Derecelendir
  • 0 Oylar - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Erasmus Sınavını Kazandım. Ancak sorularım var.
27-06-2020, 11:05 AM
Erasmus Sınavını Kazandım. Ancak sorularım var.
Arkadaşlar merhaba erasmus sınavı sonuçlarına dün baktım ve kazanmışım. Bir kaç adet sorum olacak cevaplarsanız sevinirim.

1- Bilgisayar programcılığı okuyorum ve okulum da bilgisayar ile ilgili olarak bölüm sunan 3 adet ülke var. Macaristan, Polonya ve İtalya. Bu ülkelerden hangisini önerirsiniz

2 - İkinci olarak Bilglisayar programclığı okduğum için sadece adında Bilgisayar olan bölümleri dikkate aldım ama İkili anlaşmalara baktığım zaman bazı ülkelerin bölüm kısmında sadece "Mühendislik" yazıyor. Bu muhendislik kısmına Bilgisayar mühendisliği de dahilse bu bölümü seçebilir miyim (Bilgisayar Programcılığı okuyorum) ?

3 - Kocaeli'de yaşıyorum sinopta okuyorum. Erasmus işlemlerimi güz dönemi başldığı zaman Erasmus ofisine gidip mi başlatacağım yoksa şu an buradan online olarak yapmam gereken bir işlem var mı ?

Cevaplarsanız çok memnun olurum herkese iyi günler.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
28-06-2020, 03:10 PM
RE: Erasmus Sınavını Kazandım. Ancak sorularım var.
merhaba
öncelikle hayirli olsun..

1- maddi durumuna bagli.. polonya ve macaristan, italya'ya oranla daha ucuz ülkeler.. Hiben italya'da yetmeyebilir. Ama cok akilliyim, hevesliyim, kolay dil ögrenirim ve gelecegime yatirim yapayim diyorsan italya'ya gidip, italyanca ögren..

2- ders secme olayini erasmus koordinatörünle birlikte yapman lazim ya da onun onayi olmasi lazim. Ben gittigimde 5 fakülteden ders almistim, yani fakülte önemli degil, önemli olan alacagin derslerin türkiye'de sayilip sayilmayacagi. Saydiramayacagin dersi alip bosuna zaman kaybetme. Türkiye'deki erasmus koordinatörüyle (bölümünüzde olan) teyit et her seyi.

3- öncelikle ögrenim anlasmasi yapilacak, yine erasmus ofisi ya da üniversitenin uluslararasi iliskileriyle iletisim kur.. Onlarin bilgilendirici bir toplanti vs yapmasi lazim. Ders secme islemi yapildiktan sonra, karsi okula gönderilecek ve o okul da sana kabul belgesini ve kalacagin yer ile ilgili belge yollayacak (gidecegin yere bagli olarak yurdu senin ayarlaman gerekebilir). Bu üstteki 3 ülkede vizede cok sikinti cikarmayan ülkeler. Hangi üniversiteye gidecegini düsünmüssen, o üniversitenin erasmus facebook gruplarina üye ol, oradakilerle fikir alisveris yap vs. Gitmeden önce ne kadar cok bilgi toplarsan o kadar iyi olur..

Cok hevesliysen türkiye'deki okul kaydini dondurup, erasmus yaptigin okulda free mover denilen bir olayla okuyabilirsin. Yani o okuldan mezun olma imkanin var. Ancak harc parasini, dil olayini vs düsünmen lazim. Ayrica yine gittigin üniversitede sectigin derslerin ingilizce olmasina dikkat et. Arkadasim portekizde erasmus yapti, aldigi 6 dersin 5'i portekizceydi, haliyle 5 dersten de kaldi..

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
28-11-2023, 11:27 AM
RE: Erasmus Sınavını Kazandım. Ancak sorularım var.
It's only fair that I mention how much I appreciate this post and how often I find myself referring to it. I have faith that you will keep contributing items that are above and above the norm here. monkey mart

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Görüntüleyenler: Son Mesaj
  Erasmus Tercihi. yxllmz 0 238 16-02-2024 04:00 PM
Son Mesaj: yxllmz
  Aircraft technology Erasmus emrecan 1 4,104 11-01-2024 04:48 AM
Son Mesaj: redball4az
  Erasmus Staj Almanya Diyetisyenay 0 2,050 04-03-2021 01:35 PM
Son Mesaj: Diyetisyenay
  ERASMUS STAJ HAREKETLİLİĞİ YARDIM / ERASMUS İNTERNSHİP MOBİLİTY readss 1 4,517 30-03-2019 06:11 PM
Son Mesaj: pembekedi
  Portekiz Erasmus Bilgi melihcanfida 1 5,278 17-10-2017 10:22 PM
Son Mesaj: Reyting
  Erasmus Staj suigeneris 0 4,556 17-05-2017 03:46 AM
Son Mesaj: suigeneris
  Malta Erasmus bugrasen 0 4,432 15-04-2017 04:39 AM
Son Mesaj: bugrasen
  ERASMUS/AŞK Tbag kral 1 4,086 19-01-2017 01:55 AM
Son Mesaj: ertan2002
  Erasmus Ülke Seçimi mert1903 1 5,675 12-10-2016 08:33 AM
Son Mesaj: keeppo
Exclamation İZLANDA'YA ERASMUS PROGRAMI VAR MI? young_hakan 9 16,628 30-07-2016 08:29 PM
Son Mesaj: ledzepo

Forum Atla: