Derecelendir
  • 0 Oylar - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hibesiz Erasmus- Garantör Seçeneği (ÖNEMLİ)
16-09-2019, 10:59 PM
Hibesiz Erasmus- Garantör Seçeneği (ÖNEMLİ)
Merhaba arkadaşlar bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Hibesiz olarak bir yıllığına Almanya'ya gideceğim. Vize başvurusunda ailem taahhütname hazırlamıştı. Fakat vize görüşmesinde yeterli görülmedi. Bu yüzden benden bloke hesap açmam ya da ailemin banka hesabında yeterli paranın olduğunu göstermem istendi. Fakat Türk parası ile 65 bin liraya yakın olduğu için iki yolu da tercih edemiyorum. Almanya'da bir tanıdığım bana garantör oldu, belgeleri hazırlattı yarın posta yoluyla gönderecek. Çok endişeliyim. Ret almaktan çok korkuyorum. Garantör olan kişinin durumu iyi, evli de değil. Sizce kabul edilir mi en sonunda başvurum? Deneyimi ya da fikri olan varsa lütfen paylaşsın. Çok teşekkürler.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
16-09-2019, 11:48 PM
RE: Hibesiz Erasmus- Garantör Seçeneği (ÖNEMLİ)
kisinin durumu iyi demekle iyi olunmuyor maalesef. Gecen gün birisi avusturya'dan red yemis,o da kardesini sponsor olarak göstermis ama devletin cevabi, kardesin kendi borclarini bile ödeyemiyor sana nasil sponsor olacak tarzinda vermis.

Garantör kisi gercek manada sikintisiz ise, bir problem olmaz. Basvurup beklemekten baska bir care yok. Almanya hükümeti o garantör dediginiz kisiyi inceleyecektir, her hangi bir borcunun olup olmamasi, vergi mükellefi olmasi, orada bir sirketinin olmasi, yaninda birden fazla kisinin calismasi, ev-araba gibi mülklerinin olmasi, oranin vatandasi olmasi vs gibi her sey bir etkendir. Ona göre kisinin güvenilirligine bakilarak garantörlügü kabul edilir.

Garantör demek, senin parasal anlamda bir sikintin oldugunda o kisi gercekten bunu karsilayacak mi? Almanya biraz sert olabilir türklere karsi, sonucta bir sürü insan geliyor ve geri dönmüyor. Ama ögrenci oldugun icin cok da sorun cikaracaklarini sanmiyorum. Garantörde problem yoksa, bir sey olmaz.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
17-09-2019, 12:56 PM
(16-09-2019 11:48 PM)ertan2002 Yazılan:  kisinin durumu iyi demekle iyi olunmuyor maalesef. Gecen gün birisi avusturya'dan red yemis,o da kardesini sponsor olarak göstermis ama devletin cevabi, kardesin kendi borclarini bile ödeyemiyor sana nasil sponsor olacak tarzinda vermis.

Garantör kisi gercek manada sikintisiz ise, bir problem olmaz. Basvurup beklemekten baska bir care yok. Almanya hükümeti o garantör dediginiz kisiyi inceleyecektir, her hangi bir borcunun olup olmamasi, vergi mükellefi olmasi, orada bir sirketinin olmasi, yaninda birden fazla kisinin calismasi, ev-araba gibi mülklerinin olmasi, oranin vatandasi olmasi vs gibi her sey bir etkendir. Ona göre kisinin güvenilirligine bakilarak garantörlügü kabul edilir.

Garantör demek, senin parasal anlamda bir sikintin oldugunda o kisi gercekten bunu karsilayacak mi? Almanya biraz sert olabilir türklere karsi, sonucta bir sürü insan geliyor ve geri dönmüyor. Ama ögrenci oldugun icin cok da sorun cikaracaklarini sanmiyorum. Garantörde problem yoksa, bir sey olmaz.

Anladım, çok teşekkür ediyorum. Bugün konsolosluktan bir mail aldım:

"Yeni yatırılmamış ve EUR 10.236,00 meblağ içeren banka hesap dökümü veya EUR 10.236,00luk bloke hesabı"

İletmem isteniyor. Fakat dediğim gibi böyle bir maddi gücüm yok. Garantör seçeneğini kabul ederler umarım. Bugün mail atmayı da düşünüyorum

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
17-09-2019, 01:16 PM (Bu Mesaj 17-09-2019 01:17 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : ertan2002.)
baska bir yol daha var ancak olmama ihtimali yüksek..

ben ögrenim hareketliligi yaparken ikinci dönem hibenin cikip cikmamasi belli degildi. Ancak uluslararasi iliskiler bana dedi ki, hibe cikmasa da sana cikmis gibi kagit verebiliriz ve vizene bu sekil basvurabilirsin. Hibe henüz cikmamasina ragmen öyle bir kagit verdiler (zaten hibe cikti).

Yani okulla konusup seni sanki hibeyle gönderiyormus gibi bir kagit verebilirler vize basvurusu icin.. ancak yine de verilen hibe yeterli olmayacak bir kismini bankada göstermen gerekecek.
Ama dedigim gibi üniversitenin bunu yapmasi kolay bi sey degil.. Yine de belki fikir verir..

Diger yol da tasvip etmesem de kredi cekmek.. Ya da 1 sene calisip para kazanip diger yil gitmek..ya da oradaki firmanin sana sponsor olmasi..

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
19-09-2019, 01:34 PM
Merhaba, bugün garantorluk belgesi elime ulaşacak. IB98 nolu formun da mı doldurulması gerekiyor? Aklım gerçekten çok karıştı az bir zamanım kaldı. Hibesiz öğrenci belgesinde 4. şıkta "Türkiye'de bir noter tarafından tasdikli" yazıyor. Ama bu işlem yurt dışında değil mi? Gerçekten çok karıştı şu anda, lütfen bilginiz varsa yardımcı olun çok teşekkür ederim

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Görüntüleyenler: Son Mesaj
  Erasmus Portekiz Vize jasco 118 163,360 31-12-2018 11:51 AM
Son Mesaj: angaraydin
Rainbow Sağlık Raporu Önemli! ilyasova19 2 5,695 24-07-2018 04:33 PM
Son Mesaj: sel060505
  Erasmus Belge Yardım theman 1 1,680 05-05-2018 11:28 PM
Son Mesaj: acon18
  Erasmus Stajı Yardım!! thisismydream 1 2,693 26-02-2018 12:35 AM
Son Mesaj: ertan2002
  Erasmus Vize darkydark 0 1,775 02-09-2017 01:47 PM
Son Mesaj: darkydark
  erasmus danimarka vizesi merve_ugurlu 0 1,272 30-06-2017 09:34 PM
Son Mesaj: merve_ugurlu
  Erasmus Vize darkydark 0 1,330 02-06-2017 11:42 AM
Son Mesaj: darkydark
  güncel garantör belçika vize işlemleri asimo 0 1,064 23-03-2017 05:45 PM
Son Mesaj: asimo
  İtalya Erasmus Vizesi candogucan 2 2,418 29-12-2016 02:59 PM
Son Mesaj: Azzurra
  Hibesiz erasmus için PL formu nasıl doldurulur? forest964 0 1,647 18-12-2016 11:23 PM
Son Mesaj: forest964

Forum Atla: