Derecelendir
  • 1 Oylar - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SLOVAKYA
28-10-2012, 10:20 AM (Bu Mesaj 28-10-2012 11:18 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : g.capkin.)
RE: SLOVAKYA
Slovakya'da Erasmus hakkında genel bilgi;

Arkadaşlar merhaba şuanda Slovakya'da Erasmus yapan bir öğrenci olarak tüm sorularınızı bana sorabilirsiniz elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Çünkü benim de buraya gelirken aklımda çok soru vardı ve malesef kimse yardımcı olmadı. Aynı şeyleri sizin de yaşamamanız için elimden geleni yaparım.

Öncelikle Slovakyanın diğer Avrupa ülkelerinin aksine sakin ve durağan hayatı vardır. Çok fazla bir beklenti içine girmeyin. İlk geldiğinizde hayal kırıklığına uğrarsınız fakat 1 ay geçtikten sonra aslında yapılacak okdr çok şey olduğunu farkedersiniz. Slovakya'da okumanın en büyük avantajı ucuz ve avrupanın ortasında yer almasıdır. Mesela Bratislava'dan Budapeşte 2 saat, viyana 1 saat, prag 3 saat heryere trenle ve otobüsle ulaşmak mümkün. Fakat aklınızda bulunsun slovakyada alın dönüş biletinizi de gittiğiniz ülkede daha pahalı olabilir. Bütün tren hatlarını http://www.cp.sk da bulabilirsiniz sağ alt köşede ingilizce dil tercihini kullabilirsiniz. Bu bölümde anlatacaklarım bu kadar zaten gidince siz de görüceksiniz.

Bu bölümde ise vize ve oturum gibi resmi prosedürleri anlatayım. Öncelikle yeşil pasaportu olanlar(ben de dahil) Türkiyedeki slovakya konsolosluğuna SADECE oturuma başvuruyor. Kesinlikle vize için size verilen başvuru formunu doldurmayın boşuna vakit kaybı. Sadece oturum için başvuru formu doldurun ve oturum için para da ödemiyorsunuz. Bu arada vize ve oturum için gerekli dökümanları bana ulaşırsanız size atabilirim internettekiler eski ve güncellenmemiş, ben bizzat konsolosluktan aldım. Hususi pasaporta sahip olanlar hem vize hem de oturuma başvuruyor konsolosluğa. İlk vizeye başvuruyorsunuz vizeniz çıktıktan sonra konsolosluğa gelip oturuma başvuruyorsunuz. Vize ücreti 65 euro olarak hatırlıyorum ama yine de bir sorun konsolosluğa.Bu arada 3 aylık vize verirler. Unutmayın ki oturuma başvurduktan sonra Slovakyaya gelebilirsiniz çünkü oturum belgelerinizi slovakyadaki polis bürosuna gönderecekler ve sizde oturumu burada alacaksınız. Slovakyaya geldikten sonra ilk 3 gün içinde polise gidin ve geldiğinizi bildirin onlar daha sonra sizi ve okulunuzu arayacaklar. Belgeleriniz yaklaşık 1 ayda gelir polise, 1 aydan sonra gidip oturumunuzu alın.

Ulaşım bilgilerine gelecek olursak, bratislavaya ulaşım genelde viyana üzerinden sağlanıyor. Viyana uluslararası havaalanı viyanayla bratislava arasındadır. Bratislavaya direk otobüsler var havaalanından ücreti de 8 euro ve 1 saat sürüyor. http://www.viennaairport.com dan otobüs saatlerini kontrol edebilirsiniz.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar arkadaşlar eğer kafanıza takılan bir şeyler olursa bana g.capkin13@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz. Umarım bir nebze de olsa yardımcı olabilmişimdir. Erasmus'u sonuna kadar yaşayın. Unutmayın bu hayatınızda sadece 1 kez olacak ve inanılmaz bir tecrübe. Herkese iyi günler ve iyi bayramlar.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
10-11-2012, 08:41 PM
slm herkese,slovakyada erasmus öğrencisiyim,gelmeden önce bilgi edinebilmek için baya uğraşmıştım ama malesef pek yararlı bilgilere ulaşamamıştım ,ben yandım siz yanmayın yazımı okuyabilirsiniz..UMarım işinize yarar..
http://admalzede.blogspot.sk/

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
01-05-2013, 11:17 PM
Önümüzdeki sene Slovakya'da Comenius University'deyim. Slovakyaya gelecek başkaları varsa yazabilir mi? Bu şekilde bilgi alışverişi yapabiliriz.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
10-05-2013, 02:31 PM
slovakya presov a gideceğim

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
01-12-2013, 12:09 PM
Bahar donemi icin comenius universitesine gelecegim. Daha once 1 yil almanya da erasmus yapmistim. Simdi staj icin gelicem insallah. Sehir ve universite hakkinda aydinlatirsaniz cok sevinirim Smile

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Görüntüleyenler: Son Mesaj
  2016-2017 Slovakya Yolcuları yck666 6 9,251 12-01-2017 04:32 PM
Son Mesaj: dream_on
Star 2015-2016 SLOVAKYA YOLCULARI CANBO 4 8,016 01-06-2016 12:42 PM
Son Mesaj: keremgunes11
Shocked Slovakya Comenius University Gidecek Olanlarr diler 5 12,930 01-01-2016 08:44 PM
Son Mesaj: h2k7
  Slovakya Bratislava Comenius University bgchn 13 23,990 03-04-2014 10:46 PM
Son Mesaj: alicanatalan
  Slovakya Vize Hakkında batols 1 4,891 01-12-2013 12:10 PM
Son Mesaj: thebiyikli
  Slovakya - univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave batols 0 3,668 15-05-2013 03:34 PM
Son Mesaj: batols

Forum Atla: