüz 2. sınıf olsam da burada master-1(Türkiye’ye göre 4. sınıf derslerini aldım) Aldığım dersler sadece sunum yapabileceğiniz, belirli konular hakkında tartışarak not alabileceğim derslerdi ve ders sayısı oldukça az olan derslerdi. Şubatta başlayan derslerim nisanın ilk haftası neredeyse bitmişti. Bu yüzden 1 tanesi hariç bütün derslerimden geçtim benim için çok kolay oldu böylelikle dönüş hibemi de alabileceğim. Derslerinizi danışarak almanızı bu yüzden tavsiye ederim.

Lille’de Şehir içi Ulaşım
Lille’de gece saat 00.17’ye kadar metro kullanabilirsiniz onun haricinde sadece Perşembe, Cuma, Cumartesi günleri Gece otobüsü oluyor. Bunun haricinde masraflı olsa da uber ve taxi seçenekleri her şehirde olduğu gibi mevcut. Normal metro tarifesi 1.60 Euro tek gidiş, günlük 4 küsür euroydu. Bu noktada size tavsiyem, Aylık Transpol Kartı almanızdır. Transpol kartı almak için: Üniversiteye kabul belgeniz, Yurtta kaldığınıza dair belge(resepsiyondan isteyebilirsiniz), 1 veya 2 fotoğraf ve 35 euro bir ücretle aylık kart alabiliyorsunuz. İlk seferde 7 euro kart ücreti alıyorlar, sonraki aylarda 28 euro karşılığında sınırsız bir şekilde toplu ulaşım araçlarını kullanabiliyorsunuz. Kesinlikle tavsiye edebileceğim bir kart ve çok işinize yarıyor.

Lille’de ESN
Pazartesi, salı ve çarşamba günleri saat 18 ile 20 arası açık oluyorlar. Kampüste Maison des etudiants binasında bulunuyor ofisleri. 5 Euro karşılığında kayıt oluyorsunuz ve o anda size ESN kartını veriyorlar. Gitmeden önce yanınızda 1 Adet fotoğraf götürmelisiniz. Bu ESN kartı ile bazı restaurant, bar ve uçuş şirketlerini indirimli bir şekilde kullanabilirsiniz. Özellikle Ryan Air gibi avrupa içindeki ucuz uçuşlarıyla bilinen bir uçak şirketinde %15 indirim alıp 20kg ek ücretsiz bagaj hakkı alabiliyorsunuz. Ayrıca kayıt esnasında yeni geldiğinizi ve mutfak için eşyaya ihtiyacınız olduğunuzu belirtirseniz önceden öğrencilerin kullanıp tekrar ESN ofisine bıraktığı eşyaları ücretsiz bir şekilde alabilirsiniz. Ben bu şekilde yaptım ve beni ağır bir yükten kurtardı. ESN Lille’de erasmus yapan öğrencileri kaynaştırmak amacıyla bir çok etkinlik düzenliyor, bu etkinliklere katılmanızı öneririm. Özellikle Welcome Party ve International Dinner çok eğlenceliydi. Paylaştığım fotoğraf international Dinner’dan ve biz türkler olarak 2. olmuştuk. (aslında 1. olabilirdik italyanlar sayı olarak fazlaydı)

Lille’de Banka Hesabı
Lille’de erasmus yaparken diğer bir ihtiyaç ise banka hesabı, CAF için kesinlikle gerekli. benim kullandığım ve herkesin tavsiye ettiği banka BNP Paribas’tı. Öğrenciden kayıt ücreti veya kart ücreti almıyor, -100 Euroya kadar kullanabiliyorsunuz(uzun süre kalırsa faiz kesiyor). Çoğu avrupa şehrinde anlaşmalı bankalar ile ücretsiz para çekebiliyorsunuz. BNP Paribas kartına başvurmak için öncelikle kendiniz bizzat gidip randevu almanız gerekiyor, size bir gün ve saat belirleniyor ve o saatte orda olmalısınız. Banka için size en yakın olan Villeneuve d’Ascq- Hotel de Ville metro durağında inebilir en yakın banka şubesine ulaşabilirsiniz.
Alternatif olarak, ESN(Erasmus Student Network) banka günleri düzenliyor ve bankadakiler ingilizce pek bilmediği için size ücretsiz danışmanlık yapıyorlar. Bu tarz etkinliklerini takip etmek için facebook ESN Lille sayfasını takip edebilirsiniz.

Banka hesabı için gerekli belgeler

Vize fotokopisi
Pasaport fotokopisi
fotoğraf 2 veya 3 tane
öğrenci belgesi(kabul belgesi de olabilir emin değilim)
Yurttan alacağınız adres teyit belgesi

OFII(Oturma Belgesi Almak)
Lille’de erasmus yapmaya karar verdiğinizde ve ardından vizeye başvurduğunuzda ve OFII ile ilgili bir belge dolduruyorsunuz ve pasaportunuzu size verirken bu belge damgalanmış olarak size geri geliyor, bu belgeyi gelirken yanınıza almayı kesinlikle unutmayın. OFII ile okulun ayrı bir departmanı ilgileniyor, A3 binasında “Antoine Sugita” adında bir görevli var. Gelmeden önce size okul ve yurt ile ilgili mailleri genellikle bu görevli atıyor, ben geldiğimde ona mail atıp OFII belgem olduğunu ve nereye vereceğimi bilmediğimi yazmıştım. Bana ofisime gel, beraber dolduralım dedi ve doldurup ona aynı şekilde teslim ettim. Sonrasında 1-2 hafta içinde bir posta geliyor, o kağıdı asla atmayın. 1 ay içinde de ayrı bir randevu kağıdı geliyor. Gitmeden önce tekrar Antoine Sugita’ya gidip 60 euro ödüyorsunuz ondan aldığınız kağıtla randevunuza gidip 5 dakikada Oturum Kağıdınızı pasaportunuza yapıştırıyorlar.

CAF(Devlet Kira Yardımı)
Fransa devleti bazı durumlarda gerçekten sosyal devlet anlayışıyla hareket ediyor. Lille’de erasmus yapan Öğrencilere bile karşılıksız kira yardımı vermesi buna bir örnek, Aylık 164 ile 170 euro arasında para alabiliyorsunuz. Tek sorun pasaportunuzdaki vizenizde ETUDIANT/ ETUDIANTE yazması, eğer bu ibare yer alıyorsa sizde rahatlıkla CAF alabilirsiniz. Öncelikle CAF’a başvurmadan önce Banka hesabınızın açıldığından ve Sim kart(şart değil sadece daha hızlı olur) aldığınızdan emin olun. Reeflex yurdunun içerisinde bir CAF ofisi mevcut, oradaki görevli size işlemleri nasıl yapacağınızı anlatıyor detaylı bir mail yolluyor. Özet olarak Öncelikle CAF’ın sitesine kayıt oluyorsunuz ve size giriş şifreniz yaklaşık 1-2 hafta içinde posta yolu ile geliyor.(daha öncesinde fransadan sim kart aldıysanız telefonuza direkt şifre olarakta gelebiliyor) Bilgileri kesinlikle çok iyi okuyun ve fransızca bilen birisinden yardım alın, yanlış bir şey yaparsanız sonradan başınız ağırabilir. Site kaydından sonra sizden Pasaport, vize, doğum belgesi ve yukarıda bahsettiğim kesinlikle atmayın dediğim OFII kağıdınızın taratılmış hallerini sisteme yüklemenizi istiyorlar. Bu adımdan sonra bu belgelerinizin fotokopisini ve ayrıca CAF ofisinden alacağınız bir belgeyi bir zarfa koyup önüne CAF numaranızı yazdıktan sonra Caulier’de bulunan CAF binasına götürmeniz gerekiyor. Direkt camından postanızı bırakıp gidebilirsiniz bina içine girmenize gerek yok. Bu saatten sonra sadece CAF hesabınızı düzenli olarak kontrol etmeli eğer bir belge isterlerse sisteme yüklemelisiniz. Bu işlemler yaklaşık 2 ayı bulabiliyor, ancak merak etmeyin geriye dönük ödeme yapıyorlar.

Lille’de Yemek

Lille'de erasmus yaparken en çok ihtiyacınız olacak şey yemek. Lille-1 Üniversitesinin 2 Adet yemekhanesi mevcut ve erasmus öğrencileride bundan yararlanabiliyorlar. Başlangıçta nerede ne yenir bilmediğimiz için ilk 2-3 ay yemekhaneyi düzenli olarak kullandım, yemekhaneye girerken görevliye erasmus öğrencisi olduğunuzu ESN kartınızla birlikte gösterirseniz 3.25 Euro karşılığında gayet iyi bir yemek yiyebilirsiniz. Nakit kabul etmiyorlar sadece kart. 1 Ana yemek(genellikle tavuk, domuz eti, dana eti ve balık oluyor) yanına patates,makarna veya sebze alabilirsiniz ve bunların yanına ek 3 aparatif alabilirsiniz(tatlı,meyve, salata) farklı olmak zorunda değil 3 salata veya 3 tabak salata alabilirsiniz. Ben genellikle 3 tane tatlı alıyordum Smile
Öğle yemeği için R.U. Charles Barrois Akşam yemeği için Sully yemekhanesine gitmelisiniz. Yemekhane yerlerini yandaki görselden kolaylıkla bulabilirsiniz. Onun haricinde Lille'de çok sayıda türk dönerci mevcut, bunlardan bir tanesi Le Latina club'ın yanındaki Ali Baba Kebab Restaurant. Buraya geldiğimde çok yardımcı oldular onların sayesinde türk marketini ve kuaförünü öğrenebildim.

Lille’de Gece Hayatı
Lille'de erasmus yaparken olmazsa olmazlardan bir tanesi ise gece hayatıydı. Lille küçük ama öğrenci şehri olmasından dolayı gece hayatı çok canlıydı. Türkiye'de pek club ortamını sevmezken burada arkadaşlarımızla gittiğimizde çok keyifli vakitler geçirdim. 2 tane güzel club mevcut, bir tanesi Le Latina, çoğunlukla ispanyolca şarkıların çaldığı ve erasmus öğrencilerinin takıldığı bir mekan. Diğeri ise Le Network, daha modern ve elektro müziklerin çaldığı bir club. Benim tercihim çoğunlukla Le Network'ten yana oldu, latin müzikleri bir süre sonra insanı sıkabiliyor. Girişler ücretsizdi bazı perşembe günleri bir kaç kere Latina'ya 6 euro ödediğimi hatırlıyorum, size bir bilet veriyorlar onunla ücretsiz içecek alabiliyorsunuz ve çoğunlukla erasmus öğrencisi olduğunuzu söylediğinizde sizi damsız içeri alıyorlar. Barlar ve Clubların olduğu sokağa Republique Beaux Arts istasyonundan yürüyerek 10 dakikada ulaşabilirsiniz.

Lille’de Türk Marketi
Lille’de erasmus a gelip türk yemeklerini ve gıdalarını özleyeceğinizden eminim. Özellikle pastırma, sucuk, peynir, zeytin gibi yiyeceklerini bu 2 türk marketinde bulabilirsiniz. 1 tanesi Marberie(sarı hatta) diğer büyük olan ise kırmızı hatta olan Euroteleportta inip otobüsle ROUBAIX yönüne giden RISQOUNS TOUT otobüse binmeniz gerekiyor. Google Maps’den Bizim Market yazarsanız ayrıntılı olarak görebilirsiniz ineceğiniz yeri. Bizim market gerçekten büyük, baklava’dan simide kadar her şey bulabilirsiniz.

Lille’de Türk Kuaför
Lille'de erasmus yaparken yaşayacağınız ayrı bir sorun ise erkekler için kesinlikle saç sorunu. Lille genelinde fransız kuaförlerin saç kesim ücreti 20-25 euro aralığında ve derdimizi anlatabilmekte ayrı bir problem, bu yüzden türk kuaförü arayışına girdim ve üst kısımda bahsettiğim Roubaix bölgesinde çok güzel bir türk kuaförü buldum. Yine aynı otobüse binip Marmaris Dönerciye gelmeden otobüsten inmelisiniz. Marmaris dönercisinin karşı sokağına girip 100-200 metre gittikten sonra solunuzda rahatlıkla göreceksiniz. Ücret ise Saç kesimi 10 Euro yıkatmak isterseniz toplam 12 euroya oluyor. Parasından daha önemli olan şey ise kuaförde çalışan Fransa'da doğup büyümüş Barış, samimi, saygılı ve gerçekten işini çok iyi yapıyor.

Lille ile ilgili aklıma gelenler şimdilik bu kadar arada aklıma yeni bir şeyler gelirse güncelleyeceğim, umarım sizi sıkmadan ve anlaşılır bir şekilde tecrübelerimi size aktarabilmişimdir. 30 Haziran 2018, yani bu gün itibariyle benim için Lille’de Erasmus bitti ve bu akşam Türkiye’ye geri dönüyorum. Bu yazıyı erasmusumun son gününde Reeflex’te neredeyse bütün arkadaşlarımı ülkelerine uğurlamış yalnız olarak çalışma odasında bitirdim. Buraya geldiğimde daha önceki dönemden olan türk arkadaşlarım bana burasının çok eğlenceli olmadığını ve neden geldiğimi sordular. Ancak ben burada gerçekten dolu dolu bir 6 ay geçirdim ve tekrar baştan başlamayı o kadar çok isterdim ki. Bilmiyorum belki de bizim dönem çok şanslıydı, neredeyse 30-40 kişilik bir arkadaş grubumuz vardı ve dönemin sonunda euro kurundan daha önemli olan her ülkeden insanlar tanıyıp onların kültürlerinden dillerinden bir şeyler öğrendim, ön yargılarımı yıktım.

“Bir şehri güzel yapan içinde yaşayan insanlardır” sözünü burada sonuna kadar yaşadım.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
20-09-2018, 12:41 PM
Mesaj: #2
RE: Lille'de Erasmus - Gittikten Sonra Önemli Bilgiler
(30-06-2018 03:14 PM)fifti Yazılan:  Lille’de Erasmus macerama Gare Lille Flandres’da indiğimde başladı ve hemen bir metro bileti aldım. Aşağıda paylaştığım görsel Lille’in metro haritası, görüldüğü gibi 2 hat var ve oldukça basit. Eğer Lille üniversitesine gelecekseniz muhtemelen vaktinizin çoğu sarı hatta geçecektir.
Metro haritasını tamamını şu şekilde görebilirsiniz.

Lille’de internet
Cite scientifique’de indim ve internetim olmadığı için önceden şehrin haritasını Google Maps ile indirmiştim. Bu konuda işinize yarayabilir çünkü burada uzun süre kalacaksanız yeni bir telefon hattı almanız gerekecek. Cite scientifique’de indiğinizde kampüsün içine gelmiş oluyorsunuz ve eğer Türkiye’deki üniversitenizde Eduroam kullanıyorsanız burda da aynı şekilde şifrenizle giriş yapabilirsiniz. Anadolu Üniversitesinden geliyorsanız kullanabilirsiniz. Onun haricinde önerim şehir merkezinde sarı hat üzerinde Rihour’da inip “Free” mağazasına gitmek. 100 gb internet 25 gb avrupa içinde sınırsız konuşma ve mesajlaşma gibi özellikleri olan sim kartını aylık 20 euroya veriyorlar. Oraya gittiğinizde fransızca bilmediğinizi söylerseniz size yardımcı oluyorlar, kayıt için kredi kartı gerekiyor(banka kartı değil), nakit kabul etmiyorlar. erasmusunuz bitmeden 10 gün önce tekrar oraya gidip iptal işlemlerini başlatabiliyorsunuz, size bir adres veriyorlar ve form veriyorlar doldurup postaya veriyorsunuz. Ben Free hattı kullanmıştım ve gayet güzeldi. Fransa’da çok iyi çekmese de her gittiğim şehirde interneti iyiydi ve işime yaradı.

Reeflex yurduna ilk giriş
Cite scientefique durağından indikten sonra 3 dakika yürüme mesafesinde Reeflex Residence Internationale yazısını görüyorsunuz. Epey büyük ve bence Lille’de erasmus yaparken kalacağınız en iyi yerlerden bir tanesi. Özellikle erasmus gibi bir program yapıyorsanız sosyalleşmek açısından kesinlikle tavsiye ederim. Yurda ilk girdiğimde ilk olarak resepsiyona uğradım. Merhaba ben Atakan erasmus öğrencisiyim dedim yeni erasmusu kazanmış ingilizcemle birlikte ve resepsiyondaki adam(Volkan abi) burada türkçe konuşabilirsin demesiyle şok olduğumu söylemeliyim. Evet resepsiyondaki çalışan türk bir abimizdi ve ilk geldiğimde epey yardımı olmuştu. Genellikle saat 4 den sonra geliyor ve akşam 11 e kadar kalıyor. Eğer akşam 6 dan sonra yurda ilk kez gelecekseniz kapılar kapatılmış oluyor kapıyı birisinin açmasını beklemelisiniz, genellikle 5 dakikada birisi geliyor. Onun haricinde size kayıt sırasında verilen kartla hem dış kapıyı hem de oda kapınızı açabiliyorsunuz. Güvenlikli ve temiz bir yurttu, en iyi anılarımı en iyi zamanlarımı burda geçirdim diyebilirim. International bir yurt olduğundan fransız harici bütün milletlerden insanlarla tanışabilirsiniz, çoğunluğun arap olduğunu söylemeliyim. Önceki yazımda yurtla ilgili bilgiler paylaşmıştım.

[size=large]Lille’de Ders Seçimi

Geldikten sonra 1-2 hafta boş zamanınız oluyor bu süre içerisinde diğer Lille’de erasmus yapanöğrencilerle yurt lobisinde veya bahçesinde tanışabilir, vakit geçirebilirsiniz. Daha sonrasında size okul tarafından bir mail geliyor ve kayıt zamanını söylüyorlar. Güncel ders listesini ve onlar için doldurmanız gereken Learning Agreement’ı yolluyorlar. İktisat bölümü için söylüyorum: ben gitmeden önce kordinatörüm derslerin çok zor olacağını kalabileceğimi söylemişti. Ben de buraya geldiğimde kolay dersler almaya çalıştım, aldığım derslerin çoğunluğu Master-1 dersleriydi evet ben Türkiye’de henüz 2. sınıf olsam da burada master-1(Türkiye’ye göre 4. sınıf derslerini aldım) Aldığım dersler sadece sunum yapabileceğiniz, belirli konular hakkında tartışarak not alabileceğim derslerdi ve ders sayısı oldukça az olan derslerdi. Şubatta başlayan derslerim nisanın ilk haftası neredeyse bitmişti. Bu yüzden 1 tanesi hariç bütün derslerimden geçtim benim için çok kolay oldu böylelikle dönüş hibemi de alabileceğim. Derslerinizi danışarak almanızı bu yüzden tavsiye ederim.

Lille’de Şehir içi Ulaşım
Lille’de gece saat 00.17’ye kadar metro kullanabilirsiniz onun haricinde sadece Perşembe, Cuma, Cumartesi günleri Gece otobüsü oluyor. Bunun haricinde masraflı olsa da uber ve taxi seçenekleri her şehirde olduğu gibi mevcut. Normal metro tarifesi 1.60 Euro tek gidiş, günlük 4 küsür euroydu. Bu noktada size tavsiyem, Aylık Transpol Kartı almanızdır. Transpol kartı almak için: Üniversiteye kabul belgeniz, Yurtta kaldığınıza dair belge(resepsiyondan isteyebilirsiniz), 1 veya 2 fotoğraf ve 35 euro bir ücretle aylık kart alabiliyorsunuz. İlk seferde 7 euro kart ücreti alıyorlar, sonraki aylarda 28 euro karşılığında sınırsız bir şekilde toplu ulaşım araçlarını kullanabiliyorsunuz. Kesinlikle tavsiye edebileceğim bir kart ve çok işinize yarıyor.

Lille’de ESN
Pazartesi, salı ve çarşamba günleri saat 18 ile 20 arası açık oluyorlar. Kampüste Maison des etudiants binasında bulunuyor ofisleri. 5 Euro karşılığında kayıt oluyorsunuz ve o anda size ESN kartını veriyorlar. Gitmeden önce yanınızda 1 Adet fotoğraf götürmelisiniz. Bu ESN kartı ile bazı restaurant, bar ve uçuş şirketlerini indirimli bir şekilde kullanabilirsiniz. Özellikle Ryan Air gibi avrupa içindeki ucuz uçuşlarıyla bilinen bir uçak şirketinde %15 indirim alıp 20kg ek ücretsiz bagaj hakkı alabiliyorsunuz. Ayrıca kayıt esnasında yeni geldiğinizi ve mutfak için eşyaya ihtiyacınız olduğunuzu belirtirseniz önceden öğrencilerin kullanıp tekrar ESN ofisine bıraktığı eşyaları ücretsiz bir şekilde alabilirsiniz. Ben bu şekilde yaptım ve beni ağır bir yükten kurtardı. ESN Lille’de erasmus yapan öğrencileri kaynaştırmak amacıyla bir çok etkinlik düzenliyor, bu etkinliklere katılmanızı öneririm. Özellikle Welcome Party ve International Dinner çok eğlenceliydi. Paylaştığım fotoğraf international Dinner’dan ve biz türkler olarak 2. olmuştuk. (aslında 1. olabilirdik italyanlar sayı olarak fazlaydı)

Lille’de Banka Hesabı
Lille’de erasmus yaparken diğer bir ihtiyaç ise banka hesabı, CAF için kesinlikle gerekli. benim kullandığım ve herkesin tavsiye ettiği banka BNP Paribas’tı. Öğrenciden kayıt ücreti veya kart ücreti almıyor, -100 Euroya kadar kullanabiliyorsunuz(uzun süre kalırsa faiz kesiyor). Çoğu avrupa şehrinde anlaşmalı bankalar ile ücretsiz para çekebiliyorsunuz. BNP Paribas kartına başvurmak için öncelikle kendiniz bizzat gidip randevu almanız gerekiyor, size bir gün ve saat belirleniyor ve o saatte orda olmalısınız. Banka için size en yakın olan Villeneuve d’Ascq- Hotel de Ville metro durağında inebilir en yakın banka şubesine ulaşabilirsiniz.
Alternatif olarak, ESN(Erasmus Student Network) banka günleri düzenliyor ve bankadakiler ingilizce pek bilmediği için size ücretsiz danışmanlık yapıyorlar. Bu tarz etkinliklerini takip etmek için facebook ESN Lille sayfasını takip edebilirsiniz.

Banka hesabı için gerekli belgeler

Vize fotokopisi
Pasaport fotokopisi
fotoğraf 2 veya 3 tane
öğrenci belgesi(kabul belgesi de olabilir emin değilim)
Yurttan alacağınız adres teyit belgesi

OFII(Oturma Belgesi Almak)
Lille’de erasmus yapmaya karar verdiğinizde ve ardından vizeye başvurduğunuzda ve OFII ile ilgili bir belge dolduruyorsunuz ve pasaportunuzu size verirken bu belge damgalanmış olarak size geri geliyor, bu belgeyi gelirken yanınıza almayı kesinlikle unutmayın. OFII ile okulun ayrı bir departmanı ilgileniyor, A3 binasında “Antoine Sugita” adında bir görevli var. Gelmeden önce size okul ve yurt ile ilgili mailleri genellikle bu görevli atıyor, ben geldiğimde ona mail atıp OFII belgem olduğunu ve nereye vereceğimi bilmediğimi yazmıştım. Bana ofisime gel, beraber dolduralım dedi ve doldurup ona aynı şekilde teslim ettim. Sonrasında 1-2 hafta içinde bir posta geliyor, o kağıdı asla atmayın. 1 ay içinde de ayrı bir randevu kağıdı geliyor. Gitmeden önce tekrar Antoine Sugita’ya gidip 60 euro ödüyorsunuz ondan aldığınız kağıtla randevunuza gidip 5 dakikada Oturum Kağıdınızı pasaportunuza yapıştırıyorlar.

CAF(Devlet Kira Yardımı)
Fransa devleti bazı durumlarda gerçekten sosyal devlet anlayışıyla hareket ediyor. Lille’de erasmus yapan Öğrencilere bile karşılıksız kira yardımı vermesi buna bir örnek, Aylık 164 ile 170 euro arasında para alabiliyorsunuz. Tek sorun pasaportunuzdaki vizenizde ETUDIANT/ ETUDIANTE yazması, eğer bu ibare yer alıyorsa sizde rahatlıkla CAF alabilirsiniz. Öncelikle CAF’a başvurmadan önce Banka hesabınızın açıldığından ve Sim kart(şart değil sadece daha hızlı olur) aldığınızdan emin olun. Reeflex yurdunun içerisinde bir CAF ofisi mevcut, oradaki görevli size işlemleri nasıl yapacağınızı anlatıyor detaylı bir mail yolluyor. Özet olarak Öncelikle CAF’ın sitesine kayıt oluyorsunuz ve size giriş şifreniz yaklaşık 1-2 hafta içinde posta yolu ile geliyor.(daha öncesinde fransadan sim kart aldıysanız telefonuza direkt şifre olarakta gelebiliyor) Bilgileri kesinlikle çok iyi okuyun ve fransızca bilen birisinden yardım alın, yanlış bir şey yaparsanız sonradan başınız ağırabilir. Site kaydından sonra sizden Pasaport, vize, doğum belgesi ve yukarıda bahsettiğim kesinlikle atmayın dediğim OFII kağıdınızın taratılmış hallerini sisteme yüklemenizi istiyorlar. Bu adımdan sonra bu belgelerinizin fotokopisini ve ayrıca CAF ofisinden alacağınız bir belgeyi bir zarfa koyup önüne CAF numaranızı yazdıktan sonra Caulier’de bulunan CAF binasına götürmeniz gerekiyor. Direkt camından postanızı bırakıp gidebilirsiniz bina içine girmenize gerek yok. Bu saatten sonra sadece CAF hesabınızı düzenli olarak kontrol etmeli eğer bir belge isterlerse sisteme yüklemelisiniz. Bu işlemler yaklaşık 2 ayı bulabiliyor, ancak merak etmeyin geriye dönük ödeme yapıyorlar.

Lille’de Yemek

Lille'de erasmus yaparken en çok ihtiyacınız olacak şey yemek. Lille-1 Üniversitesinin 2 Adet yemekhanesi mevcut ve erasmus öğrencileride bundan yararlanabiliyorlar. Başlangıçta nerede ne yenir bilmediğimiz için ilk 2-3 ay yemekhaneyi düzenli olarak kullandım, yemekhaneye girerken görevliye erasmus öğrencisi olduğunuzu ESN kartınızla birlikte gösterirseniz 3.25 Euro karşılığında gayet iyi bir yemek yiyebilirsiniz. Nakit kabul etmiyorlar sadece kart. 1 Ana yemek(genellikle tavuk, domuz eti, dana eti ve balık oluyor) yanına patates,makarna veya sebze alabilirsiniz ve bunların yanına ek 3 aparatif alabilirsiniz(tatlı,meyve, salata) farklı olmak zorunda değil 3 salata veya 3 tabak salata alabilirsiniz. Ben genellikle 3 tane tatlı alıyordum Smile
Öğle yemeği için R.U. Charles Barrois Akşam yemeği için Sully yemekhanesine gitmelisiniz. Yemekhane yerlerini yandaki görselden kolaylıkla bulabilirsiniz. Onun haricinde Lille'de çok sayıda türk dönerci mevcut, bunlardan bir tanesi Le Latina club'ın yanındaki Ali Baba Kebab Restaurant. Buraya geldiğimde çok yardımcı oldular onların sayesinde türk marketini ve kuaförünü öğrenebildim.

Lille’de Gece Hayatı
Lille'de erasmus yaparken olmazsa olmazlardan bir tanesi ise gece hayatıydı. Lille küçük ama öğrenci şehri olmasından dolayı gece hayatı çok canlıydı. Türkiye'de pek club ortamını sevmezken burada arkadaşlarımızla gittiğimizde çok keyifli vakitler geçirdim. 2 tane güzel club mevcut, bir tanesi Le Latina, çoğunlukla ispanyolca şarkıların çaldığı ve erasmus öğrencilerinin takıldığı bir mekan. Diğeri ise Le Network, daha modern ve elektro müziklerin çaldığı bir club. Benim tercihim çoğunlukla Le Network'ten yana oldu, latin müzikleri bir süre sonra insanı sıkabiliyor. Girişler ücretsizdi bazı perşembe günleri bir kaç kere Latina'ya 6 euro ödediğimi hatırlıyorum, size bir bilet veriyorlar onunla ücretsiz içecek alabiliyorsunuz ve çoğunlukla erasmus öğrencisi olduğunuzu söylediğinizde sizi damsız içeri alıyorlar. Barlar ve Clubların olduğu sokağa Republique Beaux Arts istasyonundan yürüyerek 10 dakikada ulaşabilirsiniz.

Lille’de Türk Marketi
Lille’de erasmus a gelip türk yemeklerini ve gıdalarını özleyeceğinizden eminim. Özellikle pastırma, sucuk, peynir, zeytin gibi yiyeceklerini bu 2 türk marketinde bulabilirsiniz. 1 tanesi Marberie(sarı hatta) diğer büyük olan ise kırmızı hatta olan Euroteleportta inip otobüsle ROUBAIX yönüne giden RISQOUNS TOUT otobüse binmeniz gerekiyor. Google Maps’den Bizim Market yazarsanız ayrıntılı olarak görebilirsiniz ineceğiniz yeri. Bizim market gerçekten büyük, baklava’dan simide kadar her şey bulabilirsiniz.

Lille’de Türk Kuaför
Lille'de erasmus yaparken yaşayacağınız ayrı bir sorun ise erkekler için kesinlikle saç sorunu. Lille genelinde fransız kuaförlerin saç kesim ücreti 20-25 euro aralığında ve derdimizi anlatabilmekte ayrı bir problem, bu yüzden türk kuaförü arayışına girdim ve üst kısımda bahsettiğim Roubaix bölgesinde çok güzel bir türk kuaförü buldum. Yine aynı otobüse binip Marmaris Dönerciye gelmeden otobüsten inmelisiniz. Marmaris dönercisinin karşı sokağına girip 100-200 metre gittikten sonra solunuzda rahatlıkla göreceksiniz. Ücret ise Saç kesimi 10 Euro yıkatmak isterseniz toplam 12 euroya oluyor. Parasından daha önemli olan şey ise kuaförde çalışan Fransa'da doğup büyümüş Barış, samimi, saygılı ve gerçekten işini çok iyi yapıyor.

Lille ile ilgili aklıma gelenler şimdilik bu kadar arada aklıma yeni bir şeyler gelirse güncelleyeceğim, umarım sizi sıkmadan ve anlaşılır bir şekilde tecrübelerimi size aktarabilmişimdir. 30 Haziran 2018, yani bu gün itibariyle benim için Lille’de Erasmus bitti ve bu akşam Türkiye’ye geri dönüyorum. Bu yazıyı erasmusumun son gününde Reeflex’te neredeyse bütün arkadaşlarımı ülkelerine uğurlamış yalnız olarak çalışma odasında bitirdim. Buraya geldiğimde daha önceki dönemden olan türk arkadaşlarım bana burasının çok eğlenceli olmadığını ve neden geldiğimi sordular. Ancak ben burada gerçekten dolu dolu bir 6 ay geçirdim ve tekrar baştan başlamayı o kadar çok isterdim ki. Bilmiyorum belki de bizim dönem çok şanslıydı, neredeyse 30-40 kişilik bir arkadaş grubumuz vardı ve dönemin sonunda euro kurundan daha önemli olan her ülkeden insanlar tanıyıp onların kültürlerinden dillerinden bir şeyler öğrendim, ön yargılarımı yıktım.

“Bir şehri güzel yapan içinde yaşayan insanlardır” sözünü burada sonuna kadar yaşadım.
konuda görsel var demişsiniz ama başta metro olmak üzere diğerlerini göremedim bu konuda yardımcı olabilir misiniz

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
08-11-2018, 11:21 PM (Bu Mesaj 08-11-2018 11:21 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : fifti.)
Mesaj: #3
RE: Lille'de Erasmus - Gittikten Sonra Önemli Bilgiler
(20-09-2018 12:41 PM)mstbro Yazılan:  
(30-06-2018 03:14 PM)fifti Yazılan:  Lille’de Erasmus macerama Gare Lille Flandres’da indiğimde başladı ve hemen bir metro bileti aldım. Aşağıda paylaştığım görsel Lille’in metro haritası, görüldüğü gibi 2 hat var ve oldukça basit. Eğer Lille üniversitesine gelecekseniz muhtemelen vaktinizin çoğu sarı hatta geçecektir.
Metro haritasını tamamını şu şekilde görebilirsiniz.

Lille’de internet
Cite scientifique’de indim ve internetim olmadığı için önceden şehrin haritasını Google Maps ile indirmiştim. Bu konuda işinize yarayabilir çünkü burada uzun süre kalacaksanız yeni bir telefon hattı almanız gerekecek. Cite scientifique’de indiğinizde kampüsün içine gelmiş oluyorsunuz ve eğer Türkiye’deki üniversitenizde Eduroam kullanıyorsanız burda da aynı şekilde şifrenizle giriş yapabilirsiniz. Anadolu Üniversitesinden geliyorsanız kullanabilirsiniz. Onun haricinde önerim şehir merkezinde sarı hat üzerinde Rihour’da inip “Free” mağazasına gitmek. 100 gb internet 25 gb avrupa içinde sınırsız konuşma ve mesajlaşma gibi özellikleri olan sim kartını aylık 20 euroya veriyorlar. Oraya gittiğinizde fransızca bilmediğinizi söylerseniz size yardımcı oluyorlar, kayıt için kredi kartı gerekiyor(banka kartı değil), nakit kabul etmiyorlar. erasmusunuz bitmeden 10 gün önce tekrar oraya gidip iptal işlemlerini başlatabiliyorsunuz, size bir adres veriyorlar ve form veriyorlar doldurup postaya veriyorsunuz. Ben Free hattı kullanmıştım ve gayet güzeldi. Fransa’da çok iyi çekmese de her gittiğim şehirde interneti iyiydi ve işime yaradı.

Reeflex yurduna ilk giriş
Cite scientefique durağından indikten sonra 3 dakika yürüme mesafesinde Reeflex Residence Internationale yazısını görüyorsunuz. Epey büyük ve bence Lille’de erasmus yaparken kalacağınız en iyi yerlerden bir tanesi. Özellikle erasmus gibi bir program yapıyorsanız sosyalleşmek açısından kesinlikle tavsiye ederim. Yurda ilk girdiğimde ilk olarak resepsiyona uğradım. Merhaba ben Atakan erasmus öğrencisiyim dedim yeni erasmusu kazanmış ingilizcemle birlikte ve resepsiyondaki adam(Volkan abi) burada türkçe konuşabilirsin demesiyle şok olduğumu söylemeliyim. Evet resepsiyondaki çalışan türk bir abimizdi ve ilk geldiğimde epey yardımı olmuştu. Genellikle saat 4 den sonra geliyor ve akşam 11 e kadar kalıyor. Eğer akşam 6 dan sonra yurda ilk kez gelecekseniz kapılar kapatılmış oluyor kapıyı birisinin açmasını beklemelisiniz, genellikle 5 dakikada birisi geliyor. Onun haricinde size kayıt sırasında verilen kartla hem dış kapıyı hem de oda kapınızı açabiliyorsunuz. Güvenlikli ve temiz bir yurttu, en iyi anılarımı en iyi zamanlarımı burda geçirdim diyebilirim. International bir yurt olduğundan fransız harici bütün milletlerden insanlarla tanışabilirsiniz, çoğunluğun arap olduğunu söylemeliyim. Önceki yazımda yurtla ilgili bilgiler paylaşmıştım.

[size=large]Lille’de Ders Seçimi

Geldikten sonra 1-2 hafta boş zamanınız oluyor bu süre içerisinde diğer Lille’de erasmus yapanöğrencilerle yurt lobisinde veya bahçesinde tanışabilir, vakit geçirebilirsiniz. Daha sonrasında size okul tarafından bir mail geliyor ve kayıt zamanını söylüyorlar. Güncel ders listesini ve onlar için doldurmanız gereken Learning Agreement’ı yolluyorlar. İktisat bölümü için söylüyorum: ben gitmeden önce kordinatörüm derslerin çok zor olacağını kalabileceğimi söylemişti. Ben de buraya geldiğimde kolay dersler almaya çalıştım, aldığım derslerin çoğunluğu Master-1 dersleriydi evet ben Türkiye’de henüz 2. sınıf olsam da burada master-1(Türkiye’ye göre 4. sınıf derslerini aldım) Aldığım dersler sadece sunum yapabileceğiniz, belirli konular hakkında tartışarak not alabileceğim derslerdi ve ders sayısı oldukça az olan derslerdi. Şubatta başlayan derslerim nisanın ilk haftası neredeyse bitmişti. Bu yüzden 1 tanesi hariç bütün derslerimden geçtim benim için çok kolay oldu böylelikle dönüş hibemi de alabileceğim. Derslerinizi danışarak almanızı bu yüzden tavsiye ederim.

Lille’de Şehir içi Ulaşım
Lille’de gece saat 00.17’ye kadar metro kullanabilirsiniz onun haricinde sadece Perşembe, Cuma, Cumartesi günleri Gece otobüsü oluyor. Bunun haricinde masraflı olsa da uber ve taxi seçenekleri her şehirde olduğu gibi mevcut. Normal metro tarifesi 1.60 Euro tek gidiş, günlük 4 küsür euroydu. Bu noktada size tavsiyem, Aylık Transpol Kartı almanızdır. Transpol kartı almak için: Üniversiteye kabul belgeniz, Yurtta kaldığınıza dair belge(resepsiyondan isteyebilirsiniz), 1 veya 2 fotoğraf ve 35 euro bir ücretle aylık kart alabiliyorsunuz. İlk seferde 7 euro kart ücreti alıyorlar, sonraki aylarda 28 euro karşılığında sınırsız bir şekilde toplu ulaşım araçlarını kullanabiliyorsunuz. Kesinlikle tavsiye edebileceğim bir kart ve çok işinize yarıyor.

Lille’de ESN
Pazartesi, salı ve çarşamba günleri saat 18 ile 20 arası açık oluyorlar. Kampüste Maison des etudiants binasında bulunuyor ofisleri. 5 Euro karşılığında kayıt oluyorsunuz ve o anda size ESN kartını veriyorlar. Gitmeden önce yanınızda 1 Adet fotoğraf götürmelisiniz. Bu ESN kartı ile bazı restaurant, bar ve uçuş şirketlerini indirimli bir şekilde kullanabilirsiniz. Özellikle Ryan Air gibi avrupa içindeki ucuz uçuşlarıyla bilinen bir uçak şirketinde %15 indirim alıp 20kg ek ücretsiz bagaj hakkı alabiliyorsunuz. Ayrıca kayıt esnasında yeni geldiğinizi ve mutfak için eşyaya ihtiyacınız olduğunuzu belirtirseniz önceden öğrencilerin kullanıp tekrar ESN ofisine bıraktığı eşyaları ücretsiz bir şekilde alabilirsiniz. Ben bu şekilde yaptım ve beni ağır bir yükten kurtardı. ESN Lille’de erasmus yapan öğrencileri kaynaştırmak amacıyla bir çok etkinlik düzenliyor, bu etkinliklere katılmanızı öneririm. Özellikle Welcome Party ve International Dinner çok eğlenceliydi. Paylaştığım fotoğraf international Dinner’dan ve biz türkler olarak 2. olmuştuk. (aslında 1. olabilirdik italyanlar sayı olarak fazlaydı)

Lille’de Banka Hesabı
Lille’de erasmus yaparken diğer bir ihtiyaç ise banka hesabı, CAF için kesinlikle gerekli. benim kullandığım ve herkesin tavsiye ettiği banka BNP Paribas’tı. Öğrenciden kayıt ücreti veya kart ücreti almıyor, -100 Euroya kadar kullanabiliyorsunuz(uzun süre kalırsa faiz kesiyor). Çoğu avrupa şehrinde anlaşmalı bankalar ile ücretsiz para çekebiliyorsunuz. BNP Paribas kartına başvurmak için öncelikle kendiniz bizzat gidip randevu almanız gerekiyor, size bir gün ve saat belirleniyor ve o saatte orda olmalısınız. Banka için size en yakın olan Villeneuve d’Ascq- Hotel de Ville metro durağında inebilir en yakın banka şubesine ulaşabilirsiniz.
Alternatif olarak, ESN(Erasmus Student Network) banka günleri düzenliyor ve bankadakiler ingilizce pek bilmediği için size ücretsiz danışmanlık yapıyorlar. Bu tarz etkinliklerini takip etmek için facebook ESN Lille sayfasını takip edebilirsiniz.

Banka hesabı için gerekli belgeler

Vize fotokopisi
Pasaport fotokopisi
fotoğraf 2 veya 3 tane
öğrenci belgesi(kabul belgesi de olabilir emin değilim)
Yurttan alacağınız adres teyit belgesi

OFII(Oturma Belgesi Almak)
Lille’de erasmus yapmaya karar verdiğinizde ve ardından vizeye başvurduğunuzda ve OFII ile ilgili bir belge dolduruyorsunuz ve pasaportunuzu size verirken bu belge damgalanmış olarak size geri geliyor, bu belgeyi gelirken yanınıza almayı kesinlikle unutmayın. OFII ile okulun ayrı bir departmanı ilgileniyor, A3 binasında “Antoine Sugita” adında bir görevli var. Gelmeden önce size okul ve yurt ile ilgili mailleri genellikle bu görevli atıyor, ben geldiğimde ona mail atıp OFII belgem olduğunu ve nereye vereceğimi bilmediğimi yazmıştım. Bana ofisime gel, beraber dolduralım dedi ve doldurup ona aynı şekilde teslim ettim. Sonrasında 1-2 hafta içinde bir posta geliyor, o kağıdı asla atmayın. 1 ay içinde de ayrı bir randevu kağıdı geliyor. Gitmeden önce tekrar Antoine Sugita’ya gidip 60 euro ödüyorsunuz ondan aldığınız kağıtla randevunuza gidip 5 dakikada Oturum Kağıdınızı pasaportunuza yapıştırıyorlar.

CAF(Devlet Kira Yardımı)
Fransa devleti bazı durumlarda gerçekten sosyal devlet anlayışıyla hareket ediyor. Lille’de erasmus yapan Öğrencilere bile karşılıksız kira yardımı vermesi buna bir örnek, Aylık 164 ile 170 euro arasında para alabiliyorsunuz. Tek sorun pasaportunuzdaki vizenizde ETUDIANT/ ETUDIANTE yazması, eğer bu ibare yer alıyorsa sizde rahatlıkla CAF alabilirsiniz. Öncelikle CAF’a başvurmadan önce Banka hesabınızın açıldığından ve Sim kart(şart değil sadece daha hızlı olur) aldığınızdan emin olun. Reeflex yurdunun içerisinde bir CAF ofisi mevcut, oradaki görevli size işlemleri nasıl yapacağınızı anlatıyor detaylı bir mail yolluyor. Özet olarak Öncelikle CAF’ın sitesine kayıt oluyorsunuz ve size giriş şifreniz yaklaşık 1-2 hafta içinde posta yolu ile geliyor.(daha öncesinde fransadan sim kart aldıysanız telefonuza direkt şifre olarakta gelebiliyor) Bilgileri kesinlikle çok iyi okuyun ve fransızca bilen birisinden yardım alın, yanlış bir şey yaparsanız sonradan başınız ağırabilir. Site kaydından sonra sizden Pasaport, vize, doğum belgesi ve yukarıda bahsettiğim kesinlikle atmayın dediğim OFII kağıdınızın taratılmış hallerini sisteme yüklemenizi istiyorlar. Bu adımdan sonra bu belgelerinizin fotokopisini ve ayrıca CAF ofisinden alacağınız bir belgeyi bir zarfa koyup önüne CAF numaranızı yazdıktan sonra Caulier’de bulunan CAF binasına götürmeniz gerekiyor. Direkt camından postanızı bırakıp gidebilirsiniz bina içine girmenize gerek yok. Bu saatten sonra sadece CAF hesabınızı düzenli olarak kontrol etmeli eğer bir belge isterlerse sisteme yüklemelisiniz. Bu işlemler yaklaşık 2 ayı bulabiliyor, ancak merak etmeyin geriye dönük ödeme yapıyorlar.

Lille’de Yemek

Lille'de erasmus yaparken en çok ihtiyacınız olacak şey yemek. Lille-1 Üniversitesinin 2 Adet yemekhanesi mevcut ve erasmus öğrencileride bundan yararlanabiliyorlar. Başlangıçta nerede ne yenir bilmediğimiz için ilk 2-3 ay yemekhaneyi düzenli olarak kullandım, yemekhaneye girerken görevliye erasmus öğrencisi olduğunuzu ESN kartınızla birlikte gösterirseniz 3.25 Euro karşılığında gayet iyi bir yemek yiyebilirsiniz. Nakit kabul etmiyorlar sadece kart. 1 Ana yemek(genellikle tavuk, domuz eti, dana eti ve balık oluyor) yanına patates,makarna veya sebze alabilirsiniz ve bunların yanına ek 3 aparatif alabilirsiniz(tatlı,meyve, salata) farklı olmak zorunda değil 3 salata veya 3 tabak salata alabilirsiniz. Ben genellikle 3 tane tatlı alıyordum Smile
Öğle yemeği için R.U. Charles Barrois Akşam yemeği için Sully yemekhanesine gitmelisiniz. Yemekhane yerlerini yandaki görselden kolaylıkla bulabilirsiniz. Onun haricinde Lille'de çok sayıda türk dönerci mevcut, bunlardan bir tanesi Le Latina club'ın yanındaki Ali Baba Kebab Restaurant. Buraya geldiğimde çok yardımcı oldular onların sayesinde türk marketini ve kuaförünü öğrenebildim.

Lille’de Gece Hayatı
Lille'de erasmus yaparken olmazsa olmazlardan bir tanesi ise gece hayatıydı. Lille küçük ama öğrenci şehri olmasından dolayı gece hayatı çok canlıydı. Türkiye'de pek club ortamını sevmezken burada arkadaşlarımızla gittiğimizde çok keyifli vakitler geçirdim. 2 tane güzel club mevcut, bir tanesi Le Latina, çoğunlukla ispanyolca şarkıların çaldığı ve erasmus öğrencilerinin takıldığı bir mekan. Diğeri ise Le Network, daha modern ve elektro müziklerin çaldığı bir club. Benim tercihim çoğunlukla Le Network'ten yana oldu, latin müzikleri bir süre sonra insanı sıkabiliyor. Girişler ücretsizdi bazı perşembe günleri bir kaç kere Latina'ya 6 euro ödediğimi hatırlıyorum, size bir bilet veriyorlar onunla ücretsiz içecek alabiliyorsunuz ve çoğunlukla erasmus öğrencisi olduğunuzu söylediğinizde sizi damsız içeri alıyorlar. Barlar ve Clubların olduğu sokağa Republique Beaux Arts istasyonundan yürüyerek 10 dakikada ulaşabilirsiniz.

Lille’de Türk Marketi
Lille’de erasmus a gelip türk yemeklerini ve gıdalarını özleyeceğinizden eminim. Özellikle pastırma, sucuk, peynir, zeytin gibi yiyeceklerini bu 2 türk marketinde bulabilirsiniz. 1 tanesi Marberie(sarı hatta) diğer büyük olan ise kırmızı hatta olan Euroteleportta inip otobüsle ROUBAIX yönüne giden RISQOUNS TOUT otobüse binmeniz gerekiyor. Google Maps’den Bizim Market yazarsanız ayrıntılı olarak görebilirsiniz ineceğiniz yeri. Bizim market gerçekten büyük, baklava’dan simide kadar her şey bulabilirsiniz.

Lille’de Türk Kuaför
Lille'de erasmus yaparken yaşayacağınız ayrı bir sorun ise erkekler için kesinlikle saç sorunu. Lille genelinde fransız kuaförlerin saç kesim ücreti 20-25 euro aralığında ve derdimizi anlatabilmekte ayrı bir problem, bu yüzden türk kuaförü arayışına girdim ve üst kısımda bahsettiğim Roubaix bölgesinde çok güzel bir türk kuaförü buldum. Yine aynı otobüse binip Marmaris Dönerciye gelmeden otobüsten inmelisiniz. Marmaris dönercisinin karşı sokağına girip 100-200 metre gittikten sonra solunuzda rahatlıkla göreceksiniz. Ücret ise Saç kesimi 10 Euro yıkatmak isterseniz toplam 12 euroya oluyor. Parasından daha önemli olan şey ise kuaförde çalışan Fransa'da doğup büyümüş Barış, samimi, saygılı ve gerçekten işini çok iyi yapıyor.

Lille ile ilgili aklıma gelenler şimdilik bu kadar arada aklıma yeni bir şeyler gelirse güncelleyeceğim, umarım sizi sıkmadan ve anlaşılır bir şekilde tecrübelerimi size aktarabilmişimdir. 30 Haziran 2018, yani bu gün itibariyle benim için Lille’de Erasmus bitti ve bu akşam Türkiye’ye geri dönüyorum. Bu yazıyı erasmusumun son gününde Reeflex’te neredeyse bütün arkadaşlarımı ülkelerine uğurlamış yalnız olarak çalışma odasında bitirdim. Buraya geldiğimde daha önceki dönemden olan türk arkadaşlarım bana burasının çok eğlenceli olmadığını ve neden geldiğimi sordular. Ancak ben burada gerçekten dolu dolu bir 6 ay geçirdim ve tekrar baştan başlamayı o kadar çok isterdim ki. Bilmiyorum belki de bizim dönem çok şanslıydı, neredeyse 30-40 kişilik bir arkadaş grubumuz vardı ve dönemin sonunda euro kurundan daha önemli olan her ülkeden insanlar tanıyıp onların kültürlerinden dillerinden bir şeyler öğrendim, ön yargılarımı yıktım.

“Bir şehri güzel yapan içinde yaşayan insanlardır” sözünü burada sonuna kadar yaşadım.
konuda görsel var demişsiniz ama başta metro olmak üzere diğerlerini göremedim bu konuda yardımcı olabilir misiniz
Merhaba,
Fotoğraflı ve ayrıntılı hali kişisel bloğumdan ulaşabilirsin.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Görüntüleyenler: Son Mesaj
Exclamation Lille'de Erasmus - Gitmeden Önce fifti 1 4,125 30-11-2018 08:59 PM
Son Mesaj: protecttheearth
  CAF kira yardımıyla ilgili yardımcı olacak bilgiler aslibektass 11 20,807 17-05-2018 06:14 PM
Son Mesaj: omerfe
  Lille üniversitesi Uayca 2 4,434 24-07-2016 02:21 PM
Son Mesaj: fatma9
  2015-2016 da Lille'de okuyacaklar yazabilir Berkevliya 1 3,637 24-07-2016 01:03 PM
Son Mesaj: sozenosman
  Lille'de Kalacak Yer Sorunu/CROUS aphaville 4 5,801 15-07-2016 10:43 AM
Son Mesaj: ragıp33
  Lille'de harcama masrafları aphaville 1 3,243 26-06-2016 09:05 PM
Son Mesaj: omerfe
  Rouen Erasmus Orschen 2 6,365 28-03-2016 11:24 PM
Son Mesaj: busraaaa1
  Paris'de Erasmus ! levissi 6 14,059 09-09-2015 07:29 PM
Son Mesaj: erditecture
  oryantasyon çok önemli mi? yardım! omerfe 4 5,348 22-06-2015 10:16 PM
Son Mesaj: Cancann
  Hukukta Erasmus Hukarca 0 3,673 01-01-2015 05:52 PM
Son Mesaj: Hukarca

Forum Atla: