Derecelendir
  • 1 Oylar - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İspanya Konsolosluğu Schengen Vizesi Doğru Ve Taze Bilgiler
19-07-2012, 03:43 PM (Bu Mesaj 13-08-2012 05:23 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : Muro.)
İspanya Konsolosluğu Schengen Vizesi Doğru Ve Taze Bilgiler
Merhaba arkadaşlar, konu başlığından sitemsi bir konu olduğunu anlayabilirsiniz. Çünkü belgelerin hazırlık sürecinde çok fazla net üzerinden yanlış bilgi edindim. Bu sebeple (başka bir güncl ve doğru bilgilerin olduğu konu olmasına rağmen) insanların doğru bilgile ulaşma ihtimalini artırmak üzere ben de konu açayım istedim.

Öncelikle, ben işlemlerimi Leventteki İspanya Başkonsolosluğunda hallettim. Türk güvenlik, 2 yabancı güvenlik, vize işlemleriyle uğraşan bayan dahil herkes size yardımcı olmak derdinde olacak buna emin olabilirsiniz. O yüzden hiç mi hiç tedirgin olmayınız.

Gereken belgeler; ( daha önce konuyu açan arkadaştan kopyaladım, belgelerin yanına detayları yazacağım, boşuna gidip oradan dönmeyiniz diye)

-Talep edilen vize süresine uygun geçerliliği olan pasaport ve fotokopisi
(1 2 3 4 ve 60. sayfanın olduğu bölümler)

-national vize başvuru formu(fotograf yapıstırılacak) Doldurmanız gereken form: http://www.maec.es/en/MenuPpal/Consulare...3%A9s.pdf)
Doldurmanız gereken bölümler: http://www.dosya.tc/server19/mPUN3k/doc2..._.pdf.html
(bir de bunların dışında 21 ( Ispanyaya gitmeyi planladığınız tarih) 22 (multitype seçiniz, çok giriş) 23. (ispanyada konaklayacağınız adres.) boşlukları da doldurmanız gerekiyor.
Formun linkini paylaştım. Bazı arkadaşlar üniversite bize yer ayarlayacak, o yüzden kalacağımız yer bölümünü boş bıraktık vs. dediler ama kabul edilmedi haliyle. Kalacak yeriniz belliyse de burayı belgeleyip adres bölümüne yazınız. Değilse, 15günlük iptal edilebilir bir otel rezervasyonu yapınız.

-karşı okuldan kabul mektubu ( bu kesinlikle olmalı, bize 2 tane gelmişti, mühürlü olanı aldı, eğer mühürlü yoksa sıkıntı olur mu bilmiyorum.)

-kendi okulunuzdan erasmus ogrencısı oldugunuza daır ve hıbe alacagınıza daır yazı ( Bunu erasmus ofisinizden temin etmiş olmanız gerekiyor, iişlemler tamamlandığında zaten okul size vermiştir. Kalacağınız süreçte size ne kadar hibe edileceğinin yazılı olduğu belge.)

-seyahat saglık sıgortası(91 gun 182 gun ıbaresı olayını duymussunuzdur o ıbare kesınlıkle olmıycak bugun bı cocugu gerı gonderdıler) Buna kesinlikle dikkat edin. Geri çevrilmelerin çoğu bu ibareden ötürü oldu. (ben allianz sigortadan yaptım, herhangi bir sorun olmadı. Gün ibaresi yoktu.)

-öğrenci belgesi (ingilizce olsun mümkünse.)

-İspanyada otel rezervasyonu (en az 15 günlük !! iptal edilebilir hostelleri tercih edin bence)

-malı durum belgelerı(tapu,banka cuzdanı,ruhsat,maaş bordrosu vs vs)Tamamının fotokopisini götürünüz, eğer hesap cüzdanını fotokopi çektirmekle uğraşmak yerine bankanızdan hesap döküm isteyiniz, yaklaşık olarak 5-6 ayı kapsasın ve de mümkünse güncel olarak bir miktar para bulunsun. Direkt son sayfaya baktılar bende SmileSmile

-sabıka kaydı (orjinalini almıyorlar, fotokopisini istiyorlar) ( Aldıktan sonra adliyeden la hey apostil, sonra çeviri, noter onayı ve de en son çevirinin geçerli olması için kaymakamlıktan la hey apostili ) Apostil sırasına dikkat.

-doktor raporu ( orjinalini almıyorlar, fotokopisini istiyorlar) (buda aynı sekılde sabıka kaydı gıbı tercumelı ve noter kaymakam onaylı olucak) Denildiği gibi "2005 yılı Uluslararası Sağlık Tüzüğünde belirtilen, halkın sağlığı için tehlike arz edebilecek hastalıklardan hiçbirini taşımıyor" ibaresi kesinlikle görmek istedikleri.

İçeri girdikten sonra camda erasmus adı altında belgerin görevliye verilmesi gereken sıra mevcut. Ona göre sıralayın, hiç geri dönmenize, düzenlemenize, beklemenize gerek kalmasın. Aksi taktirde formda eksik bölgeler varsa doldurmanızı isteyecek vs. Doldurulmuş şeklinin linkini paylaştım. Sakın gözünüzde işlemleri büyütmeyin. Telaş yapmayınız. Şimdiden kolay gelsin. Smile

Bu arada bayadır net başına geçemeyecek kadar netten uzak kaldım. Daha doğrusu bilgisayarımdan bağlanamadım, telden de bu foruma girmek göz bozukluğuna yol açabilir diye giremedim. Smile Sorularına geç cevap verebildiğim arkadaşlar kusura bakmasın. Fakat zaten btün cevaplar ilk 4 sayfada var. Smile son sayfalarda bir başka arkadaşımız da bilgilerini paylaşmış ayrıca. Smile

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
19-07-2012, 03:55 PM
RE: İspanya Konsolosluğu Schengen Vizesi Doğru Ve Taze Bilgiler
Aynen arkadaşın yazdığı bütün bilgiler doğru ve günceldir. Şu konuya da açıklık getireyim.

-karşı okuldan kabul mektubu ( bu kesinlikle olmalı, bize 2 tane gelmişti, mühürlü olanı aldı, eğer mühürlü yoksa sıkıntı olur mu bilmiyorum.)

Benim kabul mektubum hala gelmemişti randevu zamanı (hala gelmedi gerçiSmile bende randevum var bari boş gitmiyim diye karşı okuldan e-mail olarak atabilir misiniz dedim acceptance letterı. sonra onun renkli çıktısını aldım götürdüm konsolosluğa kabul ettiler. bu da aklınızda olsun yani oyle bı durumdaysanız e-maıl olarak ısteyın.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
19-07-2012, 04:01 PM
Ben sabıka kaydını adliyeden aldım, la hey apostil falan yaptırmadım. Adliyeden aldığım sabıka kaydını yeminli tercümana çevirtmeden önce yine adliyeden la hey apostil mi yaptırmalıyım?

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
19-07-2012, 04:04 PM
bak ben kadıkoy baharıyedekı adlıyeden aldım. turkcesını aldım sonra 6. kata cıktım orda turkcesıne la hayye apostılı vurdurdum. ondan sonra gıttım ıngılızceye cevırttım sonra notere onaylattım sonra ıngılızcesınede apostıl vurdurdum. yanı benımkının hem turkcesınde hem ıngılızcesınde apostıl vardı.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
19-07-2012, 04:11 PM
Çok sağol... Demek ki bana yeniden adliye yolu gözüktü. Bir apostil yaptırmam şart...

(19-07-2012 04:04 PM)uniqueozy Yazılan:  bak ben kadıkoy baharıyedekı adlıyeden aldım. turkcesını aldım sonra 6. kata cıktım orda turkcesıne la hayye apostılı vurdurdum. ondan sonra gıttım ıngılızceye cevırttım sonra notere onaylattım sonra ıngılızcesınede apostıl vurdurdum. yanı benımkının hem turkcesınde hem ıngılızcesınde apostıl vardı.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Görüntüleyenler: Son Mesaj
  İspanya Valencia Erasmus intelcorei7 0 2,446 28-04-2021 10:21 AM
Son Mesaj: intelcorei7
  İSPANYA'DA VİZE UZATMA azzzeebru 4 6,002 18-12-2020 06:38 PM
Son Mesaj: azzzeebru
  İSPANYA ERASMUS STAJ BAŞVURU SÜRECİ !!! tgckrkrkm 0 7,687 27-02-2020 12:05 PM
Son Mesaj: tgckrkrkm
Wink İspanya - Alcoy misheelhn 0 6,532 19-09-2018 11:54 PM
Son Mesaj: misheelhn
  İspanya en az komisyonlu banka? dejan 0 6,208 27-08-2018 05:10 PM
Son Mesaj: dejan
  İspanya'nın istediği doktor raporunu arayan gelsin. uniqueozy 24 40,184 24-07-2018 04:30 PM
Son Mesaj: sel060505
  İspanya'da Otellerde Maaşlı staj imkanı! eciberiagroupp 0 8,209 17-01-2018 01:21 PM
Son Mesaj: eciberiagroupp
  İspanya D Tipi Vize yardım! metu 0 6,329 04-10-2017 05:28 PM
Son Mesaj: metu
  İspanya Vizesi !!! mustafakhan3484 0 6,090 13-09-2017 10:25 AM
Son Mesaj: mustafakhan3484
  İspanya KubraK. 0 4,557 12-02-2017 11:45 PM
Son Mesaj: KubraK.

Forum Atla: