Derecelendir
  • 4 Oylar - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İkili anlaşmalar nasıl yapılır? İkili anlaşma yapılması için ben ne yapabilirim?
11-04-2009, 03:47 PM
RE: İkili anlaşmalar nasıl yapılır? İkili anlaşma yapılması için ben ne yapabilirim?
Arkadaşlar "dugy" nin dediği gibi kimse o kadar dersinin işinin ortasında bu işle ilgilenmek istemiyor hocalar uğraşmaktan kaçınıyor,ee düşününce onlar da haklı olabilir kendilerince,anlaşma yapıldıktan sonra kapısını aşındıran öğrencilerin sayısı biraz daha artıcak ve bu olayla uğraşana plaket falan verdikleride yok ya da ekstra para,kim uğrasmak istesinkiSmile
Geleceğim nokta başlığın ismi "ikili anlaşma yapılması için ben ne yapabilirim" ya benim hikayem çok alakalı bu durumla,isterseniz biraz bahsedeyim ki okuyanlar da faydalansınlar,ben trakya universitesinde mimarlık 3. sınıf öğrencisiyim suan,bölümümüzün hocaları çok yoğun ve henüz bir erasmus anlaşması yoktu herhangi bir yerle,bölüm,erasmus anlaşmamız varmı hocam bizim diye koşturan birsürü öğrenciyle dolu??,hala da var tabiki ama hepside -YOK-- cevabıyla karşılaşınca geri dönmek zorunda kaldılar aynen benim yaptığım gibi,ama ben kendikendime düşündüm neden olmasın ya dedim neden koşturmuyorum şu işin peşini dedim ve başladım araştırmalara,öncelikle genel bilgiler aldım erasmusla ilgili,Ama tabiki anlaşma yapma kısmıyla ilgili çoğu öğrencinin bilgisi olmuyo haliyle,okulumun AB ofisine gittim ve böyle böyle ben son senemde erasmus yapmak istiyorum ve ne gerekiyorsa da yapmaya hazırım,tabi tatlı dille ve heyecanla...Kendin yazışmayı deneyebilirsin üniversitelerle dedi AB Sorumlusu,bende genel olarak ilk Anlaşma taslak önerisi nde neler olmalıdır? diye sordum,mailim neler içermelidir?Oda bizim ECTS kataloğumuzun linki olsun,niyetini anlat kim olduğunu anlat sonra gönder o mailleri uygun araştırdığın üniversitelere- tabiki bölüm erasmus kordinatörünüzün desteklemesi ve kabul etmesi lazım,yani bölüm erasmus korü olan hoca yani bölüm başkanıumızın-nırı nırımm Smile işte önemli bir nokta..falan filan derken ben araştırmalra başladım maiiler yollamaya kontak adresleri bulmaya vs vs. uzatmıyim bunu,zira bu yazdığım VS VSler kadar kolay olmadı o süreç 100lerce universitenin internet sitelerinde kaybola kaybola doğru kontak adreslerine ulaşmak ders içeriklerine ulaşmak bilgisayarımın milyon virüs yemesi,farklı farklı siteler neyin ne olduğu belli olmayan,her ders arasında kosturup mailler yazmalar,istekler,,koşuşturmacalar,hocanın boş vakitlerini kollamacalar,rektörlüğe gidip gelmeler,facebookta birebir araştırmalar,araştırma yaptığım ünilere erasmus yapanlara danışmalar,aramalar falan filan gerçekten zor,bazı yerlere bölümümde şu konu üzerine asistanlık yapıyorum 2 öğrenci sizin okulunuza erasmus yapmak istiyor,çok uygunsunuz bize ders içeriklerimiz uygun,anlaşma yapalımmı falan, diyerek yalan mail yoluna bile başvurdum Smile,tabi bu arada benm bölüm kordinatörüm bizim bölüm başkanımız*,düşünün erasmus bölüm kordinatörü,koskoca bölüm başkanı,ne kadar yoğun olduğunu ve ne kadar ciddi,sinirli falan bir hoca olduğunu düşünün tabi bunları yaparken yaptığım üniversite araştırmalarında uygun,bize geri dönebilecek olan üniversitelerle ilgili ders içeriği bilgi kontak adreslerini ayrı ayrı dosyaladım,hocama gösterdm ona da bir kopya(koskoca klasör üniler uygunluk ve iyilik bakımında dizinlenmiş dosyalanmış) verdim içeriğinde 10-15 üniversitenin mimarlık bölümleriyle ilgili erawmus için gerekli olan belgeleri var,"resmen hocanın kapısında yattığım günler olmuştur,derse girmediğim onu beklediğim(e tabi yoğun adam)toplantıları bilkmem neleri bitmiyorki,ama benim bu heyecanımı araştırmalarımı gördüğünden çok fazla falso yapmadı,olabildiğince bana vakit ayırmaya calıştı,tabi bu vakitler 2 günde bir 10ar dakika falan Smile şaka gibi yani,kendisi zaten cok fazla bilgisi yok ama ben artık uzmanlaştıkça,onun adına resmi mailler falan da hazırlamaya başlamıştım bile,çünkü yoksa onun bu doluluğun ortasında bunlarla ilgilenmesi aylarını alıcaktı,ve ben gidemicektim ömrüm boyunca bu tecrübeyi yaşayamıycaktım,zira universitenn anlaşma süresi 30martta doluyordu benmde son senem geliyordu,,elimi çabuk tutmam lazımdı,onun adına taslak mailler de hazırladım isim isim ayrı ayrı,gösterdm ona uygunmudur diye,"baktı şurda noktalı virgül falan olmalı,şurda at şuraya konmalı falan dedi" ((yani anlayın nasıl bir hoca olduğunu))her fırsatta "hocam 5 dakikanız varmı şu maiilerri sizin mail adresinizden daıtalım" diyordum müsaitse tamam diyordu ben o kadar manyakça uğraşıyorum ve bu işi koşturuyordum ki oda artık mahçub duruma düşüyordu nerdeyse,onun yapması gereken bütün herşeyi ben yapıyordum,bir nevi asistan gibi,bölümümüzü tanıtan ing. PDF ler falan yapıyorudm,maillere ATTACHlıyordum,en sonunda 2 üniversiteden yanıt aldım,polonya dan ve italya sardinyadan,memnuiyet duyarız falan filan diye geldi mail oranın erasmus kordinatörnden bana,"Dear Colleque;"larla falan başlayan--tabi bu süreçte bu 2 mail hemen gelmiyo taa sonlara doğru zaman zaman yaşadığım moral çöküntülerinden bahsetmiyorum bile çünkü düşünün ingiltereye falan hiç deneme dedi zaten kordinatörümüz geri bile dönmezler dedi,ona rağmen kaç tane yere birsürü mail atmama rağmen 2-3 tanesi geri döndü,amao kadar şeyden sonra o"""Dear Collegue""" nasıl bir mutluluk yaşatıyo anlatamam onu ben kadar heyecanlı-istekli-inanan-zorlu bir süreç yaşadıktan sonra anlayabilirsiniz ancak,böyle anlatılınca çok basit gibi duruyo belki ama öyle değildi,neyse hikayeme devam edeyim o maili verdiğim adrese de göndermişler tabiki,hocama,ama artık ben iyice uzmanlaşmış bir hale geldiğim için anlaşma taslak formunu faxlamalarını rica ettim polonyadaki kordinatörden buraya,fakültenin sekreterliğinin numarasını verdim,ve faxladı sekretere gittim bna bi fax gelcekti dedim bumu dedim evet dedi,işte o cok daha buyuk bir mutluluktu,resmen doldurulmuş,imzalanmış,mühürlenmiş karşı üniversite tarafından gönderilmiş bürokratik bir ikili anlaşma formu vardı elimde -bizden sadece imzalayıp geri faxlamamız beklenen bir form,onu aldım ve hemen kopyalayıp bölüm kordinatörü hocama vede fakülte kordinatörümüze götürdüm,hocam ben anlaşma yaptım dedim bölümümüze,oda biliyodu ufaktan uğraştığımı,formu gösterdim,o normalde erasmus öğrencileriyle pek ilgilenmez diğer bölümlerin anlaşmaları falan olduğu için,sıradandır erasmus öğrencileri,çünkü anlaşma hazır vardır onlar sadece başvuru yaparlar ama benimki öyle birşey deildi,bir ilkti,dolu ikili anlaşma formunu gösterdim bi bana baktı bi forma baktı,-valla bravo! dedi bu kadar uğrastığımı bildiğinden ve aslında baya imkansız birşey başardığımdan ve bu işin bir öğrenci
için gerçekten zor bir iş olduğunu benden daha iyi bildiği için tebrik etti,tabiki bu kadar uğraştan sonra ve başardıktan sonra,çünkü gerçekten başarmıştım,bürokratik kurumlararası anlaşma yapmıştım,öncelik konusunu açtım yavaştan,bu anlaşmayı ben yaptım,biraz acındırarak,hak-hukuk-öncelik muhabbetiyle,çok pas vermedi,ama genede ılımlıydı bütün bunları göze alabilmek önemli,anlaşma yapıldı,sürekli telefonla sıkıştıra sıkıştıra ab ofisini yetiştimi yetişmedimi diye diye,çünkü 30 marta cok yaklaşıoduk artık bu fax bana geldiğinde,sonunda anlaşma yapıldı,artık sınav başvurusu ve sınav güününe kadar kimseye bahsetmedim zaten,böyle böyle uğraşıyorum yaptım diye,çünkü anlaşma yapıldıktan sonra basvuru yapıp benim tüm emeğimin içine ederek ing. sınavıyla yada ortalamsıya benim önüme geçebilirdi ve buna da kimsenin bişey demeye hakkı yoktu,çok korktum benden başka birisi daha başvurur diye ama neyseki başvuran olmadı zira bölümümüzde senelerdir anlaşma yok,mimarlıktan tek ben makina müh 15 falan arkadaşım sınava girdi,artık seçilceğim kesinleşti,ve şimdi artık araştırmalara başladım,o sıkıntılı dönem geride kaldı,kimsenin haberi olmamış zaten yoktur diye kimse internet sitemizdeki duyurulara bakmamış anlaşmalı üniversiteler listesine,,seneye ilk dönem kısmetse polonya bialystokta olacağım,işte benim başarı hikayem,şimdide millete anlaıyorum böle böle yaptım die sınıf arkadaşlarıma alt dönemlere falan seneye birsürü başvuran olucak ERASMUSa bizim bölümdende,resmen yeni bir kapı açtım bölümüme,gerçekten bi başarı hikayesi yani..yaşadığım zorlu süreci bir tek ben bilirim,bunu anlattım çünkü bu o kadar da imkansız değil eğer gerçekten herşeyi göze alıp,inanırsan..

Sevgilerle!!

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
06-08-2009, 03:07 PM
RE: İkili anlaşmalar nasıl yapılır? İkili anlaşma yapılması için ben ne yapabilirim?
tebrik ederim eser cidden çok iyi iş başarmşsın.. ben de gitmeyi çok istiyorum fakat okul çek cumhuriyeti ile anlaşmış ileride benim için daha faydalı bir dili geliştirmek istioyrm.. bunun için farklı bir ülke benm için çok daha iyi. sanırım benim de baya uğraşmam gerekiyor ama senin yaptığını görünce baya heveslendim açıkcası okula gider gitmez hocalarla konuşmaya başlıcm Smile senden ricam yararlanabileceğim linkler varsa onları da buraya koyabilir misin? şimdiden teşekkürler ..

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
06-08-2009, 09:00 PM (Bu Mesaj 06-08-2009 09:22 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : düşhekimi.)
eser seni tebrik ediyorum ve seni çok iyi anlıyorum, çok benzer bir olayı ben de yaşadım, ben de sizinle paylaşayım...

Diş hekimliği öğrencisi olmanın getirdiği zorluklara rağmen üniversitemin ilk yılında erasmus ile gitmeyi aklıma koymuştum.. sanki başıma gelecekleri biliyormuş gibi de yapılan anketlerde de hep 'ispanya ile anlaşma yapılsın' diyordum. 2 bitsin, 3 bitsin, 4te gidicem derken, 3 oldum. Bulunduğum sene içinde de tıp fakültesi ispanya kontenjanı boş kaldığı için anlaşmanın bizim fakülteye kaydırılmasıyla Bilbao'ya giden arkadaşları da öğrenince herşey netleşti, sınava girmenin vakti gelmiş de geçiyordu. 5. sınıfta gitmeyi bekleyemezdim, çok heyecanlanmıştım ve son sene ALES, ÜDS gibi bilimum diş hekimliğiyle alakası olmayan türkçe,matematik sorularını çözmek zorunda kalacağım için tekrar test çözmeye başlamalıydım, zira asistanlık düşünüyordum. Herşey tamamdı. Yanıma bir arkadaş ihtiyacı hissettiğimden hemen bir arkadaşımı zorla sınava soktum. Fakültemizin Polonya-Gdansk ile anlaşması olmasına rağmen hiç düşünmüyordum. Tek hedef vardı İSPANYA... sınava girmeden önce de üniversitemizin anlaşmalı olduğu ispanya üniversitelerini gözden geçirmeyi ihmal etmemiştim, özellikle sağlık bilimlerinde boş kalan her kontenjanın kaydırılması gibi bir talepte bulunmayı planlamıştım.. gözüme barcelona'da bir üniversiteyle hemşireliğin yaptığı anlaşma çarptı ve aklımın bir köşesine yerleştirdim..Sınav tamamlandı. Sonuçlar açıklandı. Fakültemizden 6 kişi girdik sınava. Bize tanınan kontenjan hakkı ise 4 Polonya-Gdansk ve 1 İspanya-Bilbao idi.. Gözlerime inanamadım... Nasıl olurdu? 2 tane İspanya kontenjanı beklerken ne ile karşılaşmıştım. Yıllardan sonra tıp fakültesinden sınıfta kalmayı göze alıp giden bir öğrenci çıkmış ve o diğer 1 kişilik kontenjanı doldurmuştu..Erasmus notum da kıl payıyla(nokta farkı) birinciliği kaçırdıktan sonra, büyük bir ümitsizliğe kapılmıştım. Ve en kötüsü artık o 1 kişilik kontenjanı da seçemezdim.. Arkadaşım beni satmamıştı, ben onu yarı yolda bırakmayı nasıl düşünebilirdim.. Bir de sınava giren diğer 4 arkadaşın 3'ü erkek cinsiyetindeydi ve Polonya diye kendilerinde geçmişlerdi. Diğer kız arkadaş ise sonuncu olmuş yedeklerde beklemekteydi.. Bu 3 erkek arkadaş beni ikna edip İspanya'ya yalnız gönderip kendileri ayrılmadan Polonya'ya gitme derdinlerdi çünkü Universitat Autonoma de Barcelona ile hemşirelik kontenjanının kaydırılması ile ilgili mailler atılmış, cevaplar alınmış ve büyük bir şok ile üniversitelerinde diş hekimliği olmadığı öğrenilmişti.. Fakat bu imkansızdı!! Çünkü mailler atılmadan önceki gün arkadaşım Barselona'daki diş hekimliği fakültesinin sitesini detaylıca incelemiş bana kliniklerin ne kadar muhteşem olduğunu anlatmıştı bile.. Bir yanlışlık olmalıydı. Ama kader o gün üniversiteleri bize boşuna karıştırmamıştı, gördüğümüz fakülte Universitat de Barcelona'ya aitti.. 1 nisan'da yeni anlaşmalar sonlanacaktı ve bizim sadece 15 günümüz, yeni istifa etmiş bir eski koordinatörümüz, hiç birşey bilmeyen ve ilgilenmek istemeyen yeni bir koordinatörümüz ve erasmusun diş hekimliğinde olmaması gerektiğini savunan fakülte yönetim kurulumuz vardı... Erasmus ofisi bize destek çıktıktan sonra kolları sıvadım.. Zira arkadaşım dil konusunda benim kadar yeterli değildi ve bu işlerle uğraşmaya pek hevesli değildi. Ona kalsa vazgeçerdi belki ama dediğim gibi birbirimize olan saygımızdan ötürü kimse vazgeçmek lafını ağzına almamıştı. Önce Erasmus ofisinden bir mail ricasında bulundum. Çünkü fakülte koordinatörü attım desede kesinlikle inanmadım ve çok da haklıydım bunu sonradan öğrendim..aradan 4 gün geçmişti ama hala bir cevap alamamıştık, çok umutsuzdum. Başka şehirlerdeki üniversitelere yazmaya karar verdim. Valencia, Madrid, Sevilla.. Hepsine kendim mail attım. Erasmus Ofisi'nin de başını daha fazla ağrıtamazdım, iş gerçekten başa düşmüştü.. Barcelona'ya tekrar yazdım, 2 gün bekledim yine cevap gelmedi, zaman daralıyordu. Son çare olarak fakülte dekanına başvurmaya karar verdim, bir sonuç çıkacaksa ondan çıkacaktı..İspanya-Bilbao'dan dönen arkadaşımla ispanyolca bir mail hazırladık.. Düşünün ispanyaya gitmeyi o kadar aklıma koymuştum ki 3. sınıfa başlayacağım yaz tatilinde ispanyolca öğrenmeye başlamıştım bile,şu günden tam 1 yıl önce..İspanyolca mail gitti ve 2 gün sonra Erasmus Ofisi'nden gelen bir maille okulun bilgisayar labında göz yaşlarına boğuldum.. 'Tebrik ederim, oldu!!!' Sevgili üniversite koordinatörümüz o kadar kibar, o kadar ilgiliydi ki.. Kendisinin bu konudaki emeğini hiç bir zaman unutmayacağım..Fakültemin engelleme çalışmalarını da.. Anlaşma gelmişti..Herşey hazırlanıp imzalanıp, gönderilmişti, kontenjan 2'ydi, değişim süresi 2 sömestrdı..Daha ne olsundu..Mutluluktan uçmadığım kalmıştı.. Fakülte 1 yıl olayıyla çalkalanırken biz kabul mektubumuzu almıştık bile 1 eylül 2009-15 temmuz 2010 yazılı kabul mektubu kimseyi dindirmeye yetmedi. sınıfta bırakılacağımıza dair tehditler, bütünlemelerden geçemezsek gönderilmeyeceğimiz gibi söylemlerde bulunan erasmus hakkındaki cahilliklerini bir kez daha ortaya koyan 'öğretim üyeleri'!!! onlar bizi buradakilerden çok daha hevesle beklediler,kimse bu fakülteyi kazandığımda beni gelip tebrik edip benimle bu kadar ilgilenmemişti... her an ne yaptığımızı takip ediyorlar, bize dil kursu ayarlayıp gönderiyorlar, bulduğumuz konaklama adreslerini bir bir araştırıp en uygununu söylüyorlar... bizim koordinatörümüz ise sadece learning agreement'a imza atmakla yetiniyor...farkı görün arkadaşlar...

Bugün Ankara'dan ilkinden 2 hafta sonra 2.kez tekrar geldim Eskişehir'e, evime.. Bu sefer elimde boş bir dosya değil, İspanya vizeli bir pasaport vardı... 31 ağustos günü giderken ayağımızı kaydırmaya çalışan herkese yukarıdan el sallayacağım, onlar bana aşağıdan burun kıvırırken..

PS Diğer 3 arkadaş muratlarına erdiler, beni o kadar İspanya için zorladıktan sonra 1. olan da Barselona kontenjanını tercih edemedi.. Yedeklerdeki arkadaş ise, kontenjan olmasına rağmen hibesiz gidemeyeceği için vazgeçti. Ve en ilginci o kadar üniversiteye yazmama rağmen yalnızca Universitat de Barcelona'dan cevap geldi.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
24-08-2009, 12:10 PM
Arkadaşlar bende erasmus için epey uğraşıyorum.Bizim bölümün erasmus koordinatörüde bana bıraktı işi,sen hallet benim üzerime düşenleri söyle ben hallederim dedi.Şimdi benim tek eksiğim araştırmalar sonucu bulduğum üniversiteler göndereceğim yazı.nasıl bir yazı yazmalıyım?İçeri nasıl olmalı? elinizde örnek bir yazı varmı?teşekkürler.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
24-08-2009, 12:26 PM (Bu Mesaj 24-08-2009 12:27 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : mustafaüstüner.)
(24-08-2009 12:10 PM)mstfsercan Yazılan:  Arkadaşlar bende erasmus için epey uğraşıyorum.Bizim bölümün erasmus koordinatörüde bana bıraktı işi,sen hallet benim üzerime düşenleri söyle ben hallederim dedi.Şimdi benim tek eksiğim araştırmalar sonucu bulduğum üniversiteler göndereceğim yazı.nasıl bir yazı yazmalıyım?İçeri nasıl olmalı? elinizde örnek bir yazı varmı?teşekkürler.
Dear Sir,

I'm an undergrduate student in Department of ....... in University of K.....
I want to become erasmus-exchange student in department of... in your university.
But the problem is;
there is no agreement between my university and yours.

Could you please help me about that problem? What could we do?

Best Regards
İsim soyisim
üniversiet adı
bölüm
posta kodu şehir/turkey

fazla da abartmadan basitce böyle bişe yazabilirsin.diger arkadaşlardan da yardım alabilirsin...Smile

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Görüntüleyenler: Son Mesaj
  İtalya Vizesi İçin Learning aggrement gereklimi ? VFS ŞART DİYOR sembol505 1 328 28-07-2018 06:08 PM
Son Mesaj: melike.ipek
Thumbs Down Erasmus sınavına nasıl çalışılmalı Mertads 2 1,730 20-05-2017 10:37 PM
Son Mesaj: Mertads
  Erasmus+Staj için hibe listesinde etkili olan faktörler 111 2 1,707 14-11-2016 04:43 PM
Son Mesaj: 111
Lightbulb Erasmus Staj Yeri Nasıl Buldum? neslikarsiyaka 0 1,332 28-09-2016 04:26 PM
Son Mesaj: neslikarsiyaka
  Hibe için Çıkış mührü Basmamışlar sumeyyeb 1 1,122 19-09-2016 03:20 PM
Son Mesaj: ertan2002
  Yönetim kurulu kararı için örnek dilekçe Kedisama 1 1,216 03-09-2016 11:34 PM
Son Mesaj: Kedisama
  erasmus hakkından feragat etmek için Kbrizmir22 4 2,067 18-08-2016 06:03 PM
Son Mesaj: ledzepo
Rainbow erasmus için sağlık sigortası önerileri (macaristan) alicangkb 3 2,210 10-06-2016 01:31 PM
Son Mesaj: oguzdntbyn
  İkili Anlaşmalar Hakkında YARDIM? Saljic 4 2,891 02-04-2016 12:18 PM
Son Mesaj: abdrrhmnslmz
Music Gitmek için ne kadar masraf yaparım ? uzayto22 2 2,562 26-02-2016 05:29 AM
Son Mesaj: prague

Forum Atla: