Derecelendir
  • 4 Oylar - 3 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Erasmus İspanya Zaragoza
21-10-2008, 03:10 AM (Bu Mesaj 19-03-2009 07:29 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : abdulsametuzun.)
Erasmus İspanya Zaragoza
Merhaba Arkadaşlar

Ben İspanya Zaragoza Üniversitesi Ekonomi bölümünde Erasmus son sınıf öğrencisiyim

Ortaöğrenimimden bahsetme gereği duymadım. Kadıköy İHL mezunuyum. 2002 yılında Haliç Üniversitesi İngilizce – İşletme bölümünde 2006- 2007 öğrenim yılında Sakarya Üniversitesi’ ne yatay geçiş yaparak bilgisayarla olan merakımı çalışmaya dökerek arkadaşlarımın da yardımıyla BTSOFT proje grubunda yer aldım.

Bu yazımda Bilgisayar merakımdan daha çok akademik olarak ve özellikle de Yurtdışı serüvenim ve tecrübelerim hakkında bahsetmek istiyorum.

Bildiğiniz gibi Avrupa birliğine üye olan ya da üyelik sürecinde olan ülkelerde uygulanan Socrates-Erasmus programı var. Bende bu programla yurtdışında bulunan öğrencilerden birisiyim. Üniversitelerin karşılıklı yapmış oldukları öğrenim anlaşmaları sayesinde gidebileceğiniz bir değişim programı. Tabi ki bu üniversitesine göre değişebilir gidecek olacağınız ülke. Ama şunu söylemeliyim ki Hangi ülkeye (Avrupa’ da) giderseniz gidin yaklaşık olarak eğitim sistemleri aynı. Çünkü birkaç haftalığına da olsa Almanya gibi önde gelen diğer ülkelerde de bulunma fırsatım oldu.

Dil konusunda İngilizce dilinin yeterli olacağını düşünen arkadaşlarıma belki üzücü olabilecek ama önde gelen Ülkelerde kesinlikle işe yaramıyor. Çünkü her ülke kendi dilini empoze etmek istediğinden eğitim dilleri çoğunlukla kendi dillerinde oluyor. Bu seneden itibaren de dil yeterliliği istediklerini duydum ve sonucunda yaklaşık 5 üniversiteden gelecek öğrencilerin anlaşmaları iptal edildi bu yüzden.

Sıkıntılar sadece bununla da kalmıyor tabiî ki Erasmus sınav sürecinde başlayan, vize alma sürecinde tutun ki gidinceye kadar olan süreç ve dahası yukarıda bahsettiğimi gibi eğitim sürecinde yaşayacağınız sıkıntılar…

Şunu düşünebilirsiniz; “Peki hep sıkıntı hep sıkıntı mı? Tabiî ki de hayır! Sıkıntıların bence ana kaynağı tecrübeli insanların sözlerine kulak asmak ve Erasmus sınavından sonra Avrupa büyüsüne kapılıp kendi başımıza buyruk olmak. Bu yüzden ben 2. Senemde gidebildim yurtdışına. Bu konuda siz değerli arkadaşlarımı uyarma ihtiyacı duydum. Ben şuan İspanya’da eğitimime devam etmekteyim. Seçme imkânı olan arkadaşlarımız olabilir ülkelerini ve bu yüzden kesinlikle tavsiye edebileceğim bir ülke. Her konuda harika bir yer. İnsanları, eğitimi, dili, fiestaları (Festivalleri) ve özellikle Siestası (Öğle uykusu J)

Vize işlemleri sürecinde olan arkadaşlar olabilir. Özellikle Ankara ve İstanbul’dan başvuracak arkadaşlar benimle irtibata geçerlerse hem daha hızlı bir şekilde işlemlerini halledebilirler hem de yapacağınız masraflar minimize olmuş olur. Bu konuda site yöneticisi arkadaşlarımın da yardımıyla bu konuda her ne zaman isterseniz yardımcı olmaya çalışacağım.

Saygı ve sevgiler….

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
30-03-2009, 07:54 PM
RE: Erasmus İspanya Zaragoza
Merhabalar ...Ben bugün itibariyle Universidad de Zaragoza'da eğitim görmeye hak kazandım... kısacası yardıma ve bilgiye açımBig Grin teşekkürler..

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
04-05-2009, 06:13 PM
Bende serhat arkadaş gibi Universidad de Zaragoza'da eğitim görmeye hak kazandım.

Üniversitenin sitesinde application formunu bulamadım.Yardımcı olursanız sevinirim.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
07-02-2010, 10:05 PM
merhabalar ben de 2010 mart da orda olacagim ve kendime kalicak yer ariyorum yardima açigim

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
03-04-2010, 11:42 PM
bende seçtim ama her konuda karasızım.estonya seçeneğim vardı ama ispanya dha çekici geldi.ama üniversitenin zorluk kolaylık derecesini bilmiyorm.ve nasıl bir ırkçılıktr bu univ sitesinin inglzcesi yok.dersler hakkında bilgi yok!

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Görüntüleyenler: Son Mesaj
  Huelva'da Erasmus busraguleryuz 0 8,554 20-10-2021 03:57 PM
Son Mesaj: busraguleryuz
  İspanya Valencia Erasmus intelcorei7 0 2,468 28-04-2021 10:21 AM
Son Mesaj: intelcorei7
  Erasmus Şevvalaslan 0 3,027 10-03-2021 02:03 PM
Son Mesaj: Şevvalaslan
  İSPANYA'DA VİZE UZATMA azzzeebru 4 6,049 18-12-2020 06:38 PM
Son Mesaj: azzzeebru
  İSPANYA ERASMUS STAJ BAŞVURU SÜRECİ !!! tgckrkrkm 0 7,714 27-02-2020 12:05 PM
Son Mesaj: tgckrkrkm
Wink İspanya - Alcoy misheelhn 0 6,550 19-09-2018 11:54 PM
Son Mesaj: misheelhn
  İspanya en az komisyonlu banka? dejan 0 6,230 27-08-2018 05:10 PM
Son Mesaj: dejan
  İspanya'nın istediği doktor raporunu arayan gelsin. uniqueozy 24 40,258 24-07-2018 04:30 PM
Son Mesaj: sel060505
  İspanya'da Otellerde Maaşlı staj imkanı! eciberiagroupp 0 8,222 17-01-2018 01:21 PM
Son Mesaj: eciberiagroupp
  İspanya D Tipi Vize yardım! metu 0 6,351 04-10-2017 05:28 PM
Son Mesaj: metu

Forum Atla: