Erasmus Forum
Erasmus Vize - Yazdırılabilir Sürüm

+- Erasmus Forum (http://www.erasmusum.com)
+-- Forum: Erasmus (/forumdisplay.php?fid=31)
+--- Forum: Erasmus Vize İşlemleri (/forumdisplay.php?fid=35)
+--- Konu: Erasmus Vize (/showthread.php?tid=16595)


Erasmus Vize - Mulagali61 - 25-12-2020 06:21 PM

Merhaba arkadaşlar daha önce bu konu başlığı açıldı mı bilmiyorum. Ben 1 Mart-15 Temmuz tarihleri arasında Almanya'da erasmus programı kapsamında eğitim göreceğim. SGK'lı olduğum için AT11 yaptırdım fakat sağlık sigorta tarihleri esnek değil yani 1 Mart-15 Temmuz arasında sigortalı olarak gözüküyorum. Bunu SGK'da söylediğimde hayır bu tarihler ile vizenin alakası yok sen esnetilmiş bir şekilde vize yaptırabilirsin denildi. Mantıken benim Almanya'ya 1 Marttan önce gitmem gerekecek, oturum, sigorta vs. bürokrası işleri için.

1) Acaba konsolosluk bana 1 mart öncesi ve 15 temmuz sonrası için esnetilmiş vize verir mi? Mesela 22 Şubattan 22 Temmuza kadar diye. Çünkü ben hemen okul başlangıcı ve okulun son günü elimde valizlerle olamam.


RE: Erasmus Vize - ertan2002 - 26-12-2020 11:51 PM

merhaba

hocam sigorta tarihi vize tarihini kapsamali zaten sigortanin amaci o. Orada basina bi sey gelirse sigortalanmaktir. Konsolosluk ya da yabancilar polisi asla sigortadan uzun süreli vize vermez.. Söyle düsün sigorta 15 inde bitiyor ama sen 20 sinde döneceksin.. Ee ya o 5 günde bir sey olursa sana ve oradaki hastaneye gitmek zorunda kalirsan, ve ameliyat ücretini kim ödeyecek, hastane bu parayi kimden alacak? vs vs

Ya randevunu degistirip AT11 belgesini uzattiracaksin. Ya da gittigin ülke kabul ediyorsa (ülkesine göre degisiyor), kimi ülkeler kompleks saglik sigortasi istiyor, özel saglik sigortasi yaptiracaksin.. Almanya ne istiyor bilgim yok, eski konulara bakip ögrenebilirsin.. Mesela basit saglik sigortasi kabul ediyorsa Axa, hdi sigorta gibi yerlerden basitce sigorta yaptirabilirsin. Pahali degil ayrica. eksik sigorta tarihlerini onlarla tamamlayabilirsin..

Eger basit saglik sigortasini kabul etmiyorlarsa, almanya'da kompleks saglik sigortasi yapan özel bir sigorta firmasindan sigorta yaptirman ve ögrenci vizesi icin gerekli oldugunu söylemen gerek. Onlar sigortani yaparlar (sen ücretlerini gönderdikten sonra)

eger sigorta tarihlerin istedigin tarihleri kapsamazsa, sigorta tarihine göre verirler!

Kolay gelsin


RE: Erasmus Vize - Mulagali61 - 27-12-2020 07:33 AM

Ya ben aynısını SGK'daki adama dedim diyor vize tarihleri ile sigorta tarihlerinin alakası yoktur. Yarın SGK'ya gidip tarihi esnekleştireceğim. SGK'da Yurt Dışı İşlemlerinde çalışan memurlar daha neyin ne olduğunu bilmiyorlar arkadaş ya. Neyse hocam sağolasın tekrardan.
Başka bir forumda birisi bana şunu dedi. AT11 sadece okul tarihlerini kapsar diye. Bu doğrumu hocam?


RE: Erasmus Vize - ertan2002 - 03-01-2021 12:18 AM

Ben AT11 almadim, neyi kapsadigini bilmiyorum. Ancak bildigim kisim vize ile ilgili. O tarihlere göre vize alirsiniz.. Diger türlü, sigortasiz gitmis olursunuz ki öyle bir sey mümkün degildir.


RE: Erasmus Vize - coğrafyadoktora - 06-04-2021 09:22 PM

merhaba arkadaşlar Erasmus programına Master ya da Doktora sürecinde katılan arkadaşlarımız var mı?