Derecelendir
  • 0 Oylar - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yabanci Ülkede Lisans Diploma Denkligi
31-07-2009, 12:13 AM
RE: Yabanci Ülkede Lisans Diploma Denkligi
peki lisans denkligi nedir arkadaslar?

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
31-07-2009, 01:06 PM
Almanya'da okudugunuz 4 yıllık universiteyi bir kere lisans egitimi olarak gormuyorlar. Master yaptıysanız bachelor degree gibi goruyorlar sagolsunlar. Ayrıca denklik sınavları bi dunya işi var yapabilen beri gelsin birde en dusuk seviyede mezun olmus olacaksın yani "Türk universiteside nedir ki lise felan mı?" gibi bir tavır hissediyorum.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
01-08-2009, 03:49 AM (Bu Mesaj 01-08-2009 03:51 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : spain61.)
ispanya da benim kavradigim olay $u; Türkiye diplomanizda neler yazilip cizildigini bilmedikleri icin dolayisi ile ispanyolca cevirisi ve devlet tasdikli isteniliyor. BU normal.sonucta Türkce bilmiyorlar.Ancak Benim cevrisinden bahsettigim konu "Kimya veya malzeme Mühendisligi" diplomalarin cevrilmesi..ispanyadaki egitim ile Türkiyedeki egitim farkli..ispanyada bachelor degree icin en az 5 yillik okunuyor, dolayisi ile türkiyede 4 yillik universite okuyanlarin dersleri yetersiz kaliyor.
Diploma denkligi demek, senin Türk diplomanin,ispanyada ispanyol hükümeti (egitim bakanligi) tarafindan onaylanmasi ayni diploma degerinde kabul edilmesi demektir. Bu denkligi yaptirmadan kendi mesleginizde devlet icinde(ispanyada) calisamazsiniz.devlet haricinde calisacaksaniz diploma denkligine gerek yok,ancak kariyer hedefi olsun, muhendislik doktorluk mesleginizi devam ettirmek istiyorsaniz mutlaka yaptirmalisiniz..

siempre hay alguien que te espera...Herzaman seni bekleyen birisi birseyler vardir..
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
03-08-2009, 05:39 PM
Aklım karıştı benim şimdi.. Eğer devlet haricinde çalışılıyorsa bu bir şekilde o ülkenin senin mesleğini kabul ettiğini gösterir, bunu diploma denkliği olmadan nasıl yapabilirler? Sonuçta özel sektör de olsa yasalar var, kendi adıma konuşuyorum, orada yaptığım bir tedavi yüzünden bir hastam sağlık sorunlarıyla karşılaşırsa bana anlamadıkları diplomama bakarak 'tamam sen diş hekimiymişsin, bizde denkliğin yok ama özel sektör burası, seni aynı yasalarla yargılayabilirz' şeklinde bir mantık mı yürütecekler? Benim diploma denkliğinden anladığım o ülkede mesleğini icra etme hakkına kavuşman ve istersen o ülkede bir kariyer planlaması yapabilmendir açıkçası.. Ben zannetmiyorum ki diş hekimi ünvanını Türkiye'de aldıktan sonra elimi kolumu sallayarak orada özel sektör de çalışma şansım olsun, keşke olsa, çok isterim.. Bilmiyorum ama oradan diploma aldıktan sonra gelip Türkiye'de rahat rahat çalışan kimse var mı? Gerçekten bilmediğim için soruyorum..

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
04-08-2009, 12:31 PM
Bunnu daha önce başka bir forumda da yazdım. Uluslararası bir şirkette çalışmışssın 2 sene sonra yurt dışına çıkıyorsun bir ülkeye sonra digerine sırasıyler her ulkede denklige basvuracaksın boyle bir sacmalık olurmu hic? Hayır tecrubeler sirket gorusmeleri karsılıklı guven ve egitimini gosterir belgelerin asıl kaynaktır. Tabiki onemli bir avantaj denklik fakat saglık konusunda hassas ayrımlar var. Turkiye'dede yabancı muhendislere kabul verimiyor calima izni icin inanılmaz zor alamamıstık bizim patron icin. Yani olay birazda kendini pazarlamada ama zor helede bu ekonomik krizde hangi ulke dısardan gelenlere hemen buyur etsin denklik varsinki?

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Görüntüleyenler: Son Mesaj
  yüksek lisans erasmus aysegulc 0 351 11-12-2023 12:41 PM
Son Mesaj: aysegulc
  Yüksek Lisans Yaparken Erasmus Hakkında emrearat 1 3,627 20-08-2019 02:43 PM
Son Mesaj: ertan2002
  Yüksek Lisans Erasmus Problemi unecartepostale 1 3,923 29-05-2019 09:00 PM
Son Mesaj: sometimes
  Yabancı Uyruklu Yarı Zamanlı Çalışacak Personel Arayışı AyDaNnnn_ 0 2,361 02-04-2018 11:28 AM
Son Mesaj: AyDaNnnn_
  erasmus sonrası lisans eğitimine yurtdışında devam etme ukc395 1 2,944 09-04-2016 01:18 AM
Son Mesaj: SeSSiZLiK
  yüksek lisans tez çalışmaları ve tez sunumu lknrylmz 4 4,883 09-02-2016 09:39 PM
Son Mesaj: lknrylmz
  Erasmus Yüksek Lisans Tezi dream_on 9 11,020 03-12-2015 12:14 AM
Son Mesaj: elesse
  ACİL YARDIM 2. YABANCI DİL SINAVI theblue bird 1 3,412 23-02-2015 12:31 AM
Son Mesaj: SeSSiZLiK
  “Creative Diary” İtalya ve İspanya ‘da IED Uluslararası Yüksek Lisans Burs Yarışması creativediary 0 3,529 12-10-2013 09:45 PM
Son Mesaj: creativediary
  Oda arkadaşı yabancı mı olmalı, Türk mü olmalı? atahandemirkol 2 5,376 05-05-2013 12:54 AM
Son Mesaj: atahandemirkol

Forum Atla: