Anket: "Arama" Butonunu Daha Sık Kullanırsak Başımıza Neler Gelir?
A) Aradığımız,bilgiye,belki daha hızlı erişmiş oluruz.
B) Sordugumuz sorulara,daha çabuk yanıt alabiliriz.
C) Forumda,gereksiz,kirlilik yaratmamış oluruz.
D) Dünya daha güzel olur.
E) O da ne? ACİLL HELP PLİSS!!
[Sonuçları Göster]

Derecelendir
  • 1 Oylar - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Arama" Butonunu Daha Sık Kullanırsak Başımıza Neler Gelir?
23-04-2011, 01:15 AM
RE: "Arama" Butonunu Daha Sık Kullanırsak Başımıza Neler Gelir?
a şıkkı ile b şıkkının anlamca aynı olması hayli ironik. hayır onlar aslında farklı şey diyebiliyorsanız o zaman "hellp piilizzzz" şeklinde konu açanların dışında kalanların kendilerine göre farklılıkları olduğuna inanıyorlardır. bunun dışında arama bölümü çoğu alanları ne aradığını tam ve net olarak bilen kişilerdir. şayet ispanya ya gitmek isteyen birinin arama alanına ispanya yazması çıkılmaz bir sonuca götürecektir. yada "ispanyadaki hayat pahallı mı?" sorusuna zannetmiyorum ki başka bir insandan başkası cevap verebilsin. sonuç olarak ben nihat doğan diyorum. o herşeyi bilir.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
23-04-2011, 10:45 AM (Bu Mesaj 23-04-2011 10:58 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : esergungor.)
RE: "Arama" Butonunu Daha Sık Kullanırsak Başımıza Neler Gelir?
(23-04-2011 01:15 AM)xLn Yazılan:  a şıkkı ile b şıkkının anlamca aynı olması hayli ironik. hayır onlar aslında farklı şey diyebiliyorsanız o zaman "hellp piilizzzz" şeklinde konu açanların dışında kalanların kendilerine göre farklılıkları olduğuna inanıyorlardır. bunun dışında arama bölümü çoğu alanları ne aradığını tam ve net olarak bilen kişilerdir. şayet ispanya ya gitmek isteyen birinin arama alanına ispanya yazması çıkılmaz bir sonuca götürecektir. yada "ispanyadaki hayat pahallı mı?" sorusuna zannetmiyorum ki başka bir insandan başkası cevap verebilsin. sonuç olarak ben nihat doğan diyorum. o herşeyi bilir.
A ile B şıkkı,anlamca aynı değil elbette,tekrar okundugunda bu kolaylıkla farkedilebilir.Ve bu -diyebilmekle- alakalı değil,dilimizin kelimelere verdiği anlamla alakalı bir durumdur.

Neyse,farkındalık yaratmak istediğimiz bu konuda,esas sorun bu değil,yeri gelmişken ona değinmek isterim asıl;

Yeni haşır neşir oldugumuz sosyal ağ-ortamların (facebook,twitter,forumlar vs) kullanımı ile alakalı bikaç kelam etmek isterim,konuyla bağıntılı.İsmi üstünde,bütün bunlar ortak birer sosyal alandır,birbirini tanımayan insanların,paylaşmak,bilgi alışverişinde bulunmak adına,bir ortamda buluşmalarıdır.

Genelleme,yapmaktan,yapmak durumunda kalmaktan zerre kadar haz eden birisi değilim,ancak,hala sosyal ağların,gercek sosyal hayattan farkının oldmadığının farkedilmemesi durumu asıl üstünde durulması gereken noktadır kanımca.

Bi örnekleme yapmak isterim daha net anlaşılmak için,
Şöyleki;

Süregelen,emekler verilen bir foruma,an geldiğinde ani ihtiyaç doğrultusunda,ne oluyo,ne bitiyo,aradıgım sey varmı,bi bakayım demeden,hemen yukarı ilk mesajda "ACİLL YARDIM PLSS" diye konu yapıştırıp,tek tük,cevap alındıktan sonra (Ki alınabiliyo cevap aslında,herkein duyarlı olması lazım bu konuda) bi daha foruma uğranmaması,o baslıgın,öyle anlamsız bir çöp halinde kalması nasıl bişey biliyo musun?

Nezih bir restoranda,ya da misafir olunan bir evde,toplu halde yemek yenirken,tabi ki herbirimiz böylesine bir restoranda,arkadasımızın evinde,gerçek bir toplu yemekte adabı muhaşeret kurallarını biliriz,aksi hareketler de tepki toplayacağımızı,saygısızlık etmiş olacağımızı biliriz ve ona göre davranırız.Ama bu üstte bahsettiğim davranış,nasıl bir durum sorusuna gelirsek.

Şöyle bir durum;

İnsanlar o masada,sakin sessiz,birbirlerine saygılı,olması gerektiği şekilde,sohbet ederek yemeklerini yerlerken,birilerinin yemeğin tam ortasında gelip,lambur lumbur,masayı alabildiğine kirleterek,etrafına saçarak,yemeğini yiyip,yanında oturan insanlara saygı noktasında,hiçbir sorumluluğunun olmadıgını düşünüp,hemen herkesten önce bitirdiği yemeğinden sonra,hemen masadan kalkarak,kimseye bakmadan,tabağını,artıklarını,öylece bırakıp,eyvallah demeden çekip gitmesi gibidir.Ya da herkesin bulundugu yasadıgı ortak alan olan bir sokakta,mangal yapıp,yaptıktan sonra,orayı öyle bırakıp gitmesi gibidir.Bu normal hayatta kabul edilebilir bir davranış olarak nitelendirilmezken,örnekleme olarak bu davranışların aynısı olan davranışların sosyal ağlarda hiçbir tepki çekmeden görülebilmesi,topluma,karşıdakine saygı kurallarının burada işlevsiz olmasının nedeni,sadece fiziksel olarak bilgisayarların içinde yaşayan varlıklar olmamamızdan mı kaynaklı,eğer öyle bir durum söz konusu olsaydı inan çoğu forumda,insan oturacak yer bulamazdı : )

Asıl sorun,bu 2 sosyal platformunda,mantık olarak aynı sey oldugu hala anlaşılamaması durumudur genel olarak,bu eleştirim benim,davranış biçimlerinin,apayrı olması,mantığımı zorlar.

Velhasılkelam,bu tip davranışlar,esasında,masadaki hoşsohbet insanların şevkini kaçırmaktadır asıl.

Umarım anladın durumu,senin nezlinde,içimi dökmüş oldum buraya.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Görüntüleyenler: Son Mesaj
  boğaziçi ,itü ve odtü de erasmus daha mı zor? aylakadam91 4 10,583 07-02-2014 07:19 PM
Son Mesaj: aylakadam91
  Yurtdışından Türkiye'yi en ucuza arama! 90tel 0 2,726 14-08-2013 07:40 PM
Son Mesaj: 90tel
  kabul belgesi ne zamn gelir tuğçeyabancı 0 1,510 24-06-2013 10:30 PM
Son Mesaj: tuğçeyabancı

Forum Atla: