Derecelendir
  • 0 Oylar - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
hibe ve yurtdışında para çekimi
05-07-2012, 10:50 PM
hibe ve yurtdışında para çekimi
tecrübeli arkadaşlar aşağıdaki iki hususta yardımcı olurlarsa çok sevinirim.

1. elimizdeki herhangi bir bankamatik kartıyla(vakıfbank,ziraat,akbank vb.) yurtdışındaki herhangi bir rastgele atm'den yurtdışında bulunduğumuz ülkenin para biriminde para çekebiliyoruz. bu işlem sırasında banka bizden %2-%4 aralığında bir komisyon alıyor. bu bu mudur? yanlış mı biliyorum?

2.erasmus yol haritasında şu şekilde bir ibare var; "Ziraat Bankasının herhangi bir şubesinde vadesiz Avro ve TL Hesabı açtırın. Hesap cüzdanının bir fotokopisini AB Ofisine bırakın. (Hesabı bir “ortak hesap” olarak açtırmanız ve hesap sahibi olarak ilk önce kendi adınızı yazdırmanız işlemlerinizi kolaylaştıracaktır)" euro hesabını neden açtırıyorum? hibem oraya mı yatacak? tl hesabı ne için? ortak hesap ne demek?

forumda biraz araştırma yaptım ancak tam anlayamadım olayı. bankacılık işlerine kafam basmıyo=p

şimdiden teşekkürler

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
06-07-2012, 12:46 AM
RE: hibe ve yurtdışında para çekimi
Öncelikle merhabalar Smile ben de okulumun aynı şekilde belirttiği gibi Ziraat Bankası'ndan euro hesabı açtırdım, çünkü evet hiben o hesaba yatacak. TL hesabı ayrıyeten açtırmadım çünkü hali hazırda kyk'dan kredi aldığım için mevcut bir hesabım vardı ve bu hesaba ait bir kartım da.
Ortak hesap demelerinin nedeni şu: Sen muhtemelen gidiceğin ülkeye gittikten sonra hiben yatacak ve yurtdışında euro olarak bankamatikten para çekebileceğin bir kart verme imkanı yok bankaların ve bu nedenle ailenden biri gidip bu euroyu çkecek senin yerine türkiyeden ve bu parayı TL'ye çevirip senin Ziraat Bankası TL hesabına yatıracak ve sen de böylelikle Visa, MasterCard vs gibi logolaın bulunduğu atmlerden TL hesbaına yatan parayı, o ülkenin para birimi olarak çekebileceksin.
Ancak Ziraat Bankası'nda bir de bunun dışında şöyle bir uygulama var (eğer ben bu işe ailemi bulaştırmayayım diyorsan): Banka sana OTP adında bir cihaz veriyor ve bu cihaz senin hesaplarını yurtdışında yönetebilmen adına interaktif bankacılık için şifre üretiyor. Böylelikle senin euro hesabına hiben yattığında, internet bankacılı sayesinde sen sisteme giriyorsun ve bu parayı TL hesabına aktarabiliyorsun. Bundan sonrası az önce anlattığım gibi. Bankamatiğe gidip TL hesabına aktardığın bu parayı çekebiliyorsun.
Ziraat Bankası Avrupa ülkelerindeki komisyonun 3 euro olduğunu söylemişti. Sen gittiğinde yine bir sorarsın Smile Her bankacı bu OTP cihazı olayını bilmiyor olabiliyor sen hatırlat eğer Ziraat'ten açtıracaksın hesabını Smile

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
06-07-2012, 01:35 PM
teşekkürler bu kadar uzun cevap yazdığın içinSmile opt dalgasını bilmiyordum bunu araştırmak lazım. benim ailem para gönderme konusunda iyi değil ancak harcama konusunda fantastik. dolayısıyla kendi işimi kendim halletmem daha hayırlı olacak gibiSmile bugün euro(avro yööro) hesabı açtırdım. dediğin gibi kyk için kullandığım tl hesabım da hali hazırda mevcut. euro hesabım için kart mart bi şey vermediler sadece hesap cüzdanı verdiler. kart verseler yurtdışında atm'lerden euro'larımızı güzel güzel çeksek(komisyonsa komisyon) niye olmuyo anlamadım onu. sormak da aklıma gelmediConfused neyse bi çare düşünecez. anladığım kadarıyla internet bankacılığına geçiş yapmak şart oldu.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
06-07-2012, 10:52 PM
Malesef ki TL hesabı dışında diğer hesaplara kart vermiyorlar. O yüzden en iyisi internet bankacılığını aktive ettirip paralarını TL'ye aktardıktan sonra kartınla çekmek Smile

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
06-08-2012, 02:51 AM
kuveyt türk bankasından açılan döviz hesaplarına hesap kartı veriyormuş. arkadaşım aldığını söyledi. ilgilenenlere duyurulur...

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Görüntüleyenler: Son Mesaj
  PARA ÇEKME nedırlend 0 2,513 03-11-2017 12:04 AM
Son Mesaj: nedırlend
  YARDIMA İHTİYACIM VAR! MAKEDONYA ATMLERİ PARA KESME SORUNU emnbbyrk 4 1,575 23-12-2016 11:28 PM
Son Mesaj: ertan2002
  En hesaplı PARA GÖNDERME taktiği dodriano 90 157,162 11-12-2016 11:10 PM
Son Mesaj: nomaddd
  Hibe için Euro hesabı hangi bankadan açılmalı? fosforlusiyah 2 2,543 25-11-2016 06:01 PM
Son Mesaj: caga_89
  Hibe Alma ve Para Yönetiminde İzleyeceğim Yol myhouseisatent 5 3,582 26-09-2016 07:26 PM
Son Mesaj: ertan2002
  Tam olarak en iyi para gönderim şekli nedir??? forest964 3 3,440 12-09-2016 01:46 AM
Son Mesaj: onurbaykan
  Ziraat Kyk Kredi Kartı'ndan Yurtdışı Para Çekimi ? ege12345 5 5,248 26-08-2016 07:55 PM
Son Mesaj: st543
  Hibe Aktarımı hndcoskun 1 1,395 16-08-2016 01:06 AM
Son Mesaj: ledzepo
  Yurtdışındaki Hesaba Para Yatırma İşlemi hndcoskun 1 1,993 16-08-2016 01:05 AM
Son Mesaj: ledzepo
  yunanistandan türkiyeye para gönderimi iphone1903 1 1,530 07-06-2016 01:36 PM
Son Mesaj: oguzdntbyn

Forum Atla: