Derecelendir
  • 0 Oylar - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Onur Güvercin ile Erasmus'a Dair...
29-10-2009, 05:31 AM (Bu Mesaj 29-10-2009 05:52 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : GuBee.)
Onur Güvercin ile Erasmus'a Dair...
[/font]Röportajımız çok kısa zamanda yayınlanacaktır.

Madorötor 'onurcuk 01' arkadaşımızın bu röportajını okumak için buraya da bakabilirsiniz.

Röportaj hakları o bloğa aittir.
Sevgili arkadaşımız Onur Güvercin'in bizlerle paylaştığı,erasmusa,İtalya'ya ve eğitimden eğlenceye dört dörtlük,sıcacık yazısıyla başbaşa bırakıyorum

İsmim onur güvercin..süleyman demirel ünv de teknik eğitim fakültesinde son sınıfta öğrenim görmekteyim makine eğitimi teknik öğretmeniyim..1984 doğumluyum ve memleketim adana..sdü ünv sine dikey geçişle balıkesir ünv geldikten sonra hemen erasmus sınavına girmek aklıma geldi..erasmusu ilk çıktığı sıralar (yaygınlaştığı anda)gazetelerden okullardan ve ispanyada erasmus yapan arkadaşlardan duymuştum..erasmus benim için bir hayat tarzı veya yaşam felsefesi diyebilrim..şöyleki kişiliğim hep yabancılarla tanışmaya insanlarla kaynaşmaya yönelik olduğu için biraz evrensel düşünen bir insanım..yani yeni arkadaşlar ,yabancı arkadaşlar edinmeyi çok seviyorum..bunun yanısıra yabancı dil öğrenmeyi inanılmaz derece seviyorum ve erasmus sayesinde italyancada öğrendim..bana erasmus o kadar çok şey kattıki kendimin 26 yaşın 25.5 sanki daha önce boşa geçirmişim gibi geliyor..bir kere erasmus yapmadan önce ve sonrasına bakarsak önyargılarımdan uzaklaştım..avrupaya ve avrupa birliği insanına bakış açım değişti..insanlara gavur gözüyle değil insan gözüyle bakılması oralarda beni çok etkiledi..insan farklılıkları eğitim farklılıkları gördüm...yaşam tarzlarının -kültürlerinin farklı olduğu kabullenilmesi gerekn bir gerçek..

bu arada erasmusumu italya/l'aquila şehrinde yaptım..burası çok hoş küçük ve abruzzo dağlarının arasında italyanın en soğuk bölgesindeki şehirdir.fakat geçen yıl malum 6.2 lik bir depremle baya bir hasar gördü hatta yerle bir oldu diyebiliriz..birazdan depremin bize yaşattığı belge sıkıntılarınada değineceğim(ki burası çok önemli erasmus yapanlar için konu mağbında) şimdi l'aquila şehri çok küçük ama tarihiyle italyanın en ilginç ve enstantanelere sahip kilise ve eski yapılara sahip bir yerdir..sebebi ise bildiğiniz gibi roma imparatorluğu romada olduğundan yaklaşık mesafesi 120 km ve 2 saat otobüsle gidilmektedir...dolayısıyla antik eserlerin bir çoğu burdadır..bu yüzden eski yapılar depremde yerle bir oldu ve 275 kişi kaybetti ve birde yunan bir erasmus dostumuzu kaybettik..sanırsam 2008/2009 kış döneminin en talihsizleriydik..ben mart ayında geri döndüm ve bir ay sonra deprem oldu ve haberini aldığım kadarıyla kendi evimde yıkılmıştı..evim tarihi bir yapıydı..ve iyiki dönmeye karar verdiğimizi söyledik çukurovalı bir arkadaşımla..diğer türk öğrencilerin gazetelerde baya bir sıkıntı çektiği konuşulmuştu..

şimdi gelelim ne sıkıntılar yaşadık..bun deneyim erasmus yapacak olanlar içinde önemli bir bilgi..şimdi ben deprem yaşadım fakat bir başkası hastalanır öbürü derslerden kalır vs vs..elbette sorunsuz hayat yoktur..bizim yaşadığımız depremden sonra ordaki ofis binamızda yıkılmış ve belgeler yığınların altında kalmıştı..dolayısıyla ben 2009 martta ikinci dönem trde olmamam rağmen hala belgelerim gelmiyordu ve ne bizim ofisden nede karşı ofisden bi yanıt alamadık..ve bu dönem henüz yeni yani;çok tartışmalarla ofisle beraber belgelerimizi gönderttik ve bunun için çok çabaladık..bizim erasmus ofisimizin duyarsızlığı hat safadaydı.bu yüzden transkript konusunda vede erasmus koordinatörünün kararı konusunda çook sıkıntılar çektik..bir kere italyada dersler italyanca ve hocalar asla not kolay kolay vermediği gibi sınavda ingilizce olmuyordu ..dolayısıyla 18 kredi zar zor alıp ülkeme döndüm..buda tabi şu anda benim 3.sınıftan 4 ders alamam sebeb oldu..kısacası öğrecnilere tavsiyem gideceği yerleri okuluyola beraber iyi araştırması hatta mümkünse mailleşmesi..derslerin denkliğine dikkat etmesi..(ben mak. müh okudum orada ama normalde teknik öğretmenim) o yüzden bu konu onların kalacak paralarını alması ve ders dönüşleri için önemli!!ben 2 hafta erken döndüm ve 225 euro kalan paramı alacağım ..giderken 2400 euro peşin aldım ve bana 6 ayı yetirecek şekilde yetti..şimdi güzel anılardan anlatacağım orada paranın elde tutulması için güzel bir öneri..

gelelim güzel olan yaşantılara ,öncelikle paranın yetişmesi hususunda şu yolları izledim..nasılki türkiyede bim market tarzında ucuz marketler var orlardan alışverişimi yaptım..böylece hem paramız cebimizde kaldı hemde gezmeye bolca para ayırabildik..ev kiramız 180 euro kadardı ve gayet iyiydi..italyan arkadşlarla kalmam bana bir avantajdı..onlarla birçok anılar yaşadım..beni yeni arkadaşlarla tanıştırdılar,italyanlarla kaynaştırdılar..partiler vs vs inanın 24 saat yetmezdi..sitedede yayınladığım ve sizede gönderdiğim şu anıyı kopyalıyorum:

"evin kira zamani gelmisti ...bizim ev sahibi signora vanda(biz ona jean clauda van damme diyoruz kendisi seker mi seker ama para konusunda gozu acik bir insandir..eeee eurocuklari goren herkes sekil semal degistirir...velasilkelam bi gun geldi kirayi odedim ...cat pat yari italyanca ingilizce turkce vs karisik konusuyoruz...yasli olan ev sahibim bile ingilizce konusmaya calisiyor valla helal olsun...konu din konusuna geldi..o gun sanirsam pazar gunudyu ve ayin mayin vardi hristiyanlarin...mum yakarlar boyle sokak kenarlarinda felan fisman..o ara bana bir kolye cikardi eski hac amblemli kolye ve cok degerliydi...anneannesinden yadigar kalmis kadincagiza ve bana nerden aklina geldiyse sen hangi mezhebdensin diye sordu..bende sasirdim tabi ve onu duyunca daha turkleri tanimamislar dedim kendimce...bende sasirdim once bana katolikmisin yoksa ortodoks felan...bende "moslim moslim signora" dedim sasirdi...bizi boyle baya giyimli kusamli gorunce tipik hristiyan sandi heralde..ama bise demedi yalniz bekledi cevabi alamamisti..sonra anlatti biseyler bende heee hee diye diye dinledim ama kolyesi cok degerliydi...isteyemedim! "

italyada roio denen bir tepedeydi ünv miz.ve gelen erasmuslar en çok ispanya ve biz türklerdi..onun haricinde polonya almanya fransa vardı..bunun dışında mundus la gelen asyalı ve afrikalı öğrenciler vardı..hatta latin amerikadan felan..biz ispanyollarla adeta ikiz ruhlara sahibimiz..ispanyollar çok neşeli insanlar..hatta erasmusa renk katanlar diyebilirim..zaman zaman türk marşları söylerlerdi şarkılarımızı vs bizleri kahkahlara boğarlardı...fenere cimbomba laf atarları..vs vs akşamları erasmus president arkadaşımız sebastiano her hafta maske partisi,müzşk karaoke partisi veya dans party bu tarz eğlenceler daha sonraları napoli floransa vs gibi geziler yaptılar..dolayısıyla ben memnun kaldım..

özet olarak sizlere kendi yaptığım erasmusu biraz uzun olarak anlattım..farkındayım baya uzun oldu ama yararlı olacağına inanıyorum..böyle bir sohbette sizlerle bulunmak hoştu..hepinize bol erasmuslu yıllar diliyorum yapmayanlarada şiddetle tavsiye ediyorum ..arrivederci!

http://erasmussoylesi.blogspot.com

ISPANYOLCA-GRAMER BLOĞUM
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
29-10-2009, 10:38 AM (Bu Mesaj 29-10-2009 11:42 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : fukuşima.)
RE: Onur Güvercin ile Erasmus'a Dair...
Elinize sağlık. İnsanın böyle söyleşileri okudukça gitme hevesi biraz daha artıyor . Smile

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
29-10-2009, 01:48 PM
fukuşima sen gitmedin mi hala Smile

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
29-10-2009, 03:21 PM
, önümüzdeki sene inşallah Myster , kısmetse Angel

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
29-10-2009, 11:35 PM
Onur arkadaşımı söyleşiyi renklendirdiği için çok teşekkür ederim,erasmus hakkında öğrenmek istediklerinizi bu başlık altında Onur arkadaşımıza da sorarak ,öğrenebilirsiniz.

Röportaja katılmak isteyenler benimle irtibata geçebilir.Röportajları kendi bloğumda da yayınladığımdan burada daha sonra yayınlayacağım.

Ayrıca sorduğum sorulara alındığın için kusura bakma ,daha samimi bir söyleşi olsun istedim Smile Tekrar teşekkürler ,ömür boyu mutluluklar dilerim.

ISPANYOLCA-GRAMER BLOĞUM
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla: